Poljoprivreda

Saditi nema tko - Nije nas kriza okrenula zemlji

Poljoprivrednici nisu u protekloj proljetnoj sjetvi sijali mnogo više povrća nego prošle godine.
Gospodarstvo / Poljoprivreda | 11. 08. 2020. u 08:49 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Apeli da se ove godine zbog situacije izazvane virusom korona masovno zasiju obradive površine u BiH imali su male učinke, jer su brazde tek nešto duže u odnosu na proljeće 2019., objavile su Nezavisne novine.

Površina pod pšenicom je, navode novine, povećana za svega oko dva posto (sa 66.588 na 67.978 hektara). Raž je posijana na 3.553 hektara, što je čak i manje nego lani, kada je pod ovom žitaricom bilo 3.630 ha.

Neznatno povećanje u zasijanim površinama zabilježeno je i kad su u pitanju ječam, zob te kukuruz, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.

Heljda je zabilježila drastičan pad u zasijanim površinama: proteklog proljeća zasijano je 950 hektara ovog žita, a u 2019. godini čak 1.333 ha.

Kada je u pitanju industrijsko bilje, najbolji rezultati su postignuti u sjetvi soje, koja je prošle godine zasijana na površini od 8.884 ha, a u proljeće 2020. zasijano je 13.575 hektara. Površina pod uljanom repicom je za tek nekoliko posto veća u odnosu na 2019.

Poljoprivrednici nisu u protekloj proljetnoj sjetvi sijali mnogo više povrća nego prošle godine. Mršavo povećanje zabilježeno je kada govorimo o, primjera radi, krumpiru, grašku, pasulju, kupusu, krastavcu, zelenoj salati i brojnim drugim povrtarskim kulturama.

Nisu se zemljoradnici proslavili ni kad je riječ o jagodičastom voću... U proljeće 2019. zasađen je 1.301 hektar jagoda, a u proljeće ove godine 1.366 hektara, što je za nekoliko postotaka više.

Nije ovakva statistika iznenadila Dragana Pavlovića, predsjednika Seljačkog saveza FBiH, koji ističe da se tako nešto moglo i očekivati.

"Mi nemamo ljude da bismo zasijali veće površine. I prije korone godinama je demografska slika u BiH bila katastrofalna. Da smo igrom slučaja i uspjeli zasijati dosta više, što bi se dogodilo? Imamo ionako viška na tržištu. Ne možemo prodati lubenicu, krumpir, ništa... Dok ne zaštitimo domaću proizvodnju nemamo šanse na tržištu", rekao je Pavlović u izjavi za Nezavisne novine.

Na tržišne viškove upozorava i Branko Mastalo, predsjednik Udruženja povrtara Republike Srpske, koji tvrdi da, kada je o Srpskoj riječ, statistika ne pokazuje tačno stanje.

"Mi imamo više zasijanog povrća, ali imamo i povrća u izobilju koje se ne može prodati. Velika je ponuda, a mala potražnja. Nema veselja, ne rade restorani kao ranije, nema izvoza. Kupus se zaorava. Imate na jednoj hrpi dva-tri vagona krastavaca i vlasnik čeka hoće li ga prodati za koji dan. Ako se to ne desi, bit će zgrnut u Vrbas", tvrdi Mastalo.

 

Kopirati
Drag cursor here to close