Nemamo alternativu

Rusija dodatno smanjila isporuku plina za BiH

Gospodarstvo / Flash | 23. 10. 2014. u 17:55 M.A.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U Bosni i Hercegovini je jučer došlo do dodatnog smanjenja isporuke plina iz Ruske Federacije, a nakon što je 7. listopada ove godine umanjena isporuka plina za čitavu Europu, potvrđeno je iz BH-Gasa, prenosi  Anadolija.

Dodatno smanjenje isporuke plina za BiH dovelo je do poteškoća u isporukama prema kranjim potrošačima.

Kako navode iz BH-Gasa, od uvoznika plina, kompanije Energoinvest d.d. Sarajevo, dobili su službeno obavještenje upućeno od Gazprom Exporta da do smanjenih isporuka plina dolazi zbog skladištenja većih količina u podzemna skladišta u Ruskoj Federaciji, kako bi se osigurala pouzdana isporuka preko Ukrajine prema europskim potrošačima tijekom zimske sezone.

U BiH do sada nisu izgrađena skladišta plina, iz kojih bi se neko vrijeme, u slučaju naglog prekida isporuke, mogao koristiti plin neko vrijeme. Dakle, radi se o velikoj investiciji čija realizacija bi potrajala nekoliko godina.

BH-Gas za sada ima ugovor s jednom kompanijom o isporuci plina u kriznim situacijama, a od početka ove godine radi na iznalaženju drugih alternativnih rješenja koja će pojačati sigurnost opskrbe.

''Tijekom jučerašnjeg dana (srijeda, op.ur) BH-Gasu su isporučene za 35 posto manje količine plina od naručenih. BH-Gas intenzivno radi na pronalaženju alternativnih rješenja u skladu sa svojim ingerencijama i mogućnostima. Dugoročno gledano, radimo na razvoju alternativnih pravaca opskrbe plinom, kao i izgradnje skladišta plina, što prije svega ovisi o interesima i spremnosti države, te nižih organa vlasti. Država će morati stati iza ovih projekata, kako bi osigurala dugoročno energetsku stabilnost Bosne i Hercegovine'', navode iz BH-Gasa.

Podsjećamo, Europska unija dobiva trećinu svoga plina od Rusije, a polovicu tog plina isporučuje joj se preko Ukrajine. Oettinger je prošli tjedan objavio rezultate simulacije u kojoj se provjeravala europska reakcija na najgori scenarij plinskih sankcija koje bi bile nametnute Ukrajini.

Na temelju rezultata, najviše bi stradale Finska, Estonija, BiH, Srbija i Makedonija.

Kopirati
Drag cursor here to close