63 za

Parlament Srpske usvojio Deklaraciju

Vijesti / Flash | 17. 04. 2015. u 13:25 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Narodna skupština Republike Srpske neće ukidati Dan Republike ukoliko bi Ustavni sud BiH eventualno donio odluku kojom se pojedine odredbe Zakona o praznicima Srpske proglašavaju neustavnim'', navodi se u Deklaraciji koju je parlament Srpske danas usvojio.

Deklaraciju koja je usvojena povodom zahtjeva za ocjenu ustavnosti Zakona o praznicima Srpske pred Ustavnim sudom BiH podržala su 63 zastupnika, dok su tri bila protiv.

Reakcija Izetbegovića

''Taj dan trebaju prepoznati svi građani koji žive u RS-u. Deveti siječnja to nije, jer tog dana su ekskluzivno srpski zastupnici odlučili da se odvoje od drugih, Bošnjaka i Hrvata. Taj dan se danas proslavlja krsnom slavnom Republike Srpske'', kazao je danas u Sarajevu Bakir Izetbegović.

Mišljenja je da su ''srpski zastupnici krenuli u pogrešnom smjeru da vrše pritisak na Ustavni sud, da ne priznaju unaprijed odluke Suda što je kažnjivo po Kaznenom zakonu BiH''.

''Ustavni sud je izvorno Daytonska institucija, te su njegove presude obvezujuće. Ne treba nam pritisak na sudove i djelovanje protiv vladavine prava i zakona. Jasni su postulati da ne smije izvršna vlast utjecati na sudsku vlast'', izjavio je Izetbegović dodavši kako smatra da je Dan RS-a ''neki 25. studenog 1995., a ne siječanj1992.'' poručujući da to ne bi trebalo nikoga vrijeđati.

Narodna skupština smatra da je osporavanje pojedinih odredaba Zakona o praznicima Republike Srpske pred Ustavnim sudom BiH isključivo politički, a ne pravno zasnovan akt, čiji je prikriveni cilj negacija legaliteta i legitimiteta Republike Srpske i dejtonskog ustavno-pravnog poretka BiH.

''U skladu s prethodnim, Odluka o osnivanju Skupštine srpskog naroda u BiH i Deklaracija o proglašenju Republike srpskog naroda BiH i njihova pravna djelovanja, kao ni društveni i politički kontekst iz 1992. godine, ne mogu biti predmet ustavnosudske ocjene, kao ni to da se one ne mogu cijeniti sa stanovišta daytonskog Ustava BiH koji nije postojao, pa time nije mogao ni važiti u to vrijeme, i koji je dio Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH, a koji je potvrdio Republiku Srpsku i time uvažio sve okolnosti koje su nastupile do studenog 1995.'', stoji u Deklaraciji

U dokumentu se ističe da parlament Srpske izražava punu volju i spremnost da iskoristi sva pravna i politička sredstva da bi obranio legitimni interesi i sačuvao identitet Republike Srpske potvrđen Daytonskim sporazumom.

"Narodna skupština poziva na jedinstven stav i djelovanje predstavnika Republike Srpske u organima i institucijama u BiH i svih političkih stranaka sa sjedištem u Republici Srpskoj da štite interese Srpske i njenih građana i očuvanja ustavnog poretka, utvrđenog Daytonskim mirovnim sporazumom'', ističe se u Deklaraciji.

Nisu prihvaćeni zaključci Koalicije „Domovina", kojima se, između ostalog, navodi kako sudovi moraju donositi odluke objektivno te pozivaju sve organe zakonodavne i izvršne vlasti u BiH, a posebno u RS-u, da poštuju neovisnost pravosudnih interesa i osuđuju sve vrste pritiska. Vijeće naroda RS-a razmatrat će ovu deklaraciju, a već je izvjesno da će Klub Bošnjaka biti protiv njezine potvrde.

Od Parlamentarne skupštine BiH se traži da donese zakon o Ustavnom sudu BiH kojim će propisati sastav, izbor, organizaciju, nadležnost i postupak kao i druga pitanja značajna za rad Ustavnog suda, odnosno o drugačijem načinu izbora trojice sudaca Ustavnog suda BiH koje bira predsjednik Europskog suda za ljudska prava. Deklaracija je usvojena nakon trodnevnog zasjedanja entitetskog parlamenta, na kojem je razmatrano dvadesetak točki.

Podsjećamo, na predloženu deklaraciju reagirali su ranije OHR, Delegacija Europske komisije i Veleposlanstvo SAD-a u BiH, uz poziv zastupnicima da je ne usvajaju, te pokažu privrženost Daytonskom mirovnom sporazumu tako što će se suzdržati od usvajanja deklaracije kojom se negira autoritet Ustavnog suda BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close