tumačenje propisa

Pivić: Ženama u BiH ne smije biti zabranjen rad u sudu i tužiteljstvu zato što nose maramu

Vijesti / Flash | 05. 02. 2016. u 15:04 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

 Nošenje hidžaba nigdje nije konkretno regulirano i to je pitanje tumačenja propisa. Uzimajući u obzir da se radi o esencijalnom pitanju za vjersku zajednicu i osnovnim ljudskim pravima svake žene to se pitanje ne smije prepustiti diskrecijskoj odluci pojedinaca – kazao je Nezir Pivić, zamjenik ministra pravde Bosne i Hercegovine, za Fenu.

Povodom zabrane nošenja vjerskih obilježja uposlenima u pravosuđu BiH, Pivić ističe da je Visoko sudskog tužiteljsko vijeće (VSTV) BiH donijelo zaključak "da se svim rukovodiocima pravosudnih institucija u Bosni i Hercegovini skrene pozornost na zabranu nošenja vjerskih obilježja uposlenim u pravosudnim institucijama u Bosni i Hercegovini“.

Pojašnjava da u spomenutim zaključcima VSTV-a ne tretira direktno pitanje hidžaba, nego se odgovornost za poštovanje zabrane nošenja vjerskih obilježja prepušta rukovoditeljima pravosudnih institucija.

Pivić ističe da se to pitanje ne smije prepustiti diskrecijskoj odluci pojedinaca, rukovoditelja pravosudnih institucija, već se treba jedinstveno riješiti za sve pravosudne institucije na cijelom teritoriju države.

''Stoga, naglašavam da ženama u Bosni i Hercegovini ne smije biti zabranjen rad u sudu ili tužiteljstvu samo zato što nose maramu koja je vezana za njihov vjerski identitet'', kazao je on.

Uzimajući u obzir zainteresiranost javnosti o tom pitanju podržava spremnost VSTV-a da u otvorenom dijalogu s vjerskim zajednicama BiH riješe nastale dileme i nedorečenosti povodom zaključka VSTV-a.

Kopirati
Drag cursor here to close