Ulaže se

28 milijuna KM za navodnjavanje zemljišta

Ugovor su u ime Federalnog ministarstva poljoprivrede i vodoprivrede potpisali šef Jedinice za implementaciju projekata Alojz Dunđer i direktor izvođača radova kompanije „Papilon Čelić“ Admir Salihović, a vrijednost ugovora je 1,63 milijuna KM.
Gospodarstvo / Poljoprivreda | 10. 04. 2019. u 12:55 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudin Dedić i direktor Ureda Svjetske banke u Bosni i Hercegovini Emanuel prisustvovali su u srijedu u Živinicima potpisivanju Ugovora za izgradnju sistema za navodnjavanje kojim će biti obuhvaćeno 115 hektara poljoprivrednog zemljišta i oko 600 domaćinstava u toj općini.

Ugovor su u ime Federalnog ministarstva poljoprivrede i vodoprivrede potpisali šef Jedinice za implementaciju projekata Alojz Dunđer i direktor izvođača radova kompanije „Papilon Čelić“ Admir Salihović, a vrijednost ugovora je 1,63 milijuna KM.

10 gradova i općina 

Projekt razvoja navodnjavanja poljoprivrednog zemljišta realizira Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva uz podršku Svjetske banke na području 10 općina i gradova u Federaciji BiH, a ukupna vrijednost projekta je 28 milijuna KM.

Završetkom tog projekta ukupno će biti 4436,10 ha poljoprivrednog zemljišta pod navodnjavanjem i 2300 ha zemljišta u FBiH za koje će biti riješena odvodnja. 

 ''U našoj zemlji bogatoj vodnim resursima te resurse trebamo više koristiti za navodnjavanje poljoprivrednog zemljišta, jer skoro svake godine tema su suše i njihove posljedice na poljoprivrednu proizvodnju. Zato je naš cilj završiti projekte u 10 planiranih područja, a već radimo na tome da uz podršku Svjetske banke napravimo slične projekte i u drugim općinama'', istaknuo je ministar Dedić.

Više navodnjavanja

 S obzirom da je niska razina razvijenosti sistema navodnjavanja jedna od glavnih prepreka razvoja poljoprivrede, cilj Federacije BiH je što više povećati postotak navodnjavanih površina.

Razvoj sistema navodnjavanja iziskuje visoka ulaganja, ali su koristi i prednosti dugoročne, jer pored sprječavanja suše, kao elementarne nepogode u poljoprivrednoj proizvodnji koje će biti sve izražajnije i zbog klimatskih promjena, navodnjavanjem se općenito povećavaju prinosi, stupanj korištenja zemljišta, a otvara se mogućnost druge sjetve, sa znatnim povećanjem kvalitete plodova. 

Osim Živinica projektna područja se nalaze na području gradova i općina: Široki Brijeg, Ustikolina, Goražde (sa dvije lokacije), Čapljina, Odžak, Žepče, Sanski Most i Bihać.

Kopirati
Drag cursor here to close