Izvjestiteljica UN-a

Callamard: Khashoggijevo ubojstvo planirali i počinili saudijski dužnosnici

Saudijski novinar i kolumnist Washington Posta bio je "žrtva brutalnog ubojstva s predumišljajem koje su planirali i počinili dužnosnici države Saudijske Arabije".
Vijesti / Svijet | 07. 02. 2019. u 22:00 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Specijalna izvjestiteljica Ujedinjenih nacroda Agnès Callamard, koja vodi međunarodnu istragu o ubojstvu Jamala Khashoggija u Istanbulu, izjavila je u četvrtak da dokazi upućuju na to da je saudijski novinar i kolumnist Washington Posta "žrtva brutalnog ubojstva s predumišljajem koje su planirali i počinili dužnosnici države Saudijske Arabije".

Callamard je rekla da je njen tročlani tim imao pristup dijelovima "jezivog audiomaterijala" do kojeg su došle turske obavještajne agencije.

U priopćenju njenog tima navedeno je da je Saudijska Arabija "ozbiljno podrivala" napore turskih vlasti u istrazi Khashoggijevog ubojstva u saudijskom konzulatu u Istanbulu 2. listopada.

"Turskim istražiteljima omogućeno je premalo vremena i pristupa da bi izvršili profesionalan i učinkovit pregled mjesta zločina prema međunarodnim standardima za istragu", rekla je Callamard.

Tijekom govora o svojoj misiji u Istanbulu, koja je trajala sedam dana, Callamard je još izjavila da je zatražila dozvolu za ulazak u Saudijsku Arabiju.

Izrazila je "veliku sumnju" u pošteno suđenje za 11 osoba koje Saudijska Arabija tereti za učešće u Khashoggijevom ubojstvu.

Prema izvještajima, Callamard je bilo dozvoljeno preslušati audiosnimke Khashoggijevog ubojstva u saudijskom konzulatu u Istanbulu.

Rijad nije surađivao u istrazi i nije joj bilo odobreno razgovarati sa Saudijcima ili imati pristup konzulatu.

Ujedinjeni narodi tvrde da je Callamard odluku da istraži ubojstvo donijela sama, te da nije riječ o službenoj istrazi UN-a.

Callamard je rekla da je njena istraga pokrenuta na njenu "vlastitu inicijativu", pozivom iz Ankare.

Ona je za turski list Hürriyet Daily News rekla da je "osjetila dužnost" da istraži slučaj jer UN i njegove članice ne vrše pritisak da se pokrene kaznena istraga.

Izvještaj će podnijeti Komisiji UN-a za ljudska prava.

Generalno tajništvo UN-a Antonio Guterres ranije je izjavio da nije ovlašten sam donositi odluku o pokretanju istrage o Khashoggijevom ubojstvu.

Jamal Khashoggi, novinar koji je kritički pisao o saudijskom prestolonasljedniku Mohammedu bin Salmanu, ubijen je 2. listopada u zgradi saudijskog konzulata u Istanbulu, u koji je došao kako bi završio papirologiju pred vjenčanje.

Njegovo tijelo još nije pronađeno.

Američke obavještajne agencije vjeruju da je operaciju u Istanbulu naredio Bin Salman.

Rijad, međutim, negira da je moćni prestolonasljednik sudjelovao u akciji, navodeći da su za ubojstvo odgovorni "odmetnuti" saudijski elementi, koji su postupali po vlastitom nahođenju.

Glasnogovornik saudijskog državnog tužitelja prošle je godine objavio da je u okviru istrage o slučaju pritvorena 21 osoba, od kojih će ih 11 biti izvedeno na suđenje.

Tužitelj je, pak, rekao da će njegov ured za pet od tih 11 osoba tražiti smrtnu kaznu, prenosi Al Jazeera.

Kopirati
Drag cursor here to close