Ozbiljni simptomi

Prva ozbiljna sumnja na ebolu, ali nema mjesta za paniku

Sci-Tech / Flash | 16. 04. 2015. u 13:34 M.A.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U Kliničkom centru (UKC) u Ljubljani potvrdili su u četvrtak popodne na izvanrednoj konferenciji za novinare da su primili pacijenta s ozbiljnim simptomima ebole.

Riječ je o osobi slovenskog državljanstva koja se vratila u domovinu prije koji dan, nakon boravka u jednoj afričkoj državi u kojoj je ebola još aktivna, naveli su liječnici najuglednije slovenske zdravstvene ustanove. U bolnicu je primljena u srijedu i ima visoku temperaturu,javlja Fena.

Ozbiljna sumnja na ebolu, što bi bio prvi takav slučaj u Sloveniji nakon nekoliko "lažnih uzbuna" od sredine prošle godine, još nije potvrđena, no prisutni su svi simptomi te bolesti.

Uzorci oboljelog poslani su na analizu, prvi preliminarni rezultati bit će poznati možda još danas, dok će za konačnu dijagnozu biti potrebno nekoliko dana.

Predstojnik infekcijske klinike Franc Strle kazao je da će sumnja na ebolu biti odbačena ako rezultat pretraga i nakon tri dana budu negativni.

"Naša zadaća je pomoći bolesniku i smanjiti mogućnost zaraze drugih", rekli su liječnici Infekcijskog odjela UKC-a na konferenciji za novinare.

Stanje pacijentice za sada se ocjenjuje dobrim.

Nema razloga za uzbunu

Slovenska ministrica zdravstva Milojka Kolar izjavila je da nema razloga za uzbunu oko slučaja pacijentice koja je primljena sa sumnjom na ebolu te da je mala vjerojatnost da će ta sumnja biti potvrđena.

"Sve je pod kontrolom i nema razloga za uznemirenost ljudi, a vjerojatnost da ebola bude potvrđena vrlo je mala", kazala je komentirajući slučaj pacijentice koja je primljena u Klinički centar (UKC) u Ljubljani, te dodala da je s predstavnicima te bolnice u stalnom kontaktu.

Dodala je kako se u ovom slučaju postupilo po već prihvaćenom protokolu za slučaj pojavljivanja pacijenta s ebolom, ali da u ovom slučaju stručnjaci misle kako je mogućnost da se bolest i potvrdi mala, piše Hina..

Predstavnik Infekcijske klinike Franc Strle, pojašnjavajući zašto je klinika s ovom informacijom izišla u javnost, kazao je da po lani prihvaćenom protokolu o postupanju za slučaj ebole njegova klinika mora o tome obavijestiti javnost i kada je riječ samo o sumnji na tu bolest te s pacijentom postupati kao da ima ebolu sve dok to nalazi ne opovrgnu.

Liječnici Infekcijske klinike UKC-a navode da je pacijentica, koja je boravila u jednoj afričkoj državi u kojoj još hara ebola, u srijedu primljena s temperaturom i simptomima ebole, ali da je u dobrom stanju i da pretrage tek trebaju pokazati ili opovrgnuti da se radi o opasnoj hemoralgičnoj bolesti koja je lani pogodila dio afričkog kontinenta.

Do sada je u Sloveniji bilo zabilježeno više slučajeva sumnje na ebolu, u kojima se naknadnim ispitivanjima pokazalo da se ne radi o toj bolesti. Zadnji put, prije dva mjeseca radilo se o slučaju jednog ilegalnog migranta koji je zatečen na sjeveru države.

Kopirati
Drag cursor here to close