Hipotetski odgovor, na hipotetsko pitanje

Dodik objasnio zašto je crtao kartu Balkana

Postavljeno mi je bilo hipotetičko pitanje koje bi podrazumijevalo dugoročna rješenja.
Vijesti / Politika | 23. 11. 2017. u 07:59 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Službeni stav Republike Srpske je poznat: ne priznajemo Kosovo i poštujemo teritorijalni integritet Srbije. Ako se pokrene definitivno odlučivanje o KiM u Srbiji, trebalo bi se staviti na dnevni red i pitanje Republike Srpske, rekao je za 'Sputnjik' Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

On je prokomentirao iscrtavanje novih granica na karti tijekom intervjua koji je dao za Deutsche Welle koji je objavljen ranije ovaj tjedan.

''Postavljeno mi je bilo hipotetsko  pitanje koje bi podrazumijevalo dugoročna rješenja. Ono što sam rekao može se smatrati nekim mojim mišljenjem, odnosno, kao moj hipotetski odgovor na hipotetsko pitanje. Ništa više. Službeni stav Republike Srpske u tom pogledu je poznat: ne priznajemo Kosovo i poštujemo teritorijalni integritet Srbije. Apsolutno je jasno da Republika Srpska, ako dođe do bilo kakvog pokretanja definitivnog odlučivanja o tome u Srbiji, smatra da treba da se na dnevni red stavi i pitanje Republike Srpske. Ponavljam, to je bilo hipotetski. Može to sada da upotrebljava i zloupotrebljava tko kako hoće. Ima različitih mišljenja o svemu, a službeni stav je ono što je javno i ono što se poštuje'', pojasnio je Dodik za Sputnjik.

Kaže da je osnovna poruka te njegove karte da je nemoguće razgovarati o tome da neko odvoji Kosovo, a da Republika Srpska ostane u BiH.

''Nije ključno pitanje Kosova, već je ključno pitanje Republike Srpske koje sam htio naglasiti. Dakle, nemoguće je razgovarati o tome da neko odvoji Kosovo, a da Republika Srpska ostane u Bosni i Hercegovini. To je osnovna poruka i te moje karte i tog mog stava. Prema tome, na hipotetičko pitanje — što ako bude odvojeno Kosovo, ako je to uopće moguće, ako je to konstelacija odnosa, onda je nama pitanje — što s Republikom Srpskom? I to je ključno pitanje. Naravno, i dalje tako mislim'', istaknuo je Dodik.

Predsjednik RS je kazao da u Banjaluci prate Srbiju od početka po pitanju Kosova.

"Poštujemo stav Srbije vezan za teritorijalni integritet, i u tom pogledu Republika Srpska se dosljedno ponaša. Mislimo da je nemoguće gotovo dva identična slučaja u neposrednoj blizini, kako to želi Zapad, različito promatrati i govoriti o Kosovu da može da bude neovisno, a da Republika Srpska ne može. Pozicija Zapada je od samog početka bila upravo ta da onemogući bilo kakvo pozivanje na identične uvjete. Dakle, o statusu Prištine i Kosova odlučuje Srbija, čiji stav vezan za teritorijalni integritet mi poštujemo, i zbog toga smo iza stava Srbije vezano za sve te odluke", kazao je Dodik.

Smatra da Republika Srpska ima pravo da kaže da je bukvalno grubo pritisnuta, maltretirana kao republika i da nije uspjela da zaustavi otimanja njenih nadležnosti.

''Srbi su prihvatili Daytonski sporazum, a on je onda nasiljem promijenjen i promijenjen je ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Republika Srpska je time nezadovoljna i smatra da su joj time bezočno otimali njeno pravo i njene nadležnosti. U tom pogledu, Republika Srpska ima pravo reći, kao strana-potpisnica Daytonskog sporazuma i strana za bilo kakve dogovore u okviru Bosne i Hercegovine, da je bukvalno grubo pritisnuta, maltretirana kao republika i da, suprotstavljajući se nizu mera visokog predstavnika, nije uspela da zaustavi ta sramna otimanja njenih nadležnosti. U takvoj Bosni i Hercegovini, Srbi ne misle da žive'', rekao je Dodik za „Sputnjik“.

Kaže da Republika Srpska može da ostane u Bosni i Hercegovini samo pod uvjetom da se vrati ustavni poredak u toj državi jer, kako kaže, on danas ne postoji.

''Ustavni poredak Bosne i Hercegovine je srušen nasiljem visokih predstavnika, prije svega“, zaključio je predsjednik RS.

Kopirati
Drag cursor here to close