Ah ta rodbina

Ostavinski postupak iz '73. najstariji predmet u BiH

Notari su od 2016. godine do 1. veljače 2018. zaprimili 22.028 ostavinskih predmeta, a od toga je, kako kaže, riješeno 18.079.
Vijesti / Flash | 11. 12. 2018. u 09:18 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ostavinski postupak, koji je pokrenut 1973. godine, još se nalazi u Općinskom sudu u Sarajevu, a ujedno predstavlja i najstariji predmet u sudovima u BiH, potvrdili su za Nezavisne novine u Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću BiH.

''Radi se o prvostupanjskom ostavinskom postupku koji je pokrenulo fizičko lice'', istakli su u Vijeću, a prema riječima stručnjaka, razlozi za ovako dugo trajanje ovog postupka su višestruki.

Mirko Dabić, odvjetnik iz Banja Luke, kazao je kako se može dogoditi da ostavinski postupak bude prekinut te da netko bude upućen na parnicu.

''Može se desiti i da od zakonskih nasljednika netko umre pa se to onda oduži. Broj nasljednika se uvijek mijenja. Uglavnom postoje brojni faktori zbog kojih bi se taj postupak mogao toliko odužiti'', pojasnio je Dabić.

Jedna Banjalučanka je rekla kako su ostavinski proces nakon smrti njezinih roditelja u jednoj općini vodili godinama jer su se pojavili bliski rođaci koji su tražili svoj dio u imovini, točnije zemljištu.

''To nam je godinama trošilo vrijeme, pare i živce. Napokon se ostavinski postupak završio, ali nitko od nas, stranaka, nije bio skroz zadovoljan podjelom'', rekla je.

Prema riječima građana, ostavinske postupke su mnogo skratili i ubrzali notari.

Dragana P. iz Banja Luke kazala je Nezavisnim novinama kako je sada nemoguće da postupci traju koliko su trajali nekad.

''Ostavinske postupke su notari sada mnogo ubrzali. Sjećam se davno kada je moj otac nasljeđivao imovinu i kada je to išlo isključivo putem suda da je dugo trajalo, i to zaista oduzima mnogo vremena, a i novca'', rekla je.

Slada Ivelić, predsjednica Notarske komore RS, kazala je da su notari ispunili zadatak koji im je povjeren kada su ostavinski postupci u pitanju.

''Mi smo od 2016. godine počeli da primamo nove predmete. Notari su tada već počeli od sudova da zaprimaju predmete, ali nisu ih mogli raditi do 1. veljače 2017. godine jer nisu imali tarifu po kojoj bi mogli određivati naknade nasljednicima'', pojasnila je Ivelić.

Naglasila je kako su notari od 2016. godine do 1. veljače 2018. zaprimili 22.028 ostavinskih predmeta, a od toga je, kako kaže, riješeno 18.079.

''Od tog broja predmeta sudu je, na zahtjev stranke, vraćeno 2.156 predmeta, a neriješeno ih je ostalo 3.949'', istaknula je Ivelić, te dodala da nedostaju podaci od još nekoliko notara.

Notari, pojašnjava Ivelić, imaju nadzor od strane sudova te ukoliko ne postupaju u skladu s ostavljenim rokom od 90 dana, u kojem su dužni da donesu ostavinsko rješenje, imaju obvezu da pišu izvještaj sudu i Notarskoj komori.

''Ukoliko razlog zbog kojeg nisu ispoštovali ostavljeni rok nije opravdan, sud obavještava Ministarstvo pravde i ono pokreće disciplinski postupak za tog notara'', navodi Ivelić.

Kopirati
Drag cursor here to close