Paket za Zapadni Balkan

Komšić: Mišljenje Europske komisije sadržavat će sve uočene nedostatke

''Smatram da će Europska komisija, kada za to dođe vrijeme, objaviti svoje Mišljenje o Bosni i Hercegovini, ali i niz preporuka i mjera koje naša zemlja treba ispuniti da bi dobila status kandidata za Europsku uniju'', naglašava Komšić.
Vijesti / Politika | 25. 05. 2019. u 11:08 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić očekuje da će Europska komisija objaviti sljedeće srijede "Paket za Zapadni Balkan“ u kojem bi svoje mjesto trebala imati Bosna i Hercegovina, priopćeno je iz Predsjedništva BiH.

''Kao što je poznato, Europska unija nastala je potpisivanjem Maastrichtskog ugovora iz 1992. godine, koji je stupio na snagu 1. studenog 1993. godine. U to vrijeme bila je zajednica država temeljena primarno na ekonomskim interesima, gdje je u pravnom smislu bila prisutna i zaštita kolektivnih prava naroda iz zemalja koje su tada tvorile Europsku uniju. Revidiranjem i poboljšanjem Maastrichtskog ugovora s ugovorom iz Amsterdama 1997. godine, koji je stupio na snagu 1999. godine, zatim ugovorom iz Nice iz 2001. godine, koji je stupio na snagu 2003., te najzad, trenutno važećim Lisabonskim ugovorom iz 2007. godine, koji je stupio na snagu 2009. godine, sadašnja Europska unija je doživjela svoja unapređenja i poboljšanja'', navodi Komšić.

Čekanje na kandidatski status

Lisabonski ugovor, kako ističe, predstavlja sadašnji acquis cummunautire ili europsku pravnu stečevinu, koja se koristi u pregovaranju sa zemljama kandidatima za članstvo u Europskoj uniji. Ono što je važno jeste izmjena koja se odnosi na to da je Europska unija, sa zaštite kolektivnih prava prešla na zaštitu individualnih ljudskih prava i temeljnih sloboda, propisanih Europskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda, a koja je uvrštena u europsku pravnu stečevinu.

Upravo u takvom ambijentu, navodi Komšić, Bosna i Hercegovina očekuje Mišljenje Europske komisije u vezi njenog kandidatskog statusa.

''Ono što treba posebno istaknuti, jeste da nas iz Bruxellesa često upozoravaju da smanjimo euforiju i najave dobijanja kandidatskog statusa jer, po njihovom mišljenju, BiH još uvijek nije spremna za tu fazu. Osim toga, iz Bruxellesa možemo često čuti kako Mišljenje Europske komisije neće biti objavljeno, jer nije formirana vlast, pa s tim u vezi, nema se kome u BiH predati to mišljenje. To svakako nije točno'', potcrtao je Komšić.

Kaže da je zahtjev za članstvo Bosne i i Hercegovine u Europskoj uniji predalo Predsjedništvo BiH 2016. godine. Predsjedništvo BiH je 2018. godine dostavilo odgovore na Upitnik EU te je zatim, opet Predsjedništvo BiH, 2019. dostavilo i odgovore na dodatna pitanja. Jasno je da je teza kako se Mišljenje Europske komisije nema kome predati, kako ističe Komšić, jednostavno netočna jer taj se dokument može predati Predsjedništvu BiH.

Bit će pobrojani svi problemi

''Zbog toga sam mišljenja da je Europska unija tu tezu istaknula kako bi ublažila efekte negativnih elemenata iz Mišljenja jer će tamo vidno biti pobrojani svi trenutni nedostaci koje Bosna i Hercegovina ima na svom europskom putu. Smatram da će Europska komisija, kada za to dođe vrijeme, objaviti svoje Mišljenje o Bosni i Hercegovini, ali i niz preporuka i mjera koje naša zemlja treba ispuniti da bi dobila status kandidata za Europsku uniju'', naglašava on.

Smatra da te mjere i preporuke, koje će biti temeljene na europskoj pravnoj stečevini, europskim vrijednostima i normama koje važe u svim zemljama Europske unije, "zasigurno neće odgovarati velikom dijelu političkih aktera u Bosni Hercegovini, onima sa centra ili desnice".

''U BiH se, nažalost, još uvijek nalaze one etničke norme koje nisu niti blizu europskih. To je jedan od razloga što će Mišljenje Europske komisije sadržavati sve uočene nedostatke. Primjer tome jeste i zalaganje pojedinih politika za zaštitu kolektivnih prava, a dobro se zna da to nije standard u Europskoj uniji. Upravo suprotno, standard je zaštita individualnih ljudskih prava i temeljnih sloboda. Poštivanje kulture i tradicije koje Europska unija iskazuje prema svima, odnosi se na zemlje kao cjeline, a ne na dijelove zemalja, kako to neki u BiH žele pogrešno predstaviti i podvući pod neka kolektivna prava, što svakako nije dijelom europskih politika prema zemalja potencijalnim kandidatima'', zaključio je Željko Komšić, priopćeno je iz bh. predsjedništva.

Kopirati
Drag cursor here to close