Balistički projektil

Sjeverna Koreja potvrdila lansiranje novorazvijene interkontinentalne rakete

Sjevernokorejsko lansiranje rakete pojačalo je međunarodne osude.
Vijesti / Svijet | 29. 11. 2017. u 10:27 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Sjeverna Koreja potvrdila je da uspješno testirala novorazvijenu interkontinentalnu balističku raketu što je izazvalo oštre osude  zemalja i međunarodnih organizacija širom svijeta.

''Razvoj i unaprjeđenje strateškog naoružanja DPRK imaju za cilj obranu suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje od politike nuklearnih ucjena i nuklearne prijetnje američkih imperijalista, i da osigura miran život našeg naroda'', navodi vlada Sjeverne Koreje u priopćenju kojim potvrđuje raketnu probu, koristeći službeni akronim države.

''Sveta je objava DPRK da njene rakete neće predstavljati nikakvu prijetnju bilo kojoj zemlji i regiji sve dok se ne ugroze interesi DPRK'', navodi se u priopćenju koje je objavila državna novinska agencija KCNA.

Posljednje lansiranje uslijedilo je tjedan dana nakon što su Sjedinjene Države ponovno označile Sjevernu Koreju kao "državu sponzora terorizma" i uvele su nove sankcije toj zemlji.

Sjevernokorejsko lansiranje rakete pojačalo je međunarodne osude.

Američki ministar obrane James Mattis izjavio je u Bijeloj kući da je lansirana raketa imala višu putanju nego bilo koji projektil koji je lansirala Sjeverna Koreja do sada.

Američki predsjednik Donald Trump imao je odvojene telefonske razgovore s čelnicima Japana i Južne Koreje o sjevernokorejskoj raketnoj probi.

Tijekom razgovora, Trump i japanski premijer Shinzo Abe potvrdili su svoje obavezivanje na borbu protiv sjevernokorejske nuklearne prijetnje, dok su Trump i njegov južnokorejski kolega Moon Jae-in u drugom telefonskom razgovoru osudili Sjevernu Koreju zbog razvoja njenih nuklearnih i programa balističkih projektila.

Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres također je osudio posljednje lansiranje rakete, rekavši da to predstavlja "očigledno kršenje rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a".

Čelnik Svjetske organizacije zatražio je od Sjeverne Koreje da se suzdrži od poduzimanja novih destabilizirajućih akcija.

''Glavni tajnik potvrđuje svoje obvezivanje na rad sa svim stranama na ublažavanju napetosti'', navodi u izjavi za javnost Guterresov glasnogovornik  Stephane Dujarric.

Osuđujući lansiranje rakete, Europska unija je priopćila da je taj potez "novo neprihvatljivo kršenje" međunarodnih obaveza Sjeverne Koreje. 

Glasnogovornik Službe za vanjsku akciju EU (EEAS) izjavio je da diplomatska služba bloka traži od Sjeverne Koreje da se "angažira u kredibilnom i smislenom dijalogu koji ima za cilj provođenje potpune, potvrdive i nepovratne denukleareizacije Korejskog poluotoka i punu provedbu svih relevantnih rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a".

Kanadska ministrica vanjskih poslova Chrystia Freeland  izjavila je da "sjevernokorejski balistički program predstavlja direktnu prijetnju svijetu".

Kanada je priopćila kako je spremna da sazove sastanak ministara vanjskih poslova, koji će zajednički organizirati sa Sjedinjenim Državama, kako bi se bavili tim urgentnim pitanjem.

Uzimajući u obzir složenost i osjetljivost situacije na poluotoku, Kina je pozvala na nove napore na ublažavanju napetosti kroz dijalog i konzultacije. 

Kako bi se smirila situacija, Kina je predložila dvosmjerni pristup, tražeći pomake na denuklearizaciji i istovremeno uspostavljanje mirovnog mehanizma. Peking je u svojoj inicijativi "suspenzija za suspenziju" pozvao Pyongyang da pauzira s raketnim i nuklearnim aktivnostima i apelirao je na Washington da "stavi na čekanje" svoje zajedničke vojne vježbe s Južnom Korejom, prenosi Xinhua.

Kopirati
Drag cursor here to close