Reagiranja

Na teret Oriću može se staviti 2.000 žrtava

Komentirajući oslobađajuću presudu Suda BiH Oriću, Petronijević je rekao kako se od oko 3.000 srpskih žrtava u Srebrenici i okolini, bar oko 2.000 može staviti "na teret" Oriću i da ima toliko događaja u koje je bio izravno umiješan
Vijesti / Politika | 10. 10. 2017. u 09:34 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Branitelj Srba pred Haaškim tribunalom Goran Petronijević ocijenio je kako postoji još najmanje deset događaja za koje je odgovoran ratni zapovjednik Armije BiH u Srebrenici Naser Orić, a o kojima nije raspravljano pred bilo kojim sudom, što pravosudnim organima otvara mogućnost da i dalje gone Orića.

Komentirajući oslobađajuću presudu Suda BiH Oriću, Petronijević je rekao kako se od oko 3.000 srpskih žrtava u Srebrenici i okolini, bar oko 2.000 može staviti "na teret" Oriću i da ima toliko događaja u koje je bio izravno umiješan, prenosi Srna.

Pranje biografije

"Imali smo zaštićenog svjedoka koji je bio nižerangirani zapovjednik u njegovim jedinicama. On je svjedočio da je u tri navrata, kada su činjeni veliki napadi na više sela i Orić prije napada postrojavao vojsku, govorio im da idu tu i tu. Kaže, 'srpsko uho, ni krme u kočini, ni dijete u kolijevci'. To izgovara Naser Orić", kaže Petronijević za Sputnik.

Dodao je kako se Orićeva biografija sada "pere" i da ne bi bilo čudo da se u budućnosti pojavi kao ministar ili premijer, poput Ramuša Haradinaja.

"Kada hoćete da nekome operete biografiju, tužite ga za ono što je najteže da dokažete da biste vodili postupak, svjesni toga da ne možete to dokazati. Istovremeno ga ne tužite za ono za šta sigurno može biti osuđen", rekao je Petronijević.

Dodao je kako je to strategija prema kojoj se ponašao i Haaški tribunal, primjenjujući dvostruke standarde prema muslimanima, Albancima, djelomično prema Hrvatima.

Petronijević je rekao kako farsa od suđenja Naseru Oriću i oslobađajuća presuda nisu iznenađenje za njega, prije svega zbog načina na koji su svi prethodni postupci protiv Orića vođeni.

Srbija nije ništa učinila

Podsjeća kako je Orić uhićen u Švicarskoj po potjernici Srbije, a potom se Tužiteljstvo BiH na misteriozan način sjetilo da sedam godina u ladici ima predmet koji se protiv Orića vodio u Bijeljini i koji je izuzet od pravosuđa Republike Srpske.

Petronijević navodi da Srbija, iako je raspisala potjernicu za Orićem, nije ništa učinila da ga uhiti, čak i kada je dolazio u Srbiju u lov ili u Beograd na, kako kaže, ljubavne sastanke.

General Vojske Republike Srpske Vinko Pandurević rekao je da na području općina Srebrenica, Vlasenica i Bratunac ima 146 srpskih sela u kojima su snage pod zapovjedništvom Nasera Orića činile ratne zločine, u kojima su prvenstveno stradali civili.

"Haaški tribunal oprao je Orićevu biografiju, a sud u Sarajevu, kao produžena ruka Haaškog tribunala, nije imao snage i hrabrosti da bilo šta promijeni", kaže Pandurević.

Ocjenjuje da je optužnica, koja je protiv Orića podignuta u Haagu, vješto sročena, jer je rečeno da je on optužen za kršenje običaja i zakona ratovanja, što znači da je optužen za prekomjernu upotrebu sile i napad na naseljena mjesta koja nisu opravdana vojnom svrhom.

Pokušaj genocida

Pandurević ističe da Orić nije optužen za ratne zločine protiv čovječnosti i da je ta optužba ostavljena samo za Srbe, jer to su zločini upereni protiv civila, i to se lakše dokazuje.

"Međutim, tužiteljstvo Haaškog tribunala odustalo je od velikog broja svjedoka, ključnih u Orićevom predmetu. A sud u BiH ispao je smiješan, možda i naivan, da ga optuži za ubojstvo trojice zarobljenika", kaže Pandurević.

Podsjeća na naredbu Armije BiH iz rujna 1992. godine u kojoj se naređuju kontinuirana borbena djelovanja s ciljem potpunog uništenja srpskih naselja na području Drinjače, Liješnja, Kravice, Raševe i drugih srpskih naselja u opštinama Zvornik, Bratunac i Srebrenica.

"Ako to nije pokušaj genocida, šta je?", upitao je Pandurević.

Kopirati
Drag cursor here to close