Kad je vrijeme za promjene?

Zvizdić o političarima kao da nije političar

Upitan kako konačno riješiti Izborni zakon, kaže da nije sudjelovao u bilo kakvim unutarparlamentarnim ili međustranačkim razgovorima u vezi s izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH…
Vijesti / Politika | 04. 11. 2020. u 09:09 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Najbolje i najproduktivnije vrijeme za provođenje reformi u BiH, uključujući i ustavne, razdoblje je između izbora'', ocijenio je u intervjuu za magazin Dani zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamenta BiH Denis Zvizdić (SDA).

''To znaju domaći politički akteri, a očito je da su to spoznali i predstavnici međunarodne zajednice, koji suočeni s drskošću domaćih političara, i sa stalnim kršenjem postignutih dogovora i datih obećanja, sve više, potpuno opravdano, primjenjuju princip mrkve i štapa, koji, ako se konsekventno provede, može biti vrlo uspješan'', rekao je Zvizdić.

Upitan kako konačno riješiti Izborni zakon, kaže da nije sudjelovao u bilo kakvim unutarparlamentarnim ili međustranačkim razgovorima u vezi s izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, tako da ne može u potpunosti meritorno govoriti o ovoj "izuzetno zahtjevnoj, izazovnoj i, prije svega, stručnoj temi".

''Naravno da ću imati svoj stav kada se, i ako se, u parlamentarnoj proceduri pojavi sveobuhvatan prijedlog Izbornog zakona BiH'', naveo je.

Pravosuđe je i u Izvještaju Europske komisije prepoznato kao rak-rana. Govoreći o tome čemu se možemo nadati s obzirom na to da istražna komisija o stanju u pravosuđu radi punom parom, Zvizdić je rekao da se očekuje da parlamentarna komisija, po okončanju svoga rada, podnese Zastupničkom domu PSBiH detaljan izvještaj koji će, pretpostavlja, sadržavati stručan i argumentiran opis dobrih praksi i uočenih nedostataka, kao i prijedloge i zaključke za unapređenje stanja u pravosuđu u skladu s najboljim demokratskim praksama.

''U ovome trenutku, kao referentne dokumente, imamo preporuke i prioritete iz Mišljenja EK-a kojima se traži usvajanje legislativnog okvira koji će jamčiti neovisnost pravosuđa, unapređenje funkcioniranja pravosuđa donošenjem novih propisa o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću i sudovima Bosne i Hercegovine u skladu s europskim standardima, kao i uspostavljanje pravosudnog tijela kojem bi bilo povjereno da osigura dosljedno tumačenje prava u cijeloj BiH, a tu je i Priebeov izvještaj. Vijeće ministara BiH treba prilikom izrade zakona iz oblasti pravosudnog sustava BiH uzeti u razmatranje sve navedene, kao i druge relevantne dokumente, i ponuditi PSBiH set najboljih i najfunkcionalnijih zakona'', rekao je, između ostalog, Zvizdić u intervjuu za Dane.

Kopirati
Drag cursor here to close