Stanford

Pronađena zamjena za litijske baterije

Sci-Tech / Flash | 28. 07. 2014. u 11:51 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Znanstvenici sa Sveučilišta Stanford napravili su prototip nove litijske baterije za telefone koja traje tri puta duže od baterija sadašnjih pametnih telefona.

To znači da će baterije telefona u budućnosti omogućiti korištenje većeg broja aplikacija i dužu upotrebu samog aparata.

Znanstvenici su uspjeli razviti prototip s čistom metalnom anodom, po čemu se ova baterija razlikuje od aktualnih litij-jonskih baterija, piše International Business Times.
"Od svih materijala koji se mogu iskoristiti u anodi, litij ima najveći potencijal. Neki ga nazivaju Svetim gralom", izjavio je Ji Kui, profesor znanosti o materijalima i inženjeringu, vodeći znanstvenik ovog istraživanja.

Litij posjeduje najveću energetsku gugustoću i specifični kapacitet u usporedbi s ostalim materijalima, a povećanje snage po zapremini omogućit će pravljenje lakših i efikasnijih baterija koje će naći primjenu u laganim prenosivim uređajima, ali i električnim automobilima budućnosti.

"Mogli biste imati mobilni telefon s baterijom koja traje dva ili tri puta duže ili električni automobil s dometom od 500 kilometara za samo 25.000 dolara, što je usporedivo s automobilom s unutarnjim sagorijevanjem koji troši 5,8 litara goriva na 100 kilometara", izjavio je Steven Chu, profesor na Stanfordu i bivši američki ministar za energetiku.
Da bi baterije s litijskom anodom ušle u upotrebu potreban je dodatni inženjerski rad, potom novac i podrška velikih tehnoloških igrača ovom projektu.

Znanstvenici trenutno pokušavaju da u potpunosti napune okvir za baterijsku anodu litijem.

Konvencionalne baterije imaju tri osnovne komponente - anodu, katodu i elektrolit. Elektrolit može biti čvrst ili tečan i povezuje anodu i katodu kao odvojene komponente, ali samo do određenog stupnja preciznosti.

Kopirati
Drag cursor here to close