Nesvakidašnji koncept

Saša Šantić Vas poziva na dodir 'Ljepote uništenja'

Kultura / Flash | 21. 05. 2015. u 18:08 K.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Nesvakidašnji koncept, 'Ljepota uništenja', naziv je izložbe akademskog slikara Saše Šantića, koja je u četvrtak, 21. svibnja otvorena u mostarskoj galeriji Aluminij.

''Izložba nosi jedan izravan i banalan naziv, no želio sam imati jednu izravnu komunikaciju s publikom. Odnosi se na jednu perverznu želju, apetit u nama, za uništenjem i našom očaranošću raznim vrstama uništenja i mi svi uživamo vidjeti lijepu ruševinu, volimo oblik atomske bombe, tako da su ove devastacije u istom rangu'', rekao je umjetnik Saša Šantić te istaknuo kako na svojim slikama prikazuje ljudsko uništenje koje je gledano s malo veće distance, sa satelitskih snimaka, a koje je on pretočio u klasična umjetnička djela.

''I najmanji čovjek može nešto učiniti'', poruka je slika koje su nastajale tijekom posljednjih dvije godine, a uglavnom je riječ o akriliku na dasci kružnoga formata. Izložbu je popratio i prikaz fotografija na kojima se vide razne čovjekom prouzročene katastrofe te izmišljeni časopis, također nazvan Ljepota uništenja.

''Većina ovih djela su pokretna tako da pozivam publiku da ih okreće i mijenja u nadi da će shvatiti da svaki mali čovjek može učiniti nešto da promijeni ovu situaciju'', govori Šantić upućujući na nesvjesnu poruku da se stvari mogu okrenuti te da iz uništenja ponovno dolazi uništenje.

Povjesničarke umjetnosti Helena Vidić i Danijela Ucović, u pripadajućemu kataloškom osvrtu, zapisuju kako Šantićeva izložba odskače od ustaljenih likovnih manifestacija u mjesnim izložbenim prostorima.

''Umjetnika su na stvaranje ponukali svijest o globalnomu uništavanju prirode te nesvijest prosječnoga čovjeka koji, nažalost, ne pokazuje potrebnu volju i snagu suočiti se s tim ključnim problemom. Fascinacija snimkama, napravljenima iz zraka, koje ukazuju na uništavanje zemaljske kugle, ogleda se u šarenilu dopadljivih kadrova koji, premda predstavljaju rane planete, izgledaju razigrano i neopterećeno bolnim značenjem. Tim prostorima kao da je svrhom samo animirati gledatelje, jer je bolna istina kako su mnogi prizori uništavanja i mijenjanja izvorne slike prirode zapravo privlačni i dopadljivi, a okrutnost njihove naravi ne izaziva gnušanje, nego pljesak publike. Iz potrebe naglašavanja naše bizarne osobine divljenja nečemu što je iskonski destruktivno te iz svijesti o simbiotskomu odnosu čovjeka i prirode, nastao je ovaj apelirajući opus koji zasigurno nikoga ne će ostaviti ravnodušnim'', pišu Vidić i Ucović.

Inače, Saša je Šantić slikarstvo diplomirao 2002. godine, u klasi prof. Ante Kajinića, na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Mostaru. Od 2005. radi kao profesor likovne umjetnosti u Gimnaziji Mostar, a od 2006. godine i na Koledžu ujedinjenoga svijeta u Mostaru, gdje je 2009. postao i upraviteljem Odjela za umjetnost. Izlagao je dosad na brojnim skupnim i samostalnim izložbama u Hrvatskoj i u BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close