Nastavak projekta

Njemačka daje 250.000 eura za borbu protiv ilegalne trgovine oružjem

Tijekom proteklih godinu dana, zahvaljujući obukama i opremi osiguranim kroz projekt CIAT, izvršen je niz uspješnih akcija u okviru kojih je zaplijenjeno krijumčareno naoružanje i više od 40 kg opojnih droga.
Vijesti / Flash | 25. 10. 2018. u 14:49 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Veleposlanica  Savezne Republike Njemačke u Bosni i Hercegovini Christiane Hohmann i rezidentna predstavnica Razvojnog programa Ujedinjenih naroda(UNDP) u BiH Sezin Sinanoglu potpisale su danas ugovor o dodjeli dodatnih 250.000 eura za nastavak provođenja aktivnosti u okviru projekta za borbu protiv ilegalne trgovine oružjem "CIAT" (Countering Illicit Arms Trafficking), koji provodi UNDP. 

Tijekom proteklih godinu dana, zahvaljujući obukama i opremi osiguranim kroz projekt CIAT, izvršen je niz uspješnih akcija u okviru kojih je zaplijenjeno krijumčareno naoružanje i više od 40 kg opojnih droga. 

Izuzetni ostvareni rezultati su doprinijeli odluci Vlade SR Njemačke o nastavku financiranja projekta do 2021. godine. 

''Drago mi je da je ovim omogućen nastavak i daljnji razvoj uspješnih aktivnosti u okviru projekta CIAT. Borba protiv ilegalne trgovine oružjem ima za cilj pružiti više sigurnosti ne samo građanima ovdje u BiH,  nego i ljudima u cijeloj Europi'', izjavila je Hohmann. 

Dodatnih 250.000 eura će omogućiti trening za 400 pripadnika Granične policije BiH, nabavku specijalističke opreme za detekciju oružja, kao i jačanje komunikacije između institucija uključenih u problematiku suzbijanja ilegalne trgovine oružjem na državnom i na nižim razinama vlasti u BiH. 

''Nastavak podrške Vlade SR Njemačke projektu CIAT predstavlja značajan iskorak u jačanju sigurnosti zajednica u BiH. Ovo takođe predstavlja kontinuitet unapređenja profesionalnih standarda i prakse domaćih službi, te pomaže daljem približavanju Europskoj uniji'', izjavila je Sinanoglu. 

Najnovijim ugovorom koji je dio kontinuirane podrške Savezne Republike Njemačke, ukupno izdvajanje SR Njemačke za osnaživanje kapaciteta Granične policije BiH i drugih agencija za borbu protiv ilegalne trgovine oružjem u sklopu CIAT projekta od 2017. godine iznosit će 800.000 eura. 

Tijekom CIAT projekta će svi policajci i policajke u BiH koji čuvaju granicu (njih oko 1.500) proći kroz specijalističke obuke detekcije oružja, streljiva i eksploziva do kraja 2018. godine. U sklopu tih treninga se vrši obuka korištenja najsuvremenije opreme za otkrivanje oružja, čija je ukupna vrijednost oko 346.000 eura, a koja je donirana kroz CIAT projekt. 

Projekt takođe podržava rad Granične policije u zajednici kroz aktivnosti u šest općina najpogođenijih krijumčarenjem oružja, priopćeno je iz UNDP-a. 


Kopirati
Drag cursor here to close