Prosvjed

I treća žena ušla u hram na jugu Indije

Kada su prve dvije žene prekršile zabranu, došle su u ranim satima u srijedu uz pratnju policije u civilu te su ušle u hram na bočni ulaz, što vjernici nisu odmah primijetili.
Vijesti / Svijet | 04. 01. 2019. u 12:38 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Četrdesetšestogodišnja žena ušla je u hram Sabarimala na jugu Indije, postavši tako treća žena koja je unatoč prosvjedima ovog tjedna prekršila drevnu zabranu koja ženama u reproduktivnoj dobi ne dopušta ulazak u hram, kazao je u petak upravitelj države Kerale.

Nije jasno kako je žena, državljanka Šri Lanke, ušla u hram. Kada su prve dvije žene prekršile zabranu, došle su u ranim satima u srijedu uz pratnju policije u civilu te su ušle u hram na bočni ulaz, što vjernici nisu odmah primijetili.

Konzervativne hinduističke grupe blokirale su Keralu u četvrtak, potičući obustavu rada i prijevoza putnika kao protestni štrajk protiv vladajuće koalicije na čelu Kerale, koja podupire pravo žena da ulaze u hramove. Vlada brani svoju odluku o zaštiti žena koje žele ući u hram, navodeći da je to pitanje građanskih prava.

Iz policije su kazali kako je na prosvjedima uhićeno preko 750 osoba.

Dosta im je: U Indiji 5,5 milijuna žena oformilo ljudski lanac koji se protezao čak 620 kilometara!
Prosvjede protiv vlasti u Kerali podržali su dužnosnici hinduističke nacionalističke stranke BJP premijera Narendre Modija i stranke RSS, na čijoj je ideologiji BJP nastao.

Hram u Sabarimalu jedan je od rijetkih hramova u Indiji koji brani ulazak ženama i djevojčicama između 10 i 50 godina, smatrajući kako su žene u reproduktivnoj dobi nečiste.

Grupe za zaštitu prava žena tu zabranu ocjenjuju kao diskriminirajuću.

Indijski Vrhovni sud ukinuo je krajem rujna prošle godine zabranu. Ukidajući zabranu, vrhovni sudac rekao je da se "ograničenja nametnuta u hramu Sabarimala ne mogu smatrati temeljnom vjerskom praksom".

Nakon odluke suda izbili su nasilni prosvjedi u toj državi.

U nekim hinduističkim zajednicama žene se u reproduktivnoj dobi smatraju nečistima, što je dovelo do raznih ograničenja a u nekim slučajevima i do potpune zabrane ulaska žena u reproduktivnoj dobi na određena mjesta, prenosi Hina.

Kopirati
Drag cursor here to close