Trećina plaće za vizu

Kosovari se osjećaju zarobljeno u viznom ''kavezu'' EU-a

Dok se zapadni mediji fokusiraju na bremenite odnose između Kosova i Srbije, mnoge obične građane najviše muči pitanje viza.
Vijesti / Svijet | 05. 03. 2019. u 08:10 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Kosovari su sve nezadovoljniji zbog goleme količine vremena, novca i papirologije potrebne za dobivanje viza za ulazak u Europsku uniju. Postupak je to koji ne mora prolaziti nitko od njihovih balkanskih susjeda.

'Uvijek se osjećate poput kriminalca ili kao da ste pod istragom', kaže profesionalni violinist Visar Kuci (35), koji je morao otkazati koncert u Njemačkoj prošle godine nakon što nije uspio na vrijeme dobiti vizu.

Problem s vizama

Dok se zapadni mediji fokusiraju na bremenite odnose između Kosova i Srbije, mnoge obične građane najviše muči pitanje viza, javlja Hina.

Kosovari su se godinama nadali da će im EU brzo ukinuti vize za tromjesečne posjete šengenskoj zoni, što je privilegija koje uživaju druge države na zapadnom Balkanu.

Ali taj dan nikako da stigne.

U kafićima u Prištini prijatelji razmjenjuju informacije o tome koliko dugo treba čekati da se dobije termin za razgovor, koji su konzulati najpopustljiviji te ima li bilo kakvih promjena na dugim popisima potrebnih dokumenata.

Od gotovo 80 tisuća zahtjeva za vizom za putovanje nekamo unutar šengenske zone 2017- godine, odbijeno ih je nešto manje od 18 tisuća.

Trećina plaće za vizu

Zahtjevi, čak i ako su odbijeni, koštaju oko 100 eura - što je trećina prosječne mjesečne plaće na Kosovu.

Dramaturgu Jetonu Neziraju niti to što ga je predstavništvo EU-a u Prištini imenovalo "Europljaninom godine" 2018. nije bilo dovoljno da osigura dokumente za svoju kazališnu trupu pa im je tako propao nastup u Rumunjskoj.

'Oni vas stvarno žele poniziti i dovesti do točke da kažete 'više ne želim vizu', rekao je Neziraj. To je kao život u "kavezu", dodao je.

Kosovo, čija putovnica za slobodu putovanja malo vrijedi, niti desetljeće nakon što je proglasilo neovisnost od Srbije još nije u potpunosti međunarodno priznato.

Ogorčenje

Ogorčenje zbog viza uključuje i osjećaj da EU nije nagradila zemlju od 1,8 milijuna ljudi za to što je ispunila određena mjerila, kao što je potpisivanje nepopularnog sporazuma o demarkaciji granice s Crnom Gorom.

Bruxelles također pritišće Prištinu da normalizira odnose s Beogradom.

S mješavinom ironije i razočaranja Kosovari pokazuju video snimku iz 2016. na kojoj njihov tadašnji ministar za europske integracije Bekim Collaku otvara bocu šampanjca i najavljuje viznu liberalizaciju u roku od 'nekoliko tjedana'.

'Samo malo strpljenja!', kaže on uzbuđeno.

Aulone Memeti, 29-godišnja stručnjakinja za obrazovanje prištinskog think-tanka, rekla je kako ponekad odustaje od sudjelovanja na europskim konferencijama zbog problema s vizom.

Ona upozorava da nedostatak napretka narušava povjerenje u Europsku uniju.

'Mladi s Kosova izgubili su vjeru u našu vladu još prije... Sada gube vjeru i u EU', kazala je Memeti.

U rujnu prošle godine Europski parlament preporučio je ukidanje viznog režima ustvrdivši da je Priština ispunila sve tražene uvjete.

Članicama se ne žuri, a Kosovo čeka

Međutim, izgleda da se zemlje članice, koje jedna po jedna moraju ukinuti svoja ograničenja, ne žure.

U prosincu je visoka predstavnica EU-a za vanjsku politiku Federica Mogherini dobila oko 20.000 poruka ljutitih Kosovara na svoj Facebook profil.

'Godinama smo izolirani', jedan je od komentara.

'Gdje su ljudska prava za Kosovo? Sram vas bilo!', piše u drugom.

I Neziraj je pesimističan.

'Oni na nas gledaju kao na potencijalne izbjeglice, potencijalne emigrante', rekao je misleći na članice EU-a.

Kopirati
Drag cursor here to close