Varaju li potrošači?

Kako kupci kradu u trgovinama

Gospodarstvo / Flash | 27. 12. 2014. u 13:23 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Većina osoba tvrdi kako trgovci potkradaju kupce, no ni kupci nisu bezgrešni. Varanje kod vaganja, zamjene arikala, samo su neki od načina na koje kupci varaju trgovce.

Čak 97 posto prodavača u trgovinama na malo, od strane kupca doživjelo prijevaru ili pokušaj prijevare, piše Glas Slavonije.

Naime, potaknuti informacijom da se u hrvatskim trgovinama godišnje otuđi robe u vrijednosti od 988 milijuna kuna, Regionalna organizacija za zaštitu potrošača ROZP je u studenome proveo anonimnu anketu s prodavačima u trgovačkim centrima na temu “Varaju li potrošači?”. Ispitanicima je bilo postavljeno pitanje o tome imaju li saznanja o varanju od strane kupaca potrošača. Čak 97 posto prodavača odgovorilo je potvrdno, samo jedan posto negativno, dok se dva posto prodavača nije željelo izjasniti. Na pitanje jesu li osobno svjedočili varanju od strane potrošača, 79 posto je odgovorilo potvrdno, a zanijekalo 21 posto ispitanih.

Ispitanici su i svjedočili o načinima prijevara među kojima se najviše ističu one vezane uz kupovinu prehrambenih artikala.

''Najprije tu je varanje kod vaganja proizvoda. Napunjenu vrećicu potrošač drži u ruci i spušta na vagu samo do njemu prihvatljive težine, te u tom trenutku uzme naljepnicu s težinom i cijenom. Ili pak napunjenu vrećicu stavi na vagu, ali rukom podiže postolje vage dok ne dobije prihvatljivu težinu i tada uzme naljepnicu. Također, čest je slučaj i da kupac vagne sadržaj u vrećici i uzme naljepnicu, pa potom dopuni sadržaj vrećice ili napuni vrećicu s proizvodom, ali uzme naljepnicu za sličan proizvod niže cijene.

U ovom sektoru problem je i zabranjena degustacija kod sušenog i kandiranog voća u rinfuzi, peciva i slatkiša. Po ulasku u trgovinu potrošač prvo navrati do sušenog ili kandiranog voća u rinfuzi, uzme šaku voća i jede uz razgledavanje ostalih proizvoda i tako čak nekoliko puta prilikom jednog posjeta trgovini. Ili potrošač uzme pecivo, manji slatkiš ili sladoled, pojede do kase i ne pokaže naljepnicu da je uzeo isto'', prenose iz ROZP-a.

Dodaju i kako se, prema svjedočanstvima prodavača, kupci varaju i unošenjem prazne ambalaže.

''Potrošač unese praznu ambalažu za jaja od branda druge trgovine, potajice prebaci jaja iz druge kutije u trgovini u svoju kutiju i na kasi tvrdi da je ta jaja donio sa sobom iz druge trgovine. Ili pak potrošač unese praznu kutiju proizvoda iz druge trgovine na kojoj je naljepnica s cijenom iz te trgovine i zamijeni sadržaj, tvrdeći na kasi da je to kupio u drugoj trgovini'' objašnjavaju iz ROZP-a.

Kopirati
Drag cursor here to close