Strpljivo

Inzko: Mostar je mrlja u BiH

''Zamislite peti najveći grad u Francuskoj, Americi ili bilo gdje da nema izbora već 12 godina. To nije prihvatljivo'', kazao je.
Vijesti / Politika | 03. 06. 2020. u 19:16 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko kako je podrška članica PIC-a za nastavak djelovanja OHR-a u BiH jača nego ranije, zbog problema koji su sada veći. U svim zaključcima bili su suglasni osim, kako je rekao Inzko, Rusije.

Peti najveći grad u BiH

Tijekom dvodnevnog zasjedanja razgovaralo se o lokalnim izbroima VSTV-u, izborima u Mostaru, aferama i drugim aktualnim političkim temama.

"Rekli smo da su neke stvari neprihvatljive i treba ispraviti. Osvrnuli smo se na situaciju u državi. Ono što neki kažu da BiH ne može preživjeti - osudili smo to. Znate da je član Predsjedništva rekao 'Doviđenja BiH, dobrodošao izlazak RS', to je potpuno neprihvatljivo. Neprihvatljivi su napadi na sud", rekao je Inzko za N1.

Kao pozitivnu vijest na PIC-u su istaknuli to što su se bh. političari dogovorili kako raspodijeliti sredstva MMF-a, iako je, istaknuo je, to trebalo uraditi davno.

"Pričali smo o Mostaru. Mostar je mrlja u BiH. To je peti najveći grad u BiH. Zamislite peti najveći grad u Francuskoj, Americi ili bilo gdje da nema izbora već 12 godina. To nije prihvatljivo. Nema još federalne vlade iako su skoro dvije godine prošle do izbora. Presuda Sejdić-Finci nije implementirana", rekao je Inzko.

Članice PIC-a izrazile su zabrinutost i migracijskim tokovima u BiH.

"Važna tema su bili i lokalni izbori. Skandalozno je što još nije osiguran novac za to, a pričamo o 4,5 milijuna KM. Mislim da se ne radi o novcu, mada regularno proračuna još nema ali čak i u ovom privremenom proračunu našle bi se rezerve. Znači nije to samo financijsko pitanje. Nadamo se da će najkasnije do kraja mjeseca biti prihvaćen normalni proračun i da će tu biti sredstva za izbore", rekao je Inzko.

Govoreći o (ne)održavanju izbora u Mostaru, rekao je kako EU i veleposlanik SAD-a u BiH rade aktivno na tome da se dođe do kompromisa.

"Rano je da sada nešto govorim, ali ne mogu reći ni da se ništa ne događa. Za 2-3 tjedna ću moći reći više", rekao je Inzko zamolivši građane i medije za još malo strpljenja.

Bit će, bit će

Na pitanje zbog čega još nije počeo koristiti ovlasti koje imao kao visoki predstavnik, Inzko je odgovrio: "Ja bih bio uvijek spreman da nešto učinim, ali kod međunarodne zajednice vlada mišljenje da su domaća rješenja koja se nađu u dogovoru najtrajnija. Što god bi se nametnulo moglo bi se bojkotirati i ne provesti, zato čekamo, pregovori su u tijeku".

Na pitanje da li će građani BiH imati izbore rekao kako su razgovarali s predstavnicima stranaka koje su najveće u Mostaru i poručio: "Jednoglasno su potvrdili da će izbora biti".

Komentirajući pozive pojedinih političkih stranaka kako je vrijeme da ode iz BiH, kazao je da nije sporan njegov odlazak jer to može učiniti odmah sutra i postavio pitanje šta će biti bolje ako ode.

"Osobno mislim da je bolje da međunarodnog prisustva sve manje i manje, ali to mora biti zasnovano na rezultatima. Govorili smo o tome da EU ima očekivanja da se 14 poglavlja implementira i kada to bude realizirano onda će BiH da dokaže da je dostigla stupanj spremnosti i može se pričati o odlasku viskog predstavnika. Kad šetam ulicom svako drugo pitanje je 'zašto ne koristiš Bonske ovlasti'. Odgovor je jednostavan, ali neće vas zadovoljiti, svjestan sam toga. Deset godina nakon rata međunarodna zajednica se izuzetno angažirala, znate koji su sve predstavnici bili. To su bila vremena kada se svake četiri godina usvajalo 200-300 zakona, a posljednja poglavlja jakog prisustva bilo je spajanje dva ministarstva odbrane da imamo jedno na državnoj razini. U tom trenutku međunarodna zajednica je rekla 'hajmo početi novu fazu, a to je domaća odgovornost'. Možda se neki u međunarodnoj zajednici kolebaju koliko je to bilo uspješno", rekao je Inzko.

Naveo je kako se i dalje bh. institucije podrivaju, a da je "međunarodna zajednica za jačanje državnih institucija iako im neki političari iz Banja Luke, Mostara i nekih kantona podmeću da su za centralizacija što", naglasio je Inzko, "nije točno".

 

Kopirati
Drag cursor here to close