Krijumčarenje ljudi

Nekažnjeni zločin

U izvješću koje prati podatke do 2016., ističe se da u zadnjih trideset godina broj zemalja u kojima se vodi oružani sukob nije nikad bio veći kao te godine.
Vijesti / Svijet | 07. 01. 2019. u 11:39 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Krijumčarenje ljudi, muškaraca, žena i djece žrtava kriminala koji ide od spolne zlouporabe do uzimanja organa, i dalje je dobrim dijelom nekažnjeno diljem svijeta, ističe se u izvješću koje su Ujedinjeni narodi objavili u ponedjeljak.

Unatoč novijem trendu porasta broja presuda izrečenih za kazneno djelo trgovine ljudima u Africi i na Bliskom istoku, ''ukupan broj (presuda) na tim područjima i dalje je veoma malen'', upozorava se u izvješću UN-ova ureda za suzbijanje zlouporabe droga i kriminala (UNODC) sa sjedištem u Beču.

Ne izlaze na sud

''Krijumčarima gotovo da ne prijeti izvođenje pred sud'', dodaje se u tom dokumentu u kojemu se poziva na jačanje međunarodne suradnje radi progona kriminalnih mreža.

U izvješću koje prati podatke do 2016., ističe se da u zadnjih trideset godina broj zemalja u kojima se vodi oružani sukob nije nikad bio veći kao te godine.

Oružani sukob ''povećava opasnost od krijumčarenja ljudi'' jer ga nerijetko prati kriza vlasti, prisilno preseljenje stanovništva, raspad obitelji i gospodarska nestabilnost, ističe UNODC.

Daleko je najčešće krijumčarenje radi spolne zlouporabe koje je zastupljeno s 59 posto među žrtvama identificiranim 2016.

Trgovina organima, prisilni rad...

UNODC navodi primjer tisuća žena i djevojaka jezidske manjine koje su kao seksualne ropkinje držali pripadnici skupine Islamske države u Iraku.

Drugi najrašireniji oblik krijumčarenja je prisilni rad koji predstavlja trećinu žrtava obuhvaćenih u izvješću a posebno je raširen u Africi južno od Sahare i na Bliskom istoku.

Sto slučajeva povezanih s trgovinom organima zabilježeno je između 2014. i 2017. Izbjeglički kampovi su najčešće mjesto na kojemu krijumčari vrbuju žrtve pridobivajući ih ''lažnim obećanjima o novčanoj nagradi i/ili premještaju na sigurnije mjesto''.

70 posto žrtava žene

Dokazani su i slučajevi tajnog dogovora krijumčara i ''profesionalnih radnika u zdravstvu koji su posezali za nepoštenom praksom''.

UNODC ističe da su 70 posto žrtava trgovine ljudima u svijetu žene a 23 posto identificiranih žrtava su mlađe od 18 godina.

Ured ne navodi procjenu broja žrtava trgovine ljudima u svijetu. Broj identificiranih slučajeva bio je u 2016. nešto manji od 25.000, što je za 10.000 više nego 2011., uz ''naglašeniji porast u Amerikama i u Aziji''.

No u izvješću se upozorava da bi porast mogao biti povezan s djelotvornijom identifikacijom, a ne s povećanjem broja ljudi koji su žrtve trgovine. 

 

Kopirati
Drag cursor here to close