Dale suglasnost, ali...

Policije u Hercegovini nisu potpisale Sporazum o korištenju radio veze

Mitrović je kazao da su četiri policijske agencije ranije dale suglasnost, ali da nisu potpisale Sporazum o korištenju sustava radio veze između policijskih agencija u BiH.
Vijesti / Flash | 14. 12. 2018. u 18:24 BIRN

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Šef odjela za standardizaciju rada policije u Direkciji za koordinaciju policijskih tijela Dragan Mitrović potvrdio je danas da Sporazuma o korištenju sustava radio veze između policijskih agencija u BiH nisu potpisali MUP RS, i Policija Brčko Distrikta, te MUP-ovi Hercegovačko-neretvanske, Posavske, Hercegbosanske i Zapadnohercegovačke županije.

Mitrović je kazao da su četiri policijske agencije ranije dale suglasnost ali da nisu potpisale Sporazum, objavio je BIRN. Suglasnost nisu dali MUP RS i Policija Brčko distrikta. Istaknuo je kako će Direkcija obaviti dodatne konsultacije i provjeriti ostaju li te agencije pri ranijem pristanku da budu dio ranijeg Sporazuma. Primjena Sporazuma je od 1. veljače 2019. godine.

''Sve što bude sporno tu smo da se dogovorimo. Konkretno, ne znamo u kojem segmentu imaju primjedbu da Sporazum bude dorađen. Sam proces donošenja podzakonskog akta je prošao sve faze uz aktivno sudjelovanje svih policijskih agencija. Direkcija je sve to uvrstila u sporazum. Ukoliko se nakon određenog vremena primjene sporazuma ispostavi da je neke stvari potrebno urediti i nadograditi mi smo za jedan partnerski odnos da se to uradi'', rekao je Mitrović.

Odbacio je tvrdnje MUP RS i vlasti Republike Srpske da se radi o prijenosu nadležnosti i da postoji bilo kakva mogućnost prisluškivanja i presretanja komunikacije.

''DKPT jasno je opredijeljena da uvažava postojeći model nadležnosti policijskih agencija i ona prati ustavno uređenje. U potpunosti smo suglasni da suradnja mora postojati, da uvažavamo zakone i nadležnosti. Suradnja je dobra, ali se ona uvijek može unaprijediti i to može kroz ovaj sustav komunikacije. Pitanje nadležnosti uređeno je zakonima'', kazao je Mitrović.

Na pitanje novinara bi li uvezani sustav komunikacije omogućio brži protok informacija kao što je bio slučaj ubojstva dva sarajevska policajca gdje je vrijeme bilo od ključnog značaja i gdje je bila potrebna suradnja entitetskih MUP-ova, Mitrović je pojasnio: ''Hipotetički gledano, to bi značilo da kada su ubijeni policajci sve policijske agencije bile bi obaviještene u realnom vremenu, odnosno operativni centri svih 16 policijskih agencija. Zadatak operativnih centara je da unutar svojih organizacija i resursa obavijesti sve svoje snage na terenu što se dogodilo i naloži im kako da postupaju. Tako se radi na sigurnosti i samih policajaca i građana. Omogućava se adekvatnija represivna reakcija od blokade pa do drugih operativno-taktičkih mjera. Ovo je samo pitanje komunikacije i ne tretira nadležnosti nijedne druge policijske agencije''.

Dodao je i kako klasični sustav komunikacije koji se koristi ne omogućava pravovremenu reakciju.

Jako je važno, napomenuo je da stručni kadrovi vode ovakve procese, a da politika tu nema mjesta.

''Depolitizacija je važna. naravno da treba komunicirati s vlašću, ali u domenu proračuna i osiguravanja sustava i što bolje opremljenosti policija'', kazao je Mitrović.

Kopirati
Drag cursor here to close