U Washingtonu

Inzko pobrojao što moramo uraditi

Visoki predstavnik je kao jedan od problema naglasio i pogoršanja u oblasti vladavine prava.
Vijesti / Politika | 16. 11. 2017. u 13:10 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Napredak na putu k EU i dalje je deklarirani cilj bosanskohercegovačkih lidera iz svih etničkih grupa. U posljednje vrijeme bili smo svjedoci značajnih početnih koraka u tom pravcu, ali ostaje puno toga što treba uraditi'', rekao je visoki predstavnik Valentin Inzko na okruglom stolu u Washingtonu pod nazivom 00BiH – na putu k europskoj budućnosti''.

U obraćanju, visoki predstavnik je istaknuo pitanja koja treba riješiti, uključujući i poštivanje Daytonskog mirovnog sporazuma, osobito njegovog Aneksa 4, odnosno Ustava: ''Bosna i Hercegovina je decentralizirana država i to će i ostati, osim ako ne dođe do ustavnih promjena s kojima se slažu svi narodi. Ali, reći da nema države Bosne i Hercegovine ili osporavati nadležnosti države u oblastima kao što je vanjska politika ili međuentitetska provedba zakona je pogrešno i štetno za pomirenje i za buduće reforme''.

Visoki predstavnik je kao jedan od problema naglasio i pogoršanja u oblasti vladavine prava.

''Daytonski mirovni sporazum definira Bosnu i Hercegovinu kao državu koja se rukovodi ‘vladavinom prava’, i mi se, kao međunarodna zajednica, trebamo ponovo angažirati i osnažiti svoje napore na jačanju vladavine prava, između ostalog i kroz jačanje borbe protiv korupcije. To bi pomoglo da se osnaže euroatlantske integracije'', rekao je.

Smatra kako izabrani se lideri koji su izrazili opredjeljenje za integraciju u EU trebaju odmaknuti od polariziranih pozicija i ubrzano tražiti kompromise koji su neophodni da se usvoje potrebne reforme.

''Sa stanovišta međunarodne zajednice, možemo i trebamo podržati sve koji su za Bosnu i Hercegovinu kao stabilnu, funkcionalnu i prosperitetnu državu, nepovratno integriranu u europske strukture'', zaključio je visoki predstavnik, priopćeno je iz OHR-a.

Domaćini okruglog stola u Washingtonu bili su Fakultet za međunarodne studije (School of Advanced International Studies – SAIS) sveučilišta Johns Hopkins i Centar za transatlantske odnose.

Kopirati
Drag cursor here to close