(Ne) Ide

Komšić: Dayton je zapreka učinkovitoj državi

Komšić je također ocijenio da komplicirani daytonski ustavni okvir, u kojemu se teško donose konačne odluke, u neku ruku otežava funkcionalnost te države, ali i njeno približavanje zapadnim integracijama.
Vijesti / Politika | 25. 01. 2019. u 15:24 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Član Predsjedništva BiH Željko Komšić izjavio je za ljubljansko "Delo" od petka da poziv stranke SDA Ustavnom sudu BiH, kojim ona problematizira ustavnost imena Republika Srpska, odgovara i predsjedniku te stranke Bakiru Izetbegoviću, ali i čelniku Srba i članu Predsjedništva Miloradu Dodiku, te je također ustvrdio da daytonski ustavni okvir priječi funkcionalnost BiH kao države, a time i napredak prema eurointegracijama i NATO savezu.

"Meni to djeluje kao nekakav dogovor između Izetbegovićeve i Dodikove stranke", kazao je u razgovoru za ljubljansko "Delo" Komšić, odgovarajući na pitanje što je u pozadini inicijative koju je Ustavnom sudu najavila SDA, tražeći procjenu ustavnosti naziva jednog od dva bosanskohercegovačka entiteta.

"Meni to liči na dogovor dviju stranaka. Takve inicijative odgovaraju objema stranama: Izetegovićevoj stranci pomaže u njenom nastojanju da poveže bošnjački blok u protivljenju Dodikovim težnjama da raskomada BiH, a Dodikovoj stranci koristi jer tako suzbija oporbu u svom entitetu i priču o približavanju NATO savezu", kazao je za vodeći slovenski dnevnik Komšić, koji je ovog tjedna u Sloveniji gostovao na tribini ljubljanskog Instituta za balkanske i bliskoistočne studije (IFIMES) govoreći o situaciji u BiH.

Komšić je također ocijenio da komplicirani daytonski ustavni okvir, u kojemu se teško donose konačne odluke, u neku ruku otežava funkcionalnost te države, ali i njeno približavanje zapadnim integracijama.

"Kad god se u BiH pojave turbulencije, svi se vraćamo na ustavni ustroj dogovoren u okviru Daytona. To je uređenje velika zapreka učinkovitom upravljanju države. Proces donošenja odluka je kompliciran. Podjela nadležnosti među različitim razinama vlasti često je prava zagonetka i nama u BiH, a da ne govorimo koliko se u tome snalaze primjerice strani investitori", kazao je Komšić za slovenski list.

 "A bez stranih investicija nećemo dočekati potreban gospodarski skok. Daytonski ustavni sustav i inače kompliciran način odlučivanja doveo je ponegdje do toga da on sam postaje zapreka za integraciju u Europsku uniju, a posebno u NATO savez", naveo je Komšić.

Komšić je i ovom prilikom ponovio svoje gledanje na one koji problematiziraju legitimnost njegova izbora u Predsjedništvo BiH, priznavši i sam da je izabran većinom bošnjačkim, a ne hrvatskim glasovima, iako se vodi kao hrvatski član predsjdništva.

"Što je u tome naopako ako sam prihvatljiv i za drugu narodnost? Za nacionaliste je to katastrofa. Tko daje potvrdu kojom će se izmjeriti moje hrvatstvo? Ja  s ljudima na terenu nemam probleme, a niti s HDZ-om, nego ih HDZ ima sa mnom", kazao je Komšić.

Slovenski list opisao je domaćoj publici političara iz BiH kao "tipičnog multikulturnog" odnosno multinacionalnog građanina koji ne voli da mu se "prebrojavaju krvna zrnca" jer u tome vidi elemente fašizma, ističući da mu je otac Hrvat, mati Srpkinja, a supruga Bošnjakinja.

"Svi se u BiH slažemo da želimo u EU i tu nema dvostruke igre. Do problema dolazi kad je riječ o standardima EU-a, kao što su poštovanje ljudskih prava, vladavina prava, ekonomska i socijalna pitanja. Kod nas u BiH se sada ljudska prava ne temelje na poštovanju prava pojedinca nego na kolektivnim pravima, no takav etnički pristup pravima u Europskoj uniji ne vrijedi za standard", kazao je Komšić za "Delo".

Kopirati
Drag cursor here to close