Video

Objavili tajne snimke: Hrvatska policija pendrecima i pištoljima tjera migrante u Bosnu

Po prvi put ovaj materijal nesumnjivo dokazuje da hrvatska policija sustavno provodi kolektivna protjerivanja migranata na teritorij BiH, tvrdi Border Violence Monitoring
Vijesti / Svijet | 16. 12. 2018. u 14:45 Novi List

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Organizacija Border Violence Monitoring objavila je više video snimki z kojih je, tvrde, vidljivo kako hrvatska policija protjeruje migrante na granici Hrvatske i Bosne, bez da im je pružila pravo na azil.

Ekstenzivan video materijal, zaprimili su, kažu 20. studenog, od anonimnog izvora, međutim nakon provjera, smatraju ih autentičnim. Snimke su snimljene skrivenim kamerava u šumi u blizini Lohova u Bosni i Hercegovini, na GPS koordinatama 44.7316124, 15.9133454, između 29. rujna i 10. listopada, a prikazuju 54 slučaja protjerivanja stotina migranata.

Na snimkama je vidjivo protjerivanje najmanje 350 migranta, uključujući djecu, maloljetnike i žene, piše Border Violence Monitoring. Protjerivanja se, dodaju, događaju više puta dnevno, a procjenjuju da bi ih moglo biti i preko 150 mjesečno.

''Po prvi put ovaj materijal nesumnjivo dokazuje da hrvatska policija sustavno provodi kolektivna protjerivanja migranata na teritorij BiH'', tvrdi Border Violence Monitoring.

''Dokumentacija nevladinih organizacija sugerira da su prije protjerivanja zahtjevi migranta za azilom bili ignorirani'', kaže izvor Border Violence Monitoringa.

Iz Border Violence Monitoringa dodaju: ''Protjerivanja preko zelene granice ne poštuju formalne procedure pa se ne mogu opravdati sporazumom EU i BiH o readmisiji iz 2007. godine. Jedini legalni način vraćanja ovih ljudi bio bi kroz proces opisan ovim sporazumom, na službenim graničnim prijelazima, nakon što se o svemu obavijestilo bosanske vlasti''.

''Bez poštivanja ovih procedura, policijski službenici krše međunarodne zakone, posebice zabranu kolektivnih protjerivanja iz Europske konvencije o ljudskim pravima, kao i Europske povelje o temeljnim pravima. Ujedno se krši pravo na azil iz Ženevske konvencije te Europske povelje o temeljnim pravima'', kažu u Border Violence Monitoringu.

''U objavljenim video materijalima jasno je vidljivo nasilje, udaranje i vrijeđanje. U dijelu videa čuju se i pucnjevi te vriskovi. Sve to sugerira da se događaju premlaćivanja, kakva su dosad dokumentirale razne nevladine organizacije'', smatra Border Violence Monitoring. Njihov izvor, pak, tvrdi, da svjedočenja koja su slušali govore da hrvatska policija primjenjuje nasilje u otprilike jednom na svakih pet protjerivanja kod Lohova, što je, kažu, poprilično manje nego na drugim lokacijama na kojima se vrše protjerivanja na bosansko-hrvatskoj granici.

I ovdje, kao i na drugim lokacijama, mobiteli su skoro uvijek uništeni i vraćeni vlasnicima u žutoj plastičnoj vrećici, kaže izvor Border Violence Monitoringa.

Njihov izvor planira uskoro objaviti još video materijala s granice. Cilj im je, kažu, prekinuti ovakva protjerivanja i nasilje hrvatske policije. Zahtijevaju službenu istragu i hrvatskog MUP-a, ali i Europske komicija, koja sufinancira čuvanje hrvatske granice. S tim se ciljem slažu i u Border Violence Monitoringu.

''Sad više nego ikad ovi dokazi pozivaju hrvatske i EU vlasti da odmah pokrenu istragu. Europska komisija trebala bi pozvati Hrvatsku da prekine i istraži kolektivna protjerivanja tražitelja azila u BiH, kao i optužbe migranata na policijsko nasilje. EK bi trebala pokrenuti pravne procedure protiv Hrvatske zbog kršenja zakona EU'', tvrdi Border Violence Monitoring.

 

MUP odbacuje tvrdnje Border Vioence Monitoring da protjeruje migrante

"Kao i u prijašnjim slučajevima kada je postojala mogućnost provjere, Ministarstvo unutarnjih poslova RH provjerilo je lokacije na kojoj je nastala snimka, kao i postupanja hrvatske policije. Utvrđeno je da se radi o zakonitom postupanju hrvatske policije na samoj graničnoj crti s Bosnom i Hercegovinom, a na području Policijske uprave ličko-senjske. Ne radi se o 'protjerivanju stotina migranata u BiH' već o postupanju hrvatske policije na samoj graničnoj crti na zelenoj granici i primjeni instituta odvraćanja", izvijestio je MUP.

U MUP-u, pak, isriču da je institut odvraćanja propisan člankom 13. Zakonika o šengenskim granicama i primjenjiv je na područje između dva granična prijelaza otvorena za međunarodni promet, u ovom slučaju između Hrvatske i BiH. "Radi se o zakonitoj mjeri koju na raspolaganju imaju granične policije europskih država i primjenjuju ga prema osobama koje nezakonito, mimo graničnih prijelaza, pokušavaju ući na njihov teritorij", kažu u MUP-u.

MUP: Policija postupa isključivo u skladu s propisima

Naglašavaju i bitnu razliku između instituta 'odvraćanja' koji je propisan spomenutim Zakonikom o šengenskim granicama i 'protjerivanja' koje je propisano Zakonom o strancima, a o čemu se u ovom slučaju ne radi.

"Još jednom ističemo, da hrvatska policija postupa isključivo u skladu s pozitivnim propisima uz uvažavanje svih visokih standarda temeljnih ljudskih prava i navode o 'protjerivanju stotine migranata' odlučno odbacujemo.

Nekontroliran ulazak većeg broja osoba u Republiku Hrvatsku istu bi pretvorio u hot spot što Ministarstvo unutarnjih poslova ni u kom slučaju neće dopustiti već ćemo u zaštiti državne granice koristiti sve mjere i mehanizme koji su nam na raspolaganju temeljem nacionalnog i EU zakonodavstva", priopćio je MUP.

Ističu i da bi nevladine organizacije kojima je cilj ispitati postupanje hrvatske policije "o relevantnim saznanjima policiju treba obavijestiti bez odgode, a kako bi se žurno mogle provesti sve mjere sukladno pravilima kriminalističke struke. Sve ostalo smatramo otvaranjem prostora za manipulacije i krivo interpretiranje okolnosti bilo kojeg događaja", poručuju u MUP-u.

Policija do sada nije utvrdila prekoračenje ovlasti

"Sve dostupne informacije o mogućim navedenim optužbama o eventualnoj primjeni sile nad migrantima ili činjenju kaznenih djela na štetu migranata ovo Ministarstvo u svakom pojedinom slučaju pomno provjerava. Do sada u niti jednom slučaju nije utvrđeno da su policijski službenici prema migrantima prekoračili primjenu ovlasti.

Napore koje hrvatska policija ulaže u sprječavanju ilegalnih i sekundarnih migracija i način na koji nadzire i štiti svoju granicu, a koja je ujedno i najduža vanjska granica Europske unije, na tragu su zaključaka relevantnih tijela Europske unije i prepoznati od strane članica EU koje su krajnje odredište ekonomskih migranata, a koje upravo zbog efikasnog rada hrvatske policije nisu izložene većem migrantskom priljevu.

Hrvatska policija ostaje ustrajna u zaštiti državne i EU granice, kao i u očuvanju sigurnosti svih hrvatskih i EU građana", poručio je MUP.

Kopirati
Drag cursor here to close