Hladni rat?

Sergei Skripal ruski dvostruki špijun, nakon trovanja, u kritičnom stanju u britanskoj bolnici

Bivši ruski dvostruki špijun osuđen za izdaju u Moskvi u kritičnom je stanju u britanskoj bolnici nakon što je bio izložen nepoznatoj supstanci, dok policija tvrdi da je moguće da je riječ o državnoj prijetnji".
Vijesti / Svijet | 06. 03. 2018. u 11:39 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Bivši ruski dvostruki špijun osuđen za izdaju u Moskvi u kritičnom je stanju u britanskoj bolnici nakon što je bio izložen nepoznatoj supstanci, dok policija tvrdi da je moguće da je riječ o državnoj prijetnji". 

U prvoj reakciji, Kremlj je priopćio kako je spreman da surađuje ukoliko Britanija zatraži pomoć u istrazi te "tragične situacije".

Sergei Skripal, nekadašnji pukovnik ruske vojne obavještajne službe GRU, dobio je dozvolu boravka u Britaniji nakon što je razmijenjen u 2010. za ruske špijune uhićene na Zapadu u okviru razmjene špijuna u hladnoratovskim stilu na pisti Bečkog aerodroma. 

Bivši 66-godišnji špijun i 33-godišnja žena koju je poznavao pronađeni su, međutim, u nesvjesnom stanju na klupi shopping centra u nedjelju u engleskom gradu Salisburyju nakon što su bili izloženi, kako policija tvrdi, nepoznatoj supstanci.

Oboje su u kritičnom stanju i smješteni su u jedinicu intenzivne njege.

Iako su britanske vlasti priopćile da nema rizika po javnost, policija je okružila mjesto gdje je pronađen bivši špijun i pizzeriju po imenu Zizzi u centru Salisburyja. Neki od istražitelja bili su obučeni u žute jakne koje se nose u istragama kemijskih napada.

Britanska policija nije objavila imena dvije osobe na liječenju, ali su dva izvora bliska istrazi izjavila Reutersu da je muškarac u kritičnom stanju Skripal. Nejasno je koja je supstanca korištena protiv njih, dodaje policija.

''Razgovarali smo sa svjedocima, uzeli smo forenzičke uzorke s mjesta incidenta, obavljamo toksikološke testove i to će nam pomoći da dođemo do odgovora'', izjavio je Mark Rowley, vodeći britanski protuteroristički dužnosnik.

''Moramo upamtiti: Rusi u egzilu nisu besmrtni, svi oni umiru i postoji tendencija ka teoriji zavjere. Mi, međutim, moramo razmotriti činjenicu državne prijetnje'', izjavio je Rowley za BBC radio prije nego što je govorio o ubojstvu Aleksandra Litvinenka.

Britanski istražni tim priopćio je da je ruski predsjednik Vladimir Putin odobrio ubojstvo iz 2006. godine bivšeg agenta KGB-a Litvinenka radioaktivnim polonijem-210 u Londonu. Kremlj je u više navrata negirao svaku umiješanost u ubojstvo Litvinenka.

Litvinenko je bio kritičar Putina koji je pobjegao iz Rusije u Britaniju, gdje je boravio šest godina do dana kada je otrovan pijući zeleni čaj u koji je ubačen rijetki i veoma snažni izotop u londonskom hotelu Millennium.

Britanskim liječnicima trebalo je dosta vremena da utvrde uzrok Litvinenkove bolesti.

''Nitko nam nije došao s takvim zahtjevom. Moskva je uvijek otvorena za suradnju'', izjavio je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov na konferenciji za novinare.
Upitan da komentira špekulacije britanskih medija da je Rusija otrovala Skipala, Peskov je izjavio: "Nije im trebalo dugo".

Nazivajući incident "tragičnom situacijom, Peskov je kazao da Kremlj nema informacije što se zaista dogodilo.

Skripala je u 2004. uhitila ruska Savezna služba sigurnosti (FSB) pod sumnjom da je izdao desetke ruskih agenata britanskim obavještajcima. Osuđen je na 13 godina zatvora u 2006. na tajnom suđenju.

Skripal je priznao da je izdavao ruske agente britanskoj špijunskoj službi MI6 u zamjenu za novac, prebacujući izvjesne iznose na španjolski bankovni račun.

Njemu je, međutim, izdat oprost u 2010. od ondašnjeg predsjednika Dmitrija Medvedeva, u okviru razmjene deset ruskih agenata uhićenih u Sjedinjenim Državama.

Razmjena, jedna od najvećih od okončanja Hladnog rata u 1991., dogodila se na pisti Bečkog aerodroma gdje su ruski i američki zrakoplovi bili parkirani jedan pokraj drugog prije nego što su agenti razmijenjeni. 

Jedna od ruskih špijunki bila je Anna Chapman. Ona je bila među deset špijuna koji su se infiltrirali u američko društvo, u očiglednom pokušaju da budu što bliže predstavnicima vlasti i da saznaju državne tajne. Njih je uhapsio FBI 2010. godine.

Vraćeni ruski špijuni dočekani su kao heroji u Moskvi. Putin, koji je i sam bio časnik KGB-a u nekadašnjoj Istočnoj Njemačkoj, pjevao je domoljubne pjesme s njima, prenosi Reuters.

Kopirati
Drag cursor here to close