Sukobi

Turski F-16 srušio armenski borbeni avion, tvrde Armenci

Turske i azerbajdžanske vlasti negirale su tvrdnje o turskom rušenju azerbajdžanskog borbenog aviona.
Vijesti / Svijet | 29. 09. 2020. u 17:10 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Armensko ministarstvo obrane objavilo je da je turski borbeni avion F-16 srušio armenski borbeni avion SU-25. Avion je, tvrde ruski mediji, srušen u armenskom zračnom prostoru. Pilot je, kako su naveli, poginuo.

Turske i azerbajdžanske vlasti negirale su tvrdnje o turskom rušenju azerbajdžanskog borbenog aviona.

"Ova informacija je armenska laž i još jedna fantazija armenskog propagandnog stroja", izjavio je glasnogovornik azerbajdžanskog Ministarstva obrane, prenosi Index.

Putin podržava Armeniju, Erdogan podržava Azerbajdžan

Podsjetimo, već danima traju sukobi Armenije i Azerbajdžana. Rusija na čelu s predsjednikom Vladimirom Putinom podržava Armeniju, a Turska na čelu s Tayyipom Erdoganom podržava Azerbajdžan.

Ako je informacija o turskom rušenju armenskom F-16 istinita, to znači da se Turska otvoreno uključila u vojni sukob Armenije i Azarbajdžana, što bi dramatično destabiliziralo regiju i još više eskaliralo sukob.

Prije nekoliko sati Ankara je objavila da će poduprijeti odgovor Azerbajdžana "armenijskoj agresiji", piše RT. Armenske su vlasti ranije kazale kako su spremne koristiti ruske balističke rakete ako Turska pomogne Azerbajdžanu F-16 avionima.

Zasad u sukobima poginulo oko sto osoba

Gotovo sto ljudi, među kojima i civili, poginulo je u borbama između snaga Armenije i Azerbajdžana oko sporne regije Nagorno-Karabah.

Nagorno-Karabah je odcijepljena regija koja se nalazi unutar Azerbajdžana, no vode je etnički Armenci i podržava ih Armenija. Od Azerbajdžana se odcijepila u ratu 1990-ih, no nije međunarodno priznata.

Ta je samoproglašena država objavila da su poginula 84 njezina vojnika od nedjelje te da je bilo i civilnih žrtava.

Azerbajdžanski predsjednik Ilham Alijev rekao je da je u armenskom granatiranju od nedjelje ubijeno 10 civila. Nije bilo službenih informacija o žrtvama među azerbajdžanskim vojnim snagama.

Borbe su počele prije tri dana, a sada se prelijevaju i izvan Nagorno-Karabaha.
Ministarstvo kaže da je dron pogodio autobus

Armensko ministarstvo obrane reklo je da je armenski civilni autobus u Vardenisu - gradu u Armeniji na granici s Azerbajdžanom i daleko od Nagorno-Karabaha - zahvatila vatra nakon što ga je pogodio azerbajdžanski dron, ali da se zasad čini da nitko nije ozlijeđen.

Azerbajdžansko ministarstvo obrane reklo je da je armenska vojska iz Vardenisa granatirala azerbajdžansku regiju Daškesan. Armenija opovrgava ta izvješća.

Armenija i Azerbajdžan međusobno se optužuju za napade daleko od zone sukoba Nagorno-Karabaha, u najgorem izbijanju borbi od 1990-ih koje bjesne već treći dan dok broj civilnih žrtava raste.

Službeni Baku tvrdi da Turci ne sudjeluju u borbama.

Njemačka kancelarka Angela Merkel pozvala je na trenutačni prekid vatre i smirivanje sukoba u telefonskim pozivima predsjednicima dviju zemalja, rekao je vladin glasnogovornik Steffen Seiber u utorak.

Erdogan dao podršku

Ankara je obećala podržati Azerbajdžan u sukobu. Erdogan je jučer u Istanbulu dao podržku Azerbajdžanu.

"Vrijeme je za okončanje krize u regiji koja je započela okupacijom Nagorno Karabaha. Regija će opet vidjeti mir nakon što se Armenija, smjesta, povuče s azerske zemlje koju je okupirala", rekao je Erdogan u Istanbulu.

Kazao je da Grupa iz Minska, koju predvode Rusija, Francuska i SAD, već skoro 30 godina ne uspijeva razriješiti armensko-azerski sukob.

Azerbajdžan je "morao uzeti stvari u svoje ruke, htjeli to ili ne", rekao je Erdogan. "Turska će i dalje podržavati Azerbajdžan sa svim svojim resursima i srcem", dodao je, prenosi Index.

Erdogan nije kazao je li Turska izravno umiješana u sukob, kao što tvrdi Armenija, a što odbacuje Azerbajdžan.

Ranije je turski ministar obrane Hulusi Akar rekao da Armenija mora vratiti "plaćenike i teroriste" kako bi se uspostavila stabilnost u regiji.

Kopirati
Drag cursor here to close