Pola godine bez odluke

Afera “Ikona” i dalje pod upitnikom

Odgovor na pitanje je li sporna ikona zaista dio kulturne baštine Ukrajine i ako jeste kako se našla u centru diplomatskog skandala, javnost će, po svemu sudeći, još sačekati.
Vijesti / Politika | 30. 05. 2021. u 12:57 Bljesak.info
Afera Ikona

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Gotovo pola godine otkad je izbila afera „Ikona“, Tužiteljstvo BiH nije donijelo nikakvu odluku, iako je predmet formiralo još u decembru 2020. godine. Ipak, iz ove pravosudne institucije uvjeravaju da se na rješavanju ovog pitanja aktivno radi.

Gotovo pola godine od formiranja predmeta „Ikona“ u Tužilaštvu BiH nemaju konkretne rezultate, iako tvrde da aktivno rade na rješavanju diplomatskog skandala u vezi s poklonom predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorad Dodik ruskom ministru vanjskih poslova Sergeju Lavrovu, koji je vraćen zbog upitnog porijekla.

''Ako ima indicija da predmet stoji u ladici, onda bismo mi mogli tražiti da to preispita ured visokog tužitelja. Da vidimo ima li tu nečega neracionalnog. I eventualno otvoriti postupak disciplinski protiv tužioca koji duži taj predmet'', kaže Halil Lagumdžija, predsjednik VSTV-a.

Osim da tužitelj aktivno radi na predmetu, iz Tužiteljstva u ovom trenutku više informacija javnosti ne može biti priopćeno rečeno nam je u kratkom telefonskom razgovoru.

Dok dio javnosti upozorava da slučajevi bez epiloga, poput afere „Ikona“, dodatno urušavaju povjerenje građana u rad pravosuđa na svim nivoima, ministar pravde i potpredsjednik Vlade Republike Srpske ne dijeli to mišljenje.

''Prije svega, ja sam uvijek protiv generalnih ocjena. Je li dobra ili loša neka oblast. Sklon sam uvijek da moramo analizirati pojedinačno rad. Dakle, ja se ne mogu suglasiti s ocjenom da je loše pravosuđe, ili zdravstvo, ili kultura'', kaže Anton Kasipović, ministar pravde RS-a.

Rok za podizanje optužnice ili donošenje neke druge tužitelje odluke u predmetu „Ikona“ ističe za tri tjedna. Iako je bilo najave u Tužiteljstvu BiH izjave nisu dali bošnjački i hrvatski član Predsjedništva, ali jeste ambasador BiH u Rusiji. Željko Samardžija tada je rekao, a u izjavi za Al JAzeeru ponovio, da smatra da je afera iskonstruirana u obavještajnim krugovima s ciljem diskreditacije pojedinih političkih subjekata.

Odgovor na pitanje je li sporna ikona zaista dio kulturne baštine Ukrajine i ako jeste kako se našla u centru diplomatskog skandala, javnost će, po svemu sudeći, još sačekati.

Kopirati
Drag cursor here to close