Borovac

Ministrica se hvali ljudskim pravima u BiH

Borovac dodaje kako je ocijenjeno da je u BiH, u pogledu promocije i zaštite ljudskih prava u odnosu na prethodno razdoblje, postignut uspjeh, ali da ostaje mnogo obveza koje BiH mora da izvršiti u skladu s datim preporukama.
Vijesti / Politika | 10. 12. 2019. u 13:31 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ministrica za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Semiha Borovac kazala je danas u Sarajevu da je zadovoljna ocjenom Komiteta Ujedinjenih naroda za ljudska prava u vezi trećeg ciklusa Univerzalnog pregleda ljudskih prava te da je svih 76 zemalja koje su ocjenjivale stanje bez rezerve podržalo napredak u BiH.

Borovac dodaje kako je ocijenjeno da je u BiH, u pogledu promocije i zaštite ljudskih prava u odnosu na prethodno razdoblje, postignut uspjeh, ali da ostaje mnogo obveza koje BiH mora da izvršiti u skladu s datim preporukama.

Naglasila je da je Komitet uputio 207 preporuka na koje organi vlasti u BiH trebaju odgovoriti te da danas, na Međunarodni dan ljudskih prava, koristi priliku da te preporuke promovira zajedno sa institucijama koje su obavezne da provedu te odluke, kao i predstavnicima civilnog društva.

Govoreći o preporukama, Borovac je kazala da se najviše odnose na realizaciju presuda Europskog suda za ljudska prava posebno u predmetu Sejdić-Finci, zatim učešće bh. građana u političkom životu u odnosu na izborni proces, antidiskriminacijske politike koje trebaju biti usvojene na državnom nivou, puna primjena Zakona o zabrani diskriminacije, preporuke koje se odnose na socijalnu zaštitu civilnih žrtva rata i vojnih invalida, pomoć marginaliziranim grupama i ostale preporuke koje su ponovljene iz prethodnog ciklusa.

Podsjetila je da su se devedesetih godina u BiH masovno kršila ljudska prava i međunarodnih humanitarnih prava, ali da je danas BiH potpisnica velikog broja najvažnijih međunarodnih instrumenata za zaštitu ljudskih prava.

Istaknula je da je BiH među zemljama koje imaju najmanje preporuka, s obzirom na to da je Italija dobila više od 400.

Izrazila je spremnost da Ministarstvo u skladu s metodologijom praćenja i izvještavanja pomogne svima da se urade kvalitetni programi koji će omogućiti da institucije primjene preporuke međunarodnih tijela.

Ministrica Borovac je naglasila da sama primjena preporuka međunarodnih tijela predstavlja napredak za BiH te potiče institucije u BiH da realiziraju te preporuke i da na taj način izravno utječu na kvalitetu života građana.

Video: Borovac: Postignut uspjeh u promociji i zaštiti ljudskih prava u BiH

''Svjesni smo da i nakon 24 godine nakon rata postoje kršenja ljudskih prava, konstitutivnih naroda i građana u BiH, i da postoji izražena spremnost da se popravi stanje poštivanja ljudskih prava u BiH'', kazala je Borovac te dodala da se to može postići tako da se preporuke provedu u djela i da se od prvog dana radi na njihovoj provedbi, jer će BiH za četiri godine ponovo morati podnijeti izvještaj o stanju ljudskih prava.

Svjesna je činjenice da će se i opći napredak ka pristupanju BiH u EU mjeriti upravo kroz stupanj poboljšavanja ljudskih prava te naglasila potrebu organiziranog, sinkroniziranog i koordiniranog rada na preporukama koje će zasigurno donijeti boljitak za građane BiH.

Predstavnik Sarajevskog otvorenog centra Rasim Ibrahimagić kazao je da civilne organizacije prate provođenje preporuka te rade određene zagovaračke aktivnosti kako bi BiH dobila što bolje preporuke u oblasti ljudskih prava.

Istaknuo je da su u prethodnoj godini izradili izvještaj o izvršenju preporuka iz drugog ciklusa UPR-a te konstatirali da veliki broj preporuka nije implementiran i da je ponovljen u trećem ciklusu.

 

Kopirati
Drag cursor here to close