Tradicionalni press

Putin: Zapad će uvijek pokušavati vezati medvjeda

Vijesti / Flash | 18. 12. 2014. u 16:59 Z,S,

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ruski predsjednik Vladimir Putin u četvrtak je svoju tradicionalnu konferenciju za novinare krajem godine počeo s gospodarskim temama i kazao da je trenutna situacija u Rusiji rezultat uglavnom vanjskih čimbenika te izrazio uvjerenje da će se rusko gospodarstvo "izvući", čak i po najnepovoljnijem vanjskom ekonomskom scenariju, javljaju agencije.

"Jasno je da je trenutna situacija rezultat uglavnom vanjskih čimbenika, ponajprije cijena nafte i plina, no vjerujem da vlada i središnja banka poduzimaju odgovarajuće mjere", kazao je Putin i ocijenio da i po najnepovoljnijem vanjskom ekonomskom scenariju ova situacija može potrajati do dvije godine.

"Rast globalnog gospodarstva će se nastaviti i naše gospodarstvo će se izvući iz ove situacije", rekao je Putin, dopuštajući mogućnost da oporavak krene već u prvom kvartalu, sredinom ili krajem sljedeće godine. Na ovaj ili onaj način, nastavio je Putin, "gospodarstvo će se morati prilagoditi da živi i radi s niskim cijenama energenata".

Govoreći o proračunu, Putin je kratko kazao da će biti viška u proračunu, a osvrnuvši se na središnju banku i kamatne stope, ocijenio je da su se neke mjere trebale brže donijeti.

"Mislim da kroz cijelo ovo teško razdoblje, povezano s vanjskim ekonomskim uvjetima, glavna kamatna stopa neće ostati na ovoj razini (...), Središnja banka ne može biti jedina odgovorna za sadašnje stanje u zemlji", rekao je Putin i poručio da se strane rezerve neće trošiti za potporu rublji.

Smatra da i vlada treba poduzimati neke mjere te se uhvatiti u koštac s cijenama nafte i hrane i povući sve moguće poteze za stabiliziranje gospodarstva. Svakako ne treba zaboraviti, dodao je, i na suradnju s izvoznicima koji imaju značajne prihode u stranoj valuti.

Putin je također kazao da vlada radi na mehanizmima za legalizaciju povratka ruskog "offshore" kapitala u Rusiju. Izrazio je uvjerenje da je ruskom narodu i poslovnom svijetu potrebna snažna ruska država.

Ovu situaciju, smatra Putin, Rusija mora iskoristiti za diversifikaciju gospodarstva.

"NATO snage grade novi berlinski zid tako što šire svoj utjecaj na zemlje koje dijele granice s Rusijom", rekao je ruski predsjednik Vladimir Putin na svojoj godišnjoj konferenciji za novinare, prenosi International Business Times.

Putinov komentar bio je reakcija na novinarsko pitanje o tome hoćemo li ponovo živjeti u podijeljenom svijetu.

"Želimo da naši partneri shvate kako je najbolji način napredovanja taj da prestanu graditi te zidove te da počnu graditi prostor za humanitarno djelovanje", dodao je Putin.

"Rusija želi razvijati odnose sa Zapadom na području obrane i borbe protiv terorizma, a također i na području gospodarstva, ali na temelju jednakosti i samo uz poštivanje njezinih nacionalnih interesa", poručio je Putin pred 1.259 novinara.

"Smatram da smo mi u pravu, kada je riječ o ukrajinskoj krizi, a ne Zapad", ustvrdio je.

Po njegovim riječima, da je Zapad na vrijeme pozvao na red organizatore državnog prevrata u Ukrajini, ne bi bilo građanskog rata.

"Da je bilo zauzeto takvo stajalište, uvjeren sam da sad u Ukrajini ne bi bilo građanskog rata i ne bi bilo brojnih žrtava, ali naši su kolege zauzeli drugo stajalište", kazao je.

Ukrajinski novinar postavio je pitanje o stanju u istočnoj Ukrajini i sudjelovanju ruskih vojnika u sukobima. Putin je istaknuo da oni Rusi koji sudjeluju u borbenim operacijama na jugoistoku Ukrajine kao dragovoljci nisu plaćenici jer ne dobivaju novac za to. Ustvrdio je da je vojna operacija na istoku Ukrajine kaznena operacija ukrajinskih vlasti te da je Rusija spremna posredovati u postizanju rješenja sukoba.

Naglasio je da ukrajinsku krizu treba riješiti samo političkim sredstvima, a ne vojnima niti blokadom.

Također je rekao da Moskva ne sumnja u namjeru ukrajinskog predsjednika Petra Porošenka da uspostavi mir u Ukrajini, ali da se niz drugih ukrajinskih visokih dužnosnika protivi toj ideji.

Ponovio je da SAD stvara prijetnju Rusiji razvijanjem proturaketnog štita.

Po njegovim riječima, u Rusiji nisu mogući dvorski prevrati jer nema dvoraca, nego samo Kremlj koji je dobro zaštićen, a stabilnost u zemlji temelji se na potpori naroda.

Komentirajući izjavu novinara da je Rusija pridonijela napetosti u svijetu, Putin je rekao da je ona tome pridonijela "samo u tom smislu da sve snažnije brani svoje nacionalne interese".

"Mi ne napadamo u političkom smislu, mi nikoga ne napadamo, mi samo štitimo svoje interese", naglasio je ruski predsjednik.

Putin se pri kraju obraćanja poslužio i metaforom kako bi dočarao odnos Rusije i Zapada.

"Zapad Rusiju vidi kao medvjeda te bi htio tog medvjeda baciti u lance kako bi on u tišini sjedio i jeo med, a zapadnjačko ponašanje pokušaj je da se tom medvjedu uklone pandže - želimo li mi postati preparirana životinja?", upitao je Putin novinare.

Jubilarna Putinova konferencija za medije bila je među najkraćima. Za tri sata i deset minuta, sat vremena kraće u usporedbi s prošlom godinom, Putinu je pitanja postavilo 39 predstavnika ruskih i stranih medija.

Dužinom rekordna tiskovna konferencija bila je ona 2008., koja je trajala četiri sata i 40 minuta.

Uoči njegove konferencije za medije, ministar gospodarstva Aleksej Uljkajev je izjavio da će sankcije Zapada zbog uloge Rusije u ukrajinskoj krizi potrajati "jako dugo", a moguće i nekoliko desetljeća.

"Kada se donese zakon u Americi jako ga je teško promijeniti - čini se da će biti na snazi desetljećima", kazao je ministar za poslovni dnevni list Vedemosti.

Rusko gospodarstvo se kreće prema recesiji, a dodatno tone zbog spomenutih sankcija Zapada i niskih cijena nafte - glavnog izvora državnih prihoda, upozorio je ministar.

"Od početka godine rubalj je oslabio 45 posto u odnosu na dolar", kazao je Uljkajev. Kada ne bi bilo sankcija, pada cijena energenata i da nismo učinili neke gluposti, rekao je ministar, ne navodeći o kojim se "glupostima" radi, rusko gospodarstvo bi godišnje raslo između 2,5 i tri posto.

Kopirati
Drag cursor here to close