Ako ne - Tužiteljstvo

VIDEO | Izbora mora biti u listopadu 2018.

Vijesti / Flash | 04. 07. 2017. u 09:37 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Opći izbori u Bosni i Hercegovini bit će raspisani u svibnju 2018. godine i održat će se prvog vikenda u listopadu. To je zakonska obaveza, a ukoliko to ne učinimo svi bismo mogli završiti u Tužiteljstvu BiH jer bismo kršili zakon'', jasno je danas kazala predsjednica Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) BIH Irena Hadžiabdić.

Ona je na taj način odgovorila na novinarsko pitanje o mogućnosti da se opći izbori sljedeće godine ne održe zbog najava nekih političara i uvjetovanja raspisivanja izbora izmjenama Izbornog zakona te mogućnosti bojkota izbora jednog od konstitutivnih naroda.

''Ne vidimo nijedan razlog da to ne učinimo. Radi se o izravnim izborima gdje građani neposredno biraju Predsjedništvo BiH, zastupnike u državnom i oba entitetska parlamenta te u deset županijskih skupština. Nikakvih prepreka neće biti i mi činimo sve da provedemo kvalitetne izbore'', kazala je.

Dodala je da se pitanja koja se nameću tiču posrednih izbora koja dolaze na red tek nakon objave rezultata, kada se konstituiraju vlasti, ali to su pitanja koja se nameću nakon svakih izbora i tiču se implementacije rezultata na posrednim izborima.

''To u BiH, nažalost, teško ide. Zato nam iskustvo iz prethodnih godina može biti dobra lekcija da ovu neizbornu godinu iskoristimo i što prije riješimo te probleme'', pojasnila je Hadžiabdić, dodavši da ukoliko se izmijeni Izborni zakon bit će potrebno vremena za prilagođavanje podzakonskih akata i sve se to treba učiniti u neizbornoj godini jer u izbornoj godini nije dobro mijenjati izborna pravila.

Činjenicu da će izbori biti raspisani potvrdio je i šef Misije OSCE-a u BiH Jonathan Moore podsjetivši da je odgovornost SIP-a raspisati izbore, ali za izmjene Izbornog zakona odgovornost je na demokratski izabranim bh. političkim liderima, izražavajući nadu da će to biti učinjeno u roku kako bi SIP mogao uraditi svoj dio posla.

Komentirajući mogućnost bojkota izbora jednog od naroda, Hadžiabdić je stava da je teško govoriti o namjerama i instrukcijama koje politički lideri mogu davati pripadnicima određenog naroda, ali je podsjetila da su izbori slobodni, nisu obavezni, no izrazila je nadu da se to neće dogoditi.

Moore je kazao da na izbore u BiH, ali i u drugim demokratskim zemljama izlaznost je oko 50 posto to znači da ostali daju svoj glas onima koji izađu na izbore, a što je veća izlaznost to je veće povjerenje u izborne rezultate, no demokratsko je pravo svakog pojedinca izaći ili ne na izbore.

Hadžiabdić i Moore potpisali su danas u Sarajevu Memorandum o razumijevanju ovih dviju institucija koji podrazumijeva nastavak suradnje.

Oni su danas podsjetili da je od 2001. do 2005. godine u radu SIP-a kroz međunarodno članstvo sudjelovao i predstavnik OSCE-a, a potom je odgovornost raspisivanja, provođenja i objave izbornih rezultata povjerena SIP-u, ali je saradnja nastavljena posebno u oblasti unapređenja izbornog sustava.

Kopirati
Drag cursor here to close