Stvarni učinak vlasti

BiH država s hibridnim režimom - bolji od nas su i Uganda, Kenija, Zambija....

BiH svrstana u red država s hibrdinim režimom
Vijesti / Politika | 07. 02. 2021. u 22:52 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Prema Indeksu demokracije BiH rangirana je na 101. mjestu od ukupno 167 analiziranih država u svijetu, s ukupnim indeksom od 4.84. Indeks se kreće od 0 do 10, a BiH je svrstana u red država sa hibridnim režimom. Bolje od nas rangirane su Sijera Leone, Zambija, Uganda, Gvatemala, Maroko ili Kenija. Ovakvi rezultati nisu iznenađujući, a rezultat su stvarnog učinka vlasti, smatraju analitičari.

Indeks demokracije mjeri se kroz pet ključnih pokazatelja – izborni proces i pluralizam, funkcioniranje vlasti, sudjelovanje u političkom životu, politička kultura i nivo građanskih sloboda. Mnoge zemlje s autokratskim režimima poput Jordana, Kambodže, Etiopije bolje su rangirane od BiH po funkcioniranju vlasti. BiH je s druge strane, tek nešto bolja od Sjeverne Koreje. Ovakav ”rezultat” nije iznenađujući, smatra profesor Slavo Kukić.

”Uostalom, nisu to samo ti indeksi. Po stopi nezaposlenosti koja se svake godine prati, također međunarodnim istraživanjima, BiH je na samom europskom vrhu. Ali, po prosječnim platama je na samom europskom dnu. Po razini kriminala i korupcije ona je kontinuirano u svjetskom i europskom vrhu. To je naprosto usud koji prati ovu zemlju zbog vlasti kakvu ima”, rekao je Kukić.

Redatelj Dino Mustafić smatra da ti podaci odražavaju duh onih koji danas dominiraju u politici i koji vode ovu državu, piše N1.

“Oni se tu nalaze, prije svega, iz vrlo niskih pobuda, iz političkog profiterstva, materijalnog koristoljublja ili osobne egomanijakalnosti. Za mene to nije nikakvo iznenađenje”, dodao je.

Prema analizi koju je objavio britanski ”The Economist” demokratske slobode u svijetu u prošloj godini nazadovale su u gotovo 70 posto zemalja, najviše zbog restrikcija uvedenih zbog pandemije koronavirusa.

”Pandemija korona virusa u 2020. postavila je pitanje da li bi javnost, privremeno, trebalo da pristane na smanjenje sloboda da se spasu životi. Većina ljudi na ovo odgovara potvrdno. Problem je što ljude nitko nije stvarno pitao. Kvaliteta demokracije se može izmjeriti i pitanjem javnosti za mišljenje prije odlučivanja. Pandemija je pokazala da su mnoge vlade isključile javnost iz razgovora o važnim temama i pokazale kako su elite, iako to nije popularno, postale norma’‘, piše u izvještaju.

Pandemija korona virusa samo je pokazalo sve manjkavosti sistema i društva u kome živimo, smatra Mustić.

”U ovakvoj jednoj fragmentiranoj zajednici je to bio izvrstan prostor za velike materijalne afere, oblike korupcije u kome se sve radilo na štetu građana. Činjenica da ni danas kod nas nije počeo proces imunizacije jasno govori koliko se kriza pandemijska u BiH prije svega iskoristila za stjecanje bogatstva, za ono što je rak rana ovog društva a to je koruptivnost”, istaknuo je Mustafić.

Kao potpuna suprotnost tome su oni kojima je takva vlast strana. U samom vrhu liste, kao predvodnici demokracije su Norveška koja ima ocjenu 9,81 od najviše 10. Slijede Island, Švedska Novi Zeland i Kanada, svi s ocjenom višom od 9.

Kopirati
Drag cursor here to close