Ministrica obrane

Pendeš vjeruje da će BiH postati članica NATO-a

Odnos Saveza i Bosne i Hercegovine tijekom posljednja tri desetljeće rezultirao je pozivom nadležnim vlastima u BiH da pristupe donošenju prvog Godišnjeg nacionalnog plana
Vijesti / Flash | 07. 04. 2019. u 11:05 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Sjevernoatlantski savez (NATO) ovih dana obilježava 70 godina postojanja i djelovanja, a radi se o najmoćnijem vojnom i političkom savezu koji je, uz brojne inicijative na globalnom planu, značajno utjecao na razvoj događaja u Bosni i Hercegovini. 

Odnos Saveza i Bosne i Hercegovine tijekom posljednja tri desetljeće rezultirao je pozivom nadležnim vlastima u BiH da pristupe donošenju prvog Godišnjeg nacionalnog plana (Annual National Plan - ANP), što je korak ka aktivaciji Akcijskog plana za članstvo (Membership Action Plan - MAP).   

‘’Na sastanku održanom 5. prosinca 2018 godine u Bruxellesu, ministri vanjskih poslova država članica Saveza potvrdili su spremnost za nastavak podrške BiH na njenom reformskom putu, te iskazali spremnost za prihvaćanje prvog ANP-a BiH, čime je, zapravo, naš MAP iz uvjetnog prešao u aktivni status’’, podsjećaju iz Ministarstva obrane BiH u odgovoru na Fenin upit u vezi s aktualnim prioritetima i statusom euroatlantskih integracija, a povodom obilježavanja jubilarne NATO-ove godišnjice.

Bljesak.info / Pripadnici Oružanih snaga BiH

Navode kako u formalnom smislu, BiH sada može nadležnim strukturama NATO-a predstaviti svoj prijedlog prvog ANP-a uz punu sloboda u izboru, utvrđivanju i ispunjenju onih ciljeva koji najviše odgovaraju trenutnoj situaciji i nacionalnim prioritetima u okviru pet poglavlja ANP-a. 

‘’Prijedlog prvog ANP-a BiH bit će predmetom usuglašavanja s NATO-om, te će po njegovom odobravanju od nadležnih institucija BiH i NATO-a, ANP postati okvir za koordinirano djelovanje, podršku i pomoć NATO-a, ali i instrument za praćenje i verifikaciju procesa implementacije planskih aktivnosti’’, pojašnjavaju iz resornog ministarstva. 

Preciziraju kako je Povjerenstvo Vijeća ministara BiH za NATO integracijski proces, već je izradila Nacrt prvog ANP-a BiH, o čemu je predsjedavajući tog povjerenstva informirao Vijeće ministara BiH.

Foto: Bljesak.info /  Dan OS BiH u vojarni Livač

Usto, ističu kako su nadležne institucije BiH sada u poziciji odlučiti u kom sadržaju i kada će strukturama NATO-a biti predstavljen prvi ANP BiH. 

‘’Premda odluka o spremnosti NATO-a da prihvati prvi ANP BiH nema izravnu vezu s dinamikom procesa europskih integracija BiH, nesporna je činjenica da aktivan status MAP-a, također, podupire i osnažuje  perspektivu za integraciju naše domovine u Europsku uniju’’, smatraju u Ministarstvu obrane BiH. 

Istodobno, ministrica obrane BiH Marina Pendeš vjeruje da će Bosna i Hercegovina ispuniti neophodne uvjete i postati članicom NATO-saveza. 

Uz čestitke u povodu obilježavanja 70. obljetnice utemeljenja NATO-a, ističe kako je Savez, u kojoj je kolektivna sigurnost temeljni cilj svih njenih članica, od izuzetnog značaja za mir u svijetu. 

‘’Vjerujem da će i Bosna i Hercegovina, odnosno svi njeni građani, ali i politički lideri donijeti odluku koncenzusom tako da i BiH ispuni onaj zakonom definirani uvjet i da u budućnosti postane zemlja članica NATO-a, čime ćemo i mi doprinijeti sigurnosti i stabilnosti naše domovine BiH, ali i svih njenih naroda i građana’’, poručila je ministrica obrane BiH.

Bljesak.info / Pripadnici Oružanih snaga BiH ispraćeni u misiju u Afganistan iz Čapljinske vojarne

Referirajući se na ulogu NATO-a u reformskim procesima u BiH, s osvrtom na obrambenu reformu i pomoć  OSBiH, Pendeš podsjeća kako je od utemeljenja  MOBiH-a na državnoj razini dosada većina NATO zemalja putem bilateralnih sporazuma pružila potporu izgradnji obrambenih kapaciteta BiH, izražavajući zahvalnost svakoj od članica Saveza. 

‘’Naravno, u svemu tome prednjače Sjedinjene Američke Države, ali i svaka druga članica u raznim vidovima suradnje je pomogla, od financijske i materijalne, a i one pomoći koja se tiče edukacije pripadnika OS od vojničkog, dočasničkog, časničkog ali i generalskog kadra’’, navodi ministrica obrane BiH. 

NATO je osnovan potpisivanjem Sjevernoatlantskog sporazuma u Washingtonu 4. travnja 1949. godine, a utemeljilo ga je 12 zemalja tadašnjeg zapadnog bloka. Sedam desetljeća kasnije, NATO okuplja 29 država, a u sjedištu Saveza u Bruxellesu u završnoj su fazi pripreme za prijem Sjeverne Makedonije kao 30. članice.

Bljesak.info / Vježba OSBiH u Čapljini

Cilj NATO-a je očuvanje sigurnosti i suvereniteta članica vojnim i političkim sredstvima. Ključna odredba Sjevernoatlantskog sporazuma o kolektivnoj sigurnosti, odnosno njegov Peti član koji glasi: ‘’Stranke su suglasne da će se oružani napad na jednu ili više njih u Europi ili u Sjevernoj Americi smatrati napadom na sve njih.’’ 

Osnova Sjevernoatlantskog saveza Ugovor je država članica, koji je po svojoj prirodi međunarodni ugovor. Ugovor priznaje i podržava njihova pojedinačna prava, kao i njihove međunarodne obveze u skladu s Poveljom Ujedinjenih Naroda.  

Suočen s novim globalnim izazovima, NATO je primoran da funkcionalnost i učinkovitost ostvaruje stalnim ažuriranjem i prilagođavanjem. Na prošlogodišnjem summitu u Bruxellesu NATO je  usvojio niz važnih odluka o modernizaciji i adaptaciji rukovodeće strukture, te povećanja stupnja spremnosti da brzo i učinkovito odgovori na sve, eventualne, sigurnosne prijetnje. 

Političko središte NATO-a i trajno sjedište Sjevernoatlantskog vijeća je u Bruxellesu (Belgija). 

Kopirati
Drag cursor here to close