Pravobranilaštvo BiH upozorava

Sustavna diskriminacija odnosi milijune

U proteklih nekoliko godina u parlamentu BiH bilo je nekoliko pokušaja da se bh. suci i tužitelji izjednače sa zaposlenima u institucijama BiH, međutim izmjene neophodnih zakona nekoliko puta su padale u parlamentu BiH.
Vijesti / Flash | 28. 09. 2020. u 09:01 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Bosna i Hercegovina prošle godine pred sudovima u BiH izgubila je sporove u vrijednosti od 11,1 milijun KM i to isključivo zbog sustavnim problema koje ne želi da riješi, zbog čega se bez ikakve potrebe na presuđene iznose plaćaju troškovi postupka i nepotrebne kamate.

Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine u izvještaju za 2019. godinu navelo je da se od ukupno 237 parničnih postupaka koje su okončali čak 130 odnosi na tri vrste spora i to tužbe sudaca i tužitelja zbog naknada na prijevoz, topli obrok, odvojen život i troškove smještaja, zatim tužbe pripadnika Oružanih snaga BiH zbog isplate razlike plaća te predmeta zbog neosnovanog lišenja slobode.

Također, u Pravobranilaštvu BiH upozoravaju da BiH, točnije parlament BiH, i nadležne institucije kao što su Ministarstvo obrane BiH i Ministarstvo pravde BiH moraju riješiti sustavne probleme kako ne bi dolazilo do ovih sporova u kojima nije moguće očekivati drugačiji ishod.

BiH će gubiti sporove...

"Dok god sustavna diskriminacija prema navedenim subjektima ne bude zakonski otklonjena, BiH će gubiti sporove iz ovog osnova, te će dolaziti do odlijevanja proračunskih sredstava na ime zateznih kamata i troškova parničnog postupka", istaknuli su u Pravobranilaštvu BiH, pojašnjavajući situaciju u vezi s tužbama sudaca i tužitelja.

Inače, Ustavni sud BiH još prije nekoliko godina naložio je Parlamentarnoj skupštini BiH da usuglasi Zakon o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužiteljskim institucijama na razini BiH s Ustavom BiH i otkloni diskriminaciju s obzirom na to da ostali zaposleni u institucijama BiH za razliku od sudaca i tužitelja imaju pravo na prijevoz, topli obrok, odvojen život i troškove smještaja.

"Iako je od donošenja navedenih odluka Ustavnog suda BiH proteklo više godina, to do danas nije učinjeno", naveli su u Pravobranilaštvu BiH.

U proteklih nekoliko godina u parlamentu BiH bilo je nekoliko pokušaja da se bh. suci i tužitelji izjednače sa zaposlenima u institucijama BiH, međutim izmjene neophodnih zakona nekoliko puta su padale u parlamentu BiH.

Posljednji pokušaj za izmjenu Zakona o izmjeni i dopuni Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužiteljskim institucijama na razini BiH još je u tijeku, a kako će biti završeno zavisi od Doma naroda BiH koji bi možda već i na sljedećoj sjednici trebalo da odlučuje o njemu i veliko je pitanje hoće li te izmjene dobiti podršku.

"Nitko ne spori da suce i tužitelji trebaju dobiti prava kao i ostali zaposleni u institucijama BiH, ali s druge strane ne mogu ni sudci i tužitelji imati regres od nekoliko tisuća, a da to nemaju drugi zaposleni u institucijama BiH. Neko očigledno neće da usuglasi sve to. Kako će izmjene Zakona o plaćama i drugim naknadama u institucijama BiH proći u Domu naroda - ne znam. Vidjet ćemo kada to bude na dnevnom redu", rekla je za "Nezavisne" Dušanka Majkić, delegat u Domu naroda BiH.

Arbitražni postupci teški više od 1,5 milijardi KM

Tijekom prošle godine u Pravobranilaštvu BiH u radu su bila tri arbitražna postupka protiv BiH i njenih institucija, i to tužba "Elektrogospodarstva Slovenije" teška 1.359.645.000 KM, zatim postupak tužitelja "Vijadukt Portorož" težak 100.000.000 KM te ad hoc arbitražni postupak tužioca Neete Gupta Nevena Agravala protiv BiH radi naknade štete od 40.000.000 dolara.

Svi ovi postupci odnose se na tužbe protiv RS, a kako ističu u Pravobranilaštvu BiH u vođenju postupaka ostvarena je suradnja sa specijaliziranim odvjetničkim uredima bez kojih se ne mogu voditi ove vrste postupaka.

Kopirati
Drag cursor here to close