Nema otcjepljenja entiteta

PIC: Mostar mora ostati jedinstven grad

Politički direktori ističu da Mostar mora ostati jedinstven grad te da je neophodno provesti odluku Suda za ljudska prava u Starssbourgu u predmetu "Sejdić-Finci''.
Vijesti / Politika | 04. 12. 2019. u 19:03 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Upravni odbor Vijeća za provođenje mira (PIC) nakon dvodnevnog zasjedanja u Sarajevu zatražio je da se osigura usvajanje socio-ekonomskih reformi na razini BiH i njihova puna i efikasna implementacija, te da se omogući građanima Mostara glasovanje na lokalnim izborima 2020. godine tako što će se izborna blokada riješiti kroz politički proces koji nije uvjetovan drugim izbornim pitanjima, čime će se provesti odluka Europskog suda za ljudska prava u predmetu "Baralija".

Politički direktori ističu da Mostar mora ostati jedinstven grad te da je neophodno provesti odluku Suda za ljudska prava u Starssbourgu u predmetu "Sejdić-Finci", kao i srodne odluke Europskog suda za ljudska prava.

PIC također napominje sve strane u BiH na obavezu da u potpunosti poštuju mirovni sporazum, sve njegove anekse i odluke visokog predstavnika i ističe neupitno opredjeljenje za teritorijalni integritet i temeljnu strukturu BiH kao jedinstvene i suverene zemlje, koja se sastoji od dva entiteta.

Nema otcjepljenja entiteta

U dokumentu kojeg su usvojili politički direktori Upravnog odbora PIC-a navodi se da "entiteti nemaju pravo na otcjepljenje od BiH i da pravno postoje samo na osnovu Ustava BiH".

"Upravni odbor je podsjetio vlasti u BiH da je Ustav BiH sastavni dio Općeg okvirnog sporazuma za mir i da su odluke Ustavnog suda BiH konačne i obavezujuće i moraju se provoditi", dodaje se dokumentu sa kojim se nije suglasila Ruska Federacija.

U dokumentu se naglašava potreba za punu primjenu programa "pet plus dva", što je i dalje uvjet za zatvaranje OHR.

Upravni odbor PIC-a pozdravio je imenovanje novog predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, kao i odluku Predsjedništva BiH u pogledu donošenja Programa reformi BiH, navodi se u dokumentu objavljenom na stranici OHR-a.

UO PIC-a očekuje da će, sa deblokiranjem formiranja Vijeća ministara BiH, i Parlamentarna skupština BiH početi sa radom, čime će se ubrzati tempo reformi, uključujući ključne reforme, nakon čega će EU donijeti odluku o narednim koracima BiH.

Upravni odbor PIC-a se, između ostalog, konkretno pozvao na odredbe Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH prema kojem entiteti imaju obvezu da izvršavaju odluke institucija BiH i pružaju neophodnu podršku vlastima kako bi im se omogućilo da izvršavaju međunarodne obaveze BiH.

"Funkcionalnost institucija na razini BiH treba jačati, a ne podrivati", navodi se u dokumentu i podsjeća na izjavu UO PIC-a od 13. studenog koja se odnosi na zaključke Narodne skupštine Republike Srpske.

Interesi svih razina vlasti najbolje se ostvaruju ne poništavanjem suštinskih reformi, nego dprovođenjem reformi koje su okrenute ka budućnosti, koje podržavaju i jačaju sigurnost, stabilnost i prosperitet BiH, te unapređuju odgovornost domaćih institucija.

O migracijama

Upravni odbor PIC-a razmotrio je i upravljanje migracijama i sigurnošću granica, kao isključivih nadležnosti BiH, iz institucionalne perspektive u prisustvu direktora Granične policije BiH i Službe za strance BiH, i podvukao potrebu za pružanjem podrške organima na razini BiH u vršenju njihovih dužnosti.

Naglašena je potreba za jačom saradnjom svih razina vlasti u BiH, uključujući i raspodjelu tereta prihvata migranata.

U dokumentu se pozvaju politički lideri da preuzmu odgovornost i osiguraju dovoljna proračunska sredstva i instrumente kako bi se agencijama na razini BiH pomoglo da unaprijede efikasnost u rješavanju problema vezanih za migrante, uključujući i upravljanje granicom.

Upravni odbor PIC-a izrazio je žaljenje zbog činjenice da nakon sastanka održanog u lipnju 2019. godine nije bilo znatnog napretka u rješavanju konkretnih pitanja.

Lideri pozvani na odgovornost

Politički direktori UO PIC-a pozivaju političke i institucionalne lidere na odgovarajućim razinama vlasti da se posebno usredotoče na hitno završavanje procesa formiranja organa vlasti na svim razinama, uzimajući u obzir domaće i međunarodne reformske obaveze BiH te stavljajući interese građana na prvo mjesto.

Također se traži dokazivanje i iskazanog opredjeljenje za integraciju u EU rješavanjem 14 ključnih prioriteta koje je Europska komisija navela u svom Mišljenju o aplikaciji BiH za članstvo u EU te provođenjem reformi u oblasti vladavine prava, temeljnih prava, javne uprave, kao i demokracije i funkcionalnosti.

U dokumentu se traži da se znatno ojačaju napori na unaprijeđenju vjerodostojnosti i transparentnosti izbornog procesa provođenjem temeljnih promjena u izbornom zakonodavstvu koje su preporučili ODIHR i Grupa zemalja za borbu protiv korupcije (GREKO), da se hitno usvoje te izmjene kako bi se osiguralo blagovremeno primijenjivanje već na lokalnim izborima iduće godine.

Politički direktori traže da se osigura nesmetano financiranje, a samim tim i funkcioniranje institucija na državnoj razini te da se brzo usvoji proračun BiH za 2020. godinu, koji će uzeti u obzir objektivne potrebe institucija na razini BiH i omogućiti im da u potpunosti izvršavaju svoje ustavne i zakonske obaveze.

Upravni odbor PIC-a održat će sljedeći sastanak 2. i 3. lipnja 2020. godine.

Kopirati
Drag cursor here to close