''Politički karakter''

Zastupnici u Europskom parlamentu izrazili zabrinutost zbog uhićenja u Orašju

Vijesti / Flash | 08. 11. 2016. u 19:31 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu izrazili su u utorak zabrinutost zbog okolnosti u kojima je došlo do uhićenja desetorice Hrvata, nekadašnjih pripadnika HVO-a u Orašju, a u povodu posjeta Parlamentu predsjedatelja Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića.

Izetbegović je u srijedu u Bruxellesu imao niz sastanaka s predstavnicima europskih institucija, a u Europskom parlamentu je sudjelovao na sastanku Odbora za vanjsku politiku, na kojem su također bili predstavnici nacionalnih parlamenata, među njima i Hrvatskog sabora. Izetbegović je sudjelovao i na sastanku sa skupinom Prijatelji BiH u EP-u, čiji je organizator bio zastupnik Jozo Radoš.

Izetbegović je rekao da da su uhićenja u Orašju provedena „nesretno i nespretno“, da nije riječ političkoj namjeri, jer političari nisu ni znali što sprema tužiteljstvo te da u tome nije sudjelovala bošnjačka politika.

''U obraćanju čelniku Predsjedništva BiH izrazio sam zabrinutost u pogledu nepristranosti rada pravosuđa u toj državi. Očekujem da će nastavak pravosudnog postupka i suđenje osumnjičenim Hrvatima biti provedeno prema najvišim standardima. Suđenja za ratne zločine ne smiju biti poliitčki manipulirana“, rekao je Radoš.

Dubravka Šuica je rekla da je Izetbegovićev odgovor na njezin upit na diplomatskoj razini zadovoljavajući, ali da to ne otklanja sve sumnje.

''Mene je zanimalo koja je njihova politika u odnosu na novu politiku hrvatske vlade. Odgovor je bio da je Hrvatska strateški partner i taj odgovor je na diplomatskoj razini zadovoljavajući. Međutim, ovi događaji od prije nekoliko dana upućuju na nešto drugačije, ali želimo vjerovati da je to bila slučajnost, kako kaže g. Izetbegović. Međutim, teško je u to vjerovati s obzirom od 28 časnika svih nacionalnosti uhićeno 10 samo hrvatskih časnika, stoga to upućuje na sumnju“, rekla je Šuica.

Zastupnica Marijana Petir također je izrazila zabrinutost posljednjim događajima i uhićenjima hrvatskih branitelja u Orašju. Istaknula da su Orašje branile združene hrvatske i bošnjačke snage, a optužnice su podignute samo protiv branitelja hrvatske nacionalnosti koji su svih ovih godina živjeli u Orašju.

Rekla je da je apsurdno, ukoliko je postojala sumnja u ratni zločin, da je Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine upravo sada pokrenulo postupke prema zahtjevu policije Republike Srpske protiv hrvatskih branitelja koji imaju i hrvatsko državljanstvo te su državljani EU.

''Percepcija je javnosti da ovi procesi imaju isključivi politički karakter usmjeren protiv Hrvata u Bosni i Hercegovini“, rekla je Petir.

Predsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku Miro Kovač, koji je također sudjelovao na sastanku, rekao je kako ima dojam da Izetbegović smatra da je tajming uhićenja neprimjeren.

“Rekao je da bi ubuduće trebalo razmisliti kako se postupa kada se ide s tim uhićenjima i mislim da je on svjestan toga da postoji pravna nesigurnost među Hrvatima iz BiH i iz Hrvatske koji potiču iz BiH, koji su obuhvaćeni tim istragama i da treba u dijalogu između BiH i Hrvatske dogovoriti prekid te pravne nesigurnosti”, kaže Kovač, dodajući kako to ne znači da se ne smiju procesuirati oni koji su počinili ratne zločine.

Na upit da komentira situaciju u Stocu, gdje su izbori prekinuti nakon napada kandidata SDA na predsjednika izborne komisije u tom gradu u Hercegovini, Kovač je rekao da Izetbegović kao čelnik SDA ima instrumente za kažnjavanje nasilničkog ponašanja svoga kandidata na općinskim izborima u Stocu.

I hrvatska i bošnjačka strana žele da se organiziraju novi izbori u Stocu, ali hrvatska strana želi da se prije toga sankcionira Salmir Kaplan, kandidat SDA za gradonačelnika Stoca. Njegovo sankcioniranje značilo bi izbacivanje iz izbornog procesa.

Kopirati
Drag cursor here to close