Poruka

Njemačka čeka Dodika

Njemačka je spremna da podrži BiH, ali Schmidt naglašava da se traži rješenje za migrante koje prolaze kroz BiH i to na način da se njihov broj smanji, a da oni koji dolaze tu budu zbrinuti na human način.
Vijesti / Flash | 19. 11. 2019. u 14:47 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Pitanje povećanog priliva migranata u Bosnu i Hercegovinu pitanje je cijele zemlje, a nikako jednog od entiteta i nikome nije u interesu da dođe do eskalacije situacije kada je priliv migranata u pitanju.

Kazao je to danas u Sarajevu bivši savezni ministar i član Komisije za zemlje zapadnog Balkana pri Bundestagu Christian Schmidt koji je predvodio delegaciju iz Njemačke koja se tokom posjete BiH susrela s nadležnima bh. dužnosnicima s kojima su razgovarali o situaciji u BiH kada je u pitanju migrantska kriza.

Napomenuo je da je BiH za Njemačku zemlja koja je na putu ka članstvu u Europskoj uniji, a traži se put k članstvu u NATO-u zbog čega smatra da BiH ima pravo koristi zajednička iskustva Europe u cilju doprinosa rješenju tog problema.

S članovima Predsjedništva BiH te predsjedavajućim Vijeća ministara Denisom Zvizdićem i ministricom za ljudska prava i izbjeglice Semihom Borovac razgovarali su o situaciji u kojoj se BiH nalazi te su podijelili njihove ideje za rješenje pitanja povećanog priliva migranata.

Njemačka je spremna da podrži BiH, ali Schmidt naglašava da se traži rješenje za migrante koje prolaze kroz BiH i to na način da se njihov broj smanji, a da oni koji dolaze tu budu zbrinuti na human način.

Izrazio je nadu da će uskoro doći do usaglašavanja stavova unutar Predsjedništva BiH posebno kada je u pitanju saradnja s Europskom unijom i FRONTEX-om te se čeka dogovor kako bi se mogla dati podrška BiH, konkretno kazavši da se čeka da to uradi član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.

''Čvrsto stojimo iza toga da je BiH zemlja koja ide na putu približavanja ka EU, ali tražimo od odgovornih da surađuju i da usklade stavove. Ponudili smo financijsku i kadrovsku pomoć, ali čekamo konkretan popis potreba od BiH'', rekao je Schmidt.

Parlamentarni državni tajnik u Saveznom ministra unutrašnjih poslova Njemačke Stephan Mayer, koji je također bio u izaslanstvu iz Njemačke, istaknuo je da su BiH i EU u jednoj zajednici koja dijeli istu sudbinu posebno kada se radi o ovoj situaciji.

''BiH nije mjesto gdje se može okončati migrantska kriza, ali s druge strane mislimo da je odgovornost na političarima. Mi želimo da vodimo konstruktivne razgovore i konstruktivnu saradnju koja se zasniva na povjerenju kako bi se stvorili humani uvjeti za migrante u zemlji te da se pomogne u borbi protiv ilegalne migracije - stava je Mayer.

Članovi njemačkog izaslanstva kažu da su obradovani što su na sastancima uvidjeli da postoji namjera zatvaranja kampa Vučjak kod Bihaća te da se namjeravaju naći druge lokacije, ali zahtijevaju da dođe do fer i solidarnog opterećenja i preuzimanja obveza u cijeloj zemlji.

Najavili su da neće ostaviti BiH samu u svladavanju ove epohalne krize, kako su je nazvali, te su dodali da su tijekom radnih sastanaka ponudili konkretnu pomoć od njemačke civilne zaštite koja može biti od pomoći te pružati podršku u formiranju novih lokacija alternativnih smještaja.

Bivši visoki predstavnik u BiH Christian Schwarz-Schilling, koji je također bio u ovoj delegaciji, potvrdio je da je odnos između Njemačke i BiH uvijek bio poseban jer je ta zemlja uvijek bila uz BiH i zemlje zapadnog Balkana, ocjenjujući da bi put BiH ka EU trebao ići brže nego je to sada slučaj.

Izrazio je nadu da će situacija u vezi pitanja migranata doprinijeti većem zajedništvu u BiH i tu misleći na oba entiteta kako bi se učvrstili odnosi jer bez državne razine nije moguće riješiti ovu krizu.

Kako je zaključeno, članovi izaslanstva nadaju se da imovinsko-pravni odnosi neće biti prepreka otvaranju novih prihvatnih kampova kako bi i Njemačka mogla pružiti konkretnu pomoć.

 

Kopirati
Drag cursor here to close