Međunarodni dan

Pristup informacija u BiH: Glasnogovornik i službenik za informiranje nije isto

Džumhur je pojasnila da se građani obudsmenima najviše obraćaju radi traženja informacija o trošenju javnih sredstava i javnim nabavkama, ali i za natječajne procedure.
Sci-Tech / Flash | 28. 09. 2018. u 15:15 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Pod okriljem zaštite ličnih podatka u Bosni i Hercegovini se najčešće pokušava spriječiti pristup informacijama, istaknuto je na konferenciji za medije koja je povodom Međunarodnog dana slobodnog pristupa informacijama održana u petak u Sarajevu. 

Ombudsmenka za ljudska prava Jasminka Džumhur navela je da problem predstavlja što još uvijek nisu izgrađeni indeks registri informacija, niti su imenovani službenici za informacije i često se smatra da imenovanje glasnogovornici ispunjava zakonsku obavezu o slobodi pristupa informacijama.  

Džumhur je pojasnila da se građani obudsmenima najviše obraćaju radi traženja informacija o trošenju javnih sredstava i javnim nabavkama, ali i za natječajne procedure. 

''Ombudsmeni godišnje prime 3.000 žalbi od čega se oko 10 posto odnosi na slobodu pristupa informacijama, dok se 20 posto preporuka koje obudsmeni izdaju godišnje odnosi na tu oblast, što pokazuje visok stupanj osnovanosti zahtjeva s kojima nam se građani obraćaju'', rekla je Džumhur. 

Koordinator za reformu javne uprave BiH Dragan Ćuzulan kazao je da bh. zakonodavstvo omogućava građanima da ostvare pravo na pristup informacijama ali tek onda kad podnesu zahtjev, a institucije bi mogle i da proaktivno objavljuju te informacije. 

Na konferenciji za medije je naglašeno da je BiH jedna od prvih država u svijetu koja je usvojila zakon o slobodi pristupa informacijama - još 2000., a danas takav zakon ima 125 država.

Kopirati
Drag cursor here to close