Novi sukobi

Kaotično stanje kod Tripolija, UN spreman za reagiranje

Snage UN-a u prijestonici zemlje su u povišenom stanju pripravnosti.
Vijesti / Svijet | 07. 04. 2019. u 09:35 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U blizini Tripolija izbili su novi sukobi između provladinih i pobunjeničkih snaga koje predvodi Kalifa Haftar.  

Kako navodi BBC, pozivajući se na izvještaje s terena, sukobi između Haftarovih i provladnih snaga vode se u tri predgrađa na jugu Tripolija, gdje je sjedište međunarodno priznate vlade.


Snage UN-a u prijestonici zemlje su u povišenom stanju pripravnosti. 

Međunarodno nepriznata Libijska nacionalna armija (LNA) priopćila je da je preuzela kontrolu nad zračnom lukom u predgrađu prijestonice Tripolija.


Ahmed Mismari, glasnogovornik snaga lojalnih lideru međunarodno nepriznate administracije Kalife Haftara, rekao je i da su pripadnici LNA preuzeli kontrolu nad dva grada u blizini Tripolija - Tarhuanom i Azizijom, prenosi Reuters. 

Mismari je naveo i da je pet pripadnika LNA poginulo u borbama sa snagama lojalnim premijeru Fajezu Seraju, koga priznaje međunarodna zajednica. 

Kako je javio AP, snage premijera Seraja jučer su priopćile da su zarobile 100 vojnika lojalnih Haftaru i da planiraju da izvrše zračni udar na njegove položaje.


AP navodi da je do eskalacije nasilja došlo kada su snage LNA lojalne Haftaru krenule u ofanzivu ka zapadu Libije. 

Haftar je svoje snage doveo do Tripolija, koji kontolira Predsjedničko vijeće i vlada nacionalnog jedinstva na čelu s premijerom Sajedom. 

Snage pod kontrolom Sajeda imaju podršku SAD. 

Hifterova vojska je navela da su njeni vojnici zauzeli i oblast Vadi el-Rabeja, južno od Tripolija, usred sukoba s rivalskim formacijama, navodi Asocieted press.


Glavna zračna luka u Tripoliju nije u funkciji od 2014. godine kada je njegov veći dio uništen u borbama. Međunarodno priznata vlada u Tripoliju, formacije koje je podržavaju i Ujedinjeni narodi za sada nisu komentirali navodno zauzimanje zračne luke. 

Djelovanje Hifterovih snaga potiču strahovanja od njihovog širokog obračuna s raznim formacijama. Takav sukob mogao bi da dovede do najvećeg vala nasilja od 2011. godine, kada je svrgnut, a ubrzo i ubijen, dugogodišnji libijski lider Moamer Gadafi.


U Libiji poslije ubistva Gadafija vlada kaos, a zemljom upravljaju dvije vlade. Međunarodno priznatu vladu u Tripoliju predvodi Fajez al Saradž, dok je Hifter na čelu druge, u Bengaziju. 

Hifterovu vojsku čine časnici i vojnici koji su napustili redovitu libijsku vojsku za vrijeme Gadafija, prenosi B92.

Kopirati
Drag cursor here to close