Novi skandal bh. politike?

SDA ''zatrpala'' Grabar-Kitarović pismima

''Ne znam zi za kakvo pismo, prvi put to čujem od vas. Gospodin Zvizdić me o tome nije obavijestio, niti je to usuglašeno na Vijeću ministara'', kazao je Vjekoslav Bevanda o navodnom pismu upućenom hrvatskom državnom vrhu.
Vijesti / Politika | 17. 01. 2018. u 18:25 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

"Već osmu sam godinu, nažalost, nemamo pomaka u otvorenim pitanjima koja su stara desetljećima. Tako da sam danas inzistirao na pitanju granice, pitanju trošenja vodenog resursa iz Buškog jezera, na pitanju ogromne imovine Bosne i Hercegovine koja se nalazi u Hrvatskoj i koja nije vraćen državi BiH i firmama. Naravno i pitanje Pelješkog mosta. Zatim, na odnosu hrvatske države prema bosanskohercegovačkoj državi. Zašto nerješavati sa BiH pitanje zagađenja koje se dešava od Rafinerije u Brodu? Mi ćemo rado pomoći i nema potrebe da se radi sa entitetom", poručio je član državnog Predsjedništva Bakir Izetbegović nakon susreta sa hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović koja boravi u dvodnevnoj posjeti BiH i dodao:

"Dakle, danas sam inzistirao da se pojača komunikacija i da se ide naprijed. Pri tome sam se pozvao na standarde, institucije i zakone koji su doneseni od međunarodnih organizacija u kojima smo članice i mi i Hrvatska, odnosno kanimo biti članica. To su Ujedinjeni narodi i Europska unija. Jedna od tih insitucija je i Haški sud i moramo poštovati njegove odluke i pokazati pijetet prema žrtvama".

Izetbegović je otkrio kako je Predsjedništvo BiH na susretu sa Grabar-Kitarović imalo jedan otvoren i prijateljski razgovor u kome se nije "okolišalo i zaobilazilo probleme".

Jedna od tema razgovora bila je i gradnja Pelješkog mosta.

"Hrvatskoj je kroz pismo od 29. rujna, koje je napisano od Direktorata za urbanističku i regionalnu politiku Evropske unije, poručeno i konstantovano kako je EU imala dezinformaciju da je sa BiH dogovorena stvar u vezi Pelješkog mosta. EU traži da se ta stvar raščisti i da se ne nastavlja dalje sa gradnjom mosta. I to pismo EU sam danas predao predsjednici Kitarović i zamolio sam da Hrvatska postupi na taj način. Mi do jučer nismo bili poznati sa sadržajem pisma. Znali smo da se neka komunikacija događa, ali nismo znali za te stvari, niti smo od Hrvatske inicirani. Sve što BiH očekuje od Hrvatske je da nam se jamči naše pravo", kazao je Izetbegović.

Danas se razgovaralo i o sigurnosti. Bošnjački član Predsjedništva BiH je zaključio kako je potrebno razmijenjivati precizne informacije, jer u suprotnom "ocjena o tisućama terorista obeshrabruje turiste, obeshrabruje investicije, obeshrabruje one koji bi mogli ubrzati put BiH ka EU".

Grabar-Kitarović je tokom današnje posjete BiH istakla kako je Hrvatska zabrinuti, kao i mnogi drugi prijatelji BiH, za odnose Bošnjaka i Hrvata i da se BiH ne pretvori u Mostar.

"Rekla je da se Hrvatska ne želi miješati u unutarnje stvari i sam sadržaj Izbornog zakona", kazao je Izetbegović.

Zamjenik predsjedatelja Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda izjavio je za Hrvatski Medijski Servis kako ne zna za pismo koje je predsjedatelj Vijeća ministara uputio premijeru Hrvatske Andreju Plenkoviću.

''Ne znam zi za kakvo pismo, prvi put to čujem od vas. Gospodin Zvizdić me o tome nije obavijestio, niti je to usuglašeno na Vijeću ministara. U svakom slučaju tražit ću da me upozna o sadržaju pisma, i u čije ime ga je slao'', kazao je Bevanda.

Televizija N1 objavila je kako je Zvizdić jučer poslao pismo hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću, što je potvrdio i sam Zvizdić.

“Moje pismo je bilo potpuno precizno i dalo je jasan stav BiH. Druga karakteristika moga pisma je prijedlog rješenja, dakle pružena ruka. Mi smo pružili ruku Hrvatskoj, kao našem susjedu, da riješimo ne samo pitanje Pelješkog mosta, nego i druga pitanja poput odlaganja nuklearnog otpada, korištenje hidropotencijala BiH, jačanje i izgradnja graničnih prelaza, imovina BiH koja se nalazi na teritoriji Hrvatske, adekvatno korištenje luka kako bi ojačali ekonomski protok roba, ljudi, kapitala itd. To su pitanja za koja imamo rješenja, pružili smo ruku i čekamo da naš susjed, Hrvatska, odgovori”, zaključio je Zvizdić.

Kopirati
Drag cursor here to close