Vlada FBiH

Uređuje se status organizacija osoba sa invaliditetom

Zakon uređuje postupak i uvjete stjecanja statusa organizacija osoba sa invaliditetom i civilnih žrtava rata, njihovih reprezentativnih organizacija, područje, svrhu i ciljeve djelovanja, zadatke, vođenje registra organizacija, financiranje...
Vijesti / Flash | 19. 07. 2018. u 13:04 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Federalna vlada utvrdila je danas i Parlamentu FBiH uputila Nacrt zakona o organizacijama i reprezentativnim organizacijama osoba sa invaliditetom i civilnih žrtava rata.

Taj zakon uređuje postupak i uvjete stjecanja statusa organizacija osoba sa invaliditetom i civilnih žrtava rata, njihovih reprezentativnih organizacija, područje, svrhu i ciljeve djelovanja, zadatke, vođenje registra organizacija, financiranje, te druga pitanja od značaja za funkcioniranje organizacija na nivou općina, županija i Federacije BiH.

Organizacija osoba s invaliditetom (OOSI) je udruženje koje okuplja osobe s istom vrstom invaliditeta, urođenog ili stečenog van ratnih okolnosti, kao i ono koje okuplja osobe sa statusom invalida rada, bez obzira na vrstu invaliditeta, i djeluje u interesu svoga članstva i u javnom interesu, na svim područjima od značaja za njihov položaj definiran Konvencijom UN-a o pravima osoba s invaliditetom.

Organizacija civilnih žrtava rata (OCŽR) je udruženje koje okuplja osobe s utvrđenim statusom civilne žrtve rata i djeluje u interesu svoga članstva i u javnom interesu, na svim područjima definiranim Konvencijom i drugim od značaja za njihov položaj.

Svrha OOSI i OCŽR je da, na osnovama dobrovoljnog udruživanja i zajedničkih potreba, promoviraju i zagovaraju, štite i ostvaruju interese populacije koju okupljaju, s ciljem uživanja propisanih prava, postizanja jednakih mogućnosti i njihovog punog uključivanja.

Zakon definira reprezentativne općinske, županijske i federalne OOSI i OCRŽ.

Status reprezentativne OOSI i OCŽR utvrđuje nadležno ministarstvo putem javnog poziva za prikupljanje zahtjeva radi utvrđivanja ovog statusa. Status reprezentativnosti može steći OOSI i OCŽR koja okuplja najveći broj redovnih članova na području općine, županije ili FBiH. Pri tome županijska reprezentativna organizacija mora okupljati redovne članove iz većine općina te županije (i to najmanje po tri člana iz jedne općine), a federalna mora imati članice - županijske organizacije u najmanje pet županija, od kojih su minimalno dvije reprezentativne.

Redovan javni poziv za utvrđivanje statusa reprezentativnosti bit će objavljivan svake tri godine. Izanredni javni poziv može biti i prije isteka trogodišnjeg roka ukoliko reprezentativna organizacija za određenu vrstu invaliditeta, iz razloga propisanih ovim zakonom, izgubi taj status. Izanredni javni poziv bit će objavljivan u roku od 30 dana od dana objave rješenja o prestanku statusa reprezentativnosti u službenim glasilima. Status reprezentativnosti koji je organizacija stekla po izvanrednom javnom pozivu utvrđuje se za period do isteka roka od tri godine, kada je predviđeno objavljivanje redovnog javnog poziva.

Djelatnost koju obavljaju OOSI i OCŽR i reprezentativne OOSI i OCŽR je neprofitna. U skladu s važećim propisima, ove organizacije mogu obavljati i profitnu djelatnost, ali ona ne smije biti organizirana kao osnovna djelatnost. Dobit ostvarena obavljanjem djelatnosti može biti korištena isključivo za ostvarivanje ciljeva organizacije utvrđenih statutom.

OOSI i OCŽR, kao i reprezentativne organizacije, koje djeluju na nivou općine, županije i Federacije BiH, mogu se međusobno udruživati i formirati koordinaciju, vijeće i drugi oblik djelovanja. Za formiranje organizacije udruge potrebno je najmanje pet članica organizacija, predstavnica različitih vrsta invaliditeta. No, takve organizacije ne mogu steći status OOSI i OCŽR. Reprezentativne OOSI i OCŽR mogu biti financirane iz općinskog, županijskog ili federalnog proračuna, u skladu s nivoom organiziranja, priopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.


Kopirati
Drag cursor here to close