Korona virus: Hrvatska spremna, Srbija spremna, a BiH??!

Korona virus: Hrvatska spremna, Srbija spremna, a BiH??!

Vijesti / Svijet | 24. 02. 2020. u 14:19 Bljesak.info / Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Spremni smo za najcrnji scenarij u slučaju širenja korona virusa, ali se nadamo da toga neće doći'', izjavio je u ponedjeljak voditelj Klinike za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije dr. Goran Stevanović i potvrdio da je uveden inspekcijsko-epedemiološki nadzor za sve građane koji dolaze iz Italije.

Načelnica Kriznog stožera hrvatskog Ministarstva zdravstva Maja Grba Bujević izvijestila je u ponedjeljak da je tijekom noći u Hrvatskoj uvedena nova mjera zdravstvenog nadzora u samoizolaciji za osobe koje dolaze iz zahvaćenih područja talijanskih pokrajina Veneto i Lombardije.

To ne vrijedi za osobe koje su jučer i prekjučer došle, primjerice, iz Venecije. One ne trebaju biti pod zdravstvenim nadzorom, osim ako su jučer dobile rješenje o nadzoru. U tom slučaju, to nije nadzor u samoizolaciji već nadzor bez ograničenja kretanja, izjavila je Grba Bujević na izvanrednoj konferenciji za novinare u Ministarstvu zdravstva.

''U ovom trenutku se svi moramo ponašati odgovorno, ako je moguće izbjegavati odlazak u ugrožena područja gdje se pojavljuje transmisija koronavirusa, a svi koji se vraćaju iz tih područja trebaju postupati po uputama sanitarnih inspektora i epidemiologa na graničnim prijelazima'', izjavio je za Radio-televiziju Srbije dr. Stevanović.

On je, komentirajući aktualnu epidemiološku situaciju i širenje koronavirusa, rekao kako u Srbiji "postoji sustav aktivacije kompletnog zdravstvenog sustava, čak se - ovisno o potrebi - mogu aktivirati i ostali dijelovi društva i državnog sustava".

"Scenarije imamo, primjenjivali smo slične mjere i spremni smo za najcrnji scenarij, ali nadam se da do njega neće doći", izjavio je dr. Stevanović za RTS.

U Klinici za infektivne i tropske bolesti KC Srbije dosad je urađeno devet testova na koronavirus i svi su bili negativni, a u karanteni je dvoje građana Srbije koji su bili na kruzeru "Diamond Princess" i njihovo opće stanje je dobro, potvrdio je Stevanović.

Hrvatska spremna

Mjere nadzora već se provode deset dana, a sada je samo uveden nadzor za ljude koji dolaze iz te dvije talijanske pokrajine. I dalje vrijede mjere za kontinentalnu Kinu i osobe koje su boravile tamo unutar 14 dana te osobe koje su boravile u Južnoj Koreji nakon 16. veljače, rekla je načelnica Kriznog stožera, prenosi Hina.

Hrvatski ministar zdravstva Vili Beroš istaknuo je kako je u preko 80 slučajeva klinička slika bolesti uzrokovane koronavirusom blaga.

No, sve će se učiniti da se spriječi širenje epidemije u Hrvatskoj, a Krizni će stožer djelovati u dva smjera - pokušati spriječiti ulazak koronavirusa u Hrvatsku, a ako se ipak pojavi izolirat će se bolesnika i sve njegove kontakte kako bi se ograničilo širenje.

Europski centar za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC) ocijenio je, nakon brzog širenja zaraze u Italiji gdje je preminulo pet osoba, da je na području Europe rizik od zaraze novim koronavirusom "nizak do umjeren".

Prema aktualnim podacima ECDC-a, 79.360 oboljelih od koronavirusa potvrđeno je u svijetu, a u Europi je utvrđeno 178 slučajeva.

Najviše je oboljelih u Italiji, slijede Njemačka, Francuska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Španjolska, Švedska, Finska i Belgija.

U svijetu su dosad umrle 2463 osobe.

Ministarstvo zdravstva i Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) na službenim internetskim stranicama HZJZ-a u nedjelju su objavili zadnje informacije i podatke o koronavirusu.

Navode da je dosad u Hrvatskoj laboratorijski obrađeno 18 osoba, kod kojih je postavljena sumnja na bolest, i svi su negativni, tj. odbačena je sumnja na koronavirus.

Kopirati
Drag cursor here to close