Kaos može početi
BBC objašnjava da se na summitu EU 25. studenog od lidera očekuje da potpišu sporazum o povlačenju i izjavu o budućem odnosu.

Kaos može početi

Vijesti / Svijet | 16. 11. 2018. u 11:12 Bljesak.info / Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Velika Britanije je nakon 18 mjeseci pregovora s Europskom unijom postigla dogovor o uvjetima izlaska iz bloka, no premijerka Theresa May sada za njega treba dobiti podršku u parlamentu ili se u suprotnom suočiti s mogućim padom vlade, prenosi Radio Slobodna Europa pisanje svjetskih medija.

Najsporniji dio sporazuma

Izbor novog pape tradicionalno je objavljen bijelim dimom koji izlazi iz Vatikanskog dimnjaka. Vijest o dogovoru o nacrtu sporazuma o povlačenju Britanije iz Europske unije je procurila na moderniji način: volejom tweetova, piše New York Times i objašnjava:

''Na kraju, nakon nekoliko mjeseci pregovora, stigao je nacrt sporazuma. I sada stvarni kaos može početi. Britanska premijerka Theresa May mora ostvariti podvig za koji skoro svi misle da je nemoguć: da učini da njezin nacrt ugovora izgleda uspješno i da nađe glasove kako bi prošao donji dom parlamenta''.

NYT ističe i da je najsporniji dio sporazuma mehanizam za njegovo okončanje.

  

''Vođe stranaka imaju ozbiljan posao pred sobom. Da bi dodatno otežali stvari, svi vjeruju da bi poraz May doveo do njezinog pada s mjesta premijerke. Dakle, članovi njezinog kabineta će razmatrati ne samo budućnost zemlje, već i kakvi će biti njihovi izgledi na budućim izborima za lidere'', navodi američki list.

NYT navodi i da su sljedećih nekoliko tjedana vježbe kaosa, kao i da ukoliko sporazum ne uspije proći kroz Parlament, mogu se sazvati i opći izbori – što je malo vjerojatno, jer bi Konzervativna stranka morala odmah nakon ponižavanja pozvati na drugi referendum, za što ima malo vremena do ožujka 2019. godine.

585 stranica

Politico tvrdi kako je Bruxelles sretan, a Westminster je u kaosu i dodaje: ''Nakon 18 mjeseci ćudljivih pregovora, premijerka Velike Britanije je u srijedu uz škripu provukla ugovor o Brexitu kroz svoj podijeljeni tim i sada se suočava s još jednom borbom za opstanak, gdje sama mora usmjeriti sporazum kroz ljutiti parlament koji mora odobriti sporazum o razvodu u seljdećim tjednima''.

Portal ocjenjuje i da sudbina Theres May počiva na njezinoj sposobnosti da dobije podršku za dogovor od javnosti i parlamenta – i jedni i drugi su duboko cinični u vezi sa sporazumom:

''Ispod komplicirane političke magle nalazi se nacrt međunarodnog ugovora na 585 stranica koji štiti ekonomske interese EU i približava je dugoročnim političkim ciljevima, a ostavljajući Veliku Britaniju u kutiji kao i uvijek s njenim vlastitim crvenim linijama''.

Politico prenosi i da bez glasova sjevernoirske Demokratske unionističke stranke, May nema većinu u parlamentu.

''Ali nije samo Demokratska unionistička stranka ta koja je ljuta. Uzeto zajedno, kompromisi, kontradikcije i majstorije oko dokumenta predstavljaju naročito gorku pilulu za mnoge britanske političare koji je trebaju progutati, i čak i ako je razblažena, zastupnici i dužnosnici se plaše da će to možda otrovati sustav u godinama koje dolaze kada se bitka preseli na to kako će izgledati budući odnosi''.

Stvarnost se razlikuje od teorije

The Guardian piše da je Downing street broj 10 ovog tjedna pokazao neku vrstu emotivne inteligencije uz političku nemilosrdnost.

  

''U politici, kao i u životu, stvarnost se razlikuje od teorije. Ljudska bića misle da znaju o rođenju i smrti do trenutka kada drže novorođenu bebu, ili kada razmišljaju o mrtvom roditelju. Na sličan način, dogovor u praksi ima nedostatke u odnosu na teoriju, naročito kada je podržan, a ne odbačen'', navodi Guardian.

List ističe i da je pitanje hoće li parlament imati alate i volju da preuzme kontrolu nad odlukom o Brexitu i preoblikuje ga na način na koji glasovi u parlamentu ukazuju da je moguće i da mnogi u i izvan Westminstera žele i očekuju to.

''Ako bi May imala većinu, odgovor bi bio prilično očigledan - odobrenje. Međutim, ona nema većinu, tako da ishod nije očigledan, a obim postupka koji treba uslijediti je stoga ključan za mnoge koji se protive njezinom sporazumu i zalažu se za opciju bez dogovora''.

BBC objašnjava da se na summitu EU 25. studenog od lidera očekuje da potpišu sporazum o povlačenju i izjavu o budućem odnosu.

Raspad kraljevstva

''Nakon toga, May se suočava sa svojom životnom borbom kako bi poslanici glasali za to... May nema većinu u donjem domu i mnogo zastupnika na svojoj strani – laburisti i druge opozicijske stranke su skeptični prema njenom Brexit planu ili su otvoreno neprijateljski prema njemu. Demokratska unionistička stranka, na čije se ključne glasove oslanja May, već je rekla da će vjerojatno glasovati protiv toga, tvrdeći da će to dovesti do raspada Ujedinjenog Kraljevstva''.

BBC navodi i kako kada je riječ o glasovanju u donjem domu, ako je jedini izbor koji je stavljen pred zastupnike verzija Brexita  Therese May ili bez sporazuma ona bi mogla uplašiti dovoljno onih koji se kolebaju da je podrže.

  

''Tome se nada Downing street. Laburisti i pojedini torijevci se trude da osiguraju i druge opcije na glasovanju. Ako glasovanje propadne, ulazimo u nepoznatu teritoriju. Ona možda želi da ponovo pregovara s EU, ali većina očekuje da će ona otići iz Downing streeta broj 10''.

Podjela u Laburističkoj stranci odigrat će ključnu ulogu u odlučivanju o tome hoće li biti odobren premijerkin sporazum, piše Bloomberg.

''Na koji način će laburistički zastupnici glasovati sada je još važnije jer je May, koja ima samo slabu parlamentarnu većinu, na udaru s drugog fronta u njenoj vlastitoj stranci, imajući na umu prije svega ministra prometa Jo Johnson, koji je bio protiv Brexita, a koji je prošlog tjedna podnio ostavku pozivajući svoju stranku da odbaci sporazum  Therese May i održi drugi referendum o Brexitu''.

Veliki korak

Bloomberg dodaje kako ako Laburisti odluče da se suprotstave sporazumu, a gotovo sigurno hoće, premijerka će se morati osloniti na nekoliko laburističkih zastupnika koji smatraju da je sporazum bolje rješenje, nego da ga ne bude nikako i koji su spremni suprotstaviti se svom rukovodstvu ako im se kaže da glasuju protiv vlade.

''Očekivalo se da će Laburistička stranka, koja je proeuropska u britanskoj politici tijekom posljednja tri desetljeća, podržati sporazum ili se suprotstaviti Brexitu. Ali prepreka je sam vođa stranke Jeremy Corby dugogodišnji kritičar EU. Za Corbyja, Brexit je bio više odvlačenje pažnje nego razlog za ujedinjenje. Njegov je prioritet radikalno preusmjeravanje ekonomije Ujedinjenog Kraljevstva: nacionalizacija ključnih industrija, širenje dobrobiti i remont poreznog sustava''.

Velika Britanija je napravila veliki korak k osiguranju dogovora o Brexitu s Europskom unijom. Za biznis, sporazum bi osigurao neophodnu sigurnost u sljedeće dvije godine'', navodi CNN.

''Još jedan problem: sporazum pokriva samo uvjete razlaza i ne daje kompanijama jasniju sliku o budućim trgovinskim odnosima između Velike Britanije i njezinih najvećih trgovačkih partnera nakon tranzicije. Funta je bila nestabilna jer su Britanci glasovali u lipnju 2016. godine da napuste Europsku uniju, a još uvijek je njezina vrijednost gotovo 14 posto niža nego na dan referenduma''.

Funta pada

CNN prenosi i ocjene analitičara koji kažu kako će funta ojačati nakon dogovora, i da ukoliko dogovor ne uspije i Britanija ''ispadne'' iz bloka, rejting agencija S&P procjenjuje da će funta pasti za 15 posto u odnosu na dolar.

Ekonomisti kažu kako bi dogovor o Brexitu potaknuo ugroženu ekonomiju u Velikoj Britaniji.

''Ekonomija u Velikoj Britaniji naglo je usporila nakon glasovanja o Brexitu, ali je izbjegnuto padanje u recesiju. Ulaganja su također dramatično opala.  Kaotičan Brexit, bez dogovora, mogao bi gurnuti ekonomiju u odgođenu recesiju'', upozorio je S&P prošlog mjeseca.

Kopirati
Drag cursor here to close