kome se žaliti?

Najbrojniji ured u Europi skrio se u BiH

Vijesti / Flash | 26. 04. 2016. u 10:28 K.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ured za razmatranje žalbi Bosne i Hercegovine, koji se sastoji od 17 članova, uvjerljivo je najbrojniji u odnosu na slične institucije koje djeluju u regiji, a možda i u Europi.

Recimo, po žalbama na javne nabavke u Crnoj Gori odlučuju ukupno četiri člana, u Hrvatskoj devet, Srbiji također devet, Sloveniji pet, a slično je i u zemljama Europe, s tim da u nekim zemljama postoji nekoliko odbora koji odlučuju u različitim oblastima javnih nabavki.

Kada je u pitanju BiH, suština je u tome da je do prije dvije godine po praktično istom broju žalbi kao i danas, odlučivalo svega šest ljudi, koji su u rokovima završavali sve predmete. Izmjenama Zakona o javnim nabavkama otvorene su dvije nove filijale u Banja Luci i Mostaru, u koje je primljeno po pet novih članova Uredi za razmatranje žalbi, a koji trebaju odlučivati samo po žalbama na tendere do 800.000 KM.

"To je urađeno bez ikakve potrebe i prethodne analize. Prvobitno je bilo dogovoreno da sjedište Agencije za javne nabavke bude u Sarajevu, a Uredi za rješavanje žalbi u Banja Luci, međutim, kada to nije prošlo, dogovor je pao da budu otvorene filijale u Banja Luci i Mostaru i sada imamo situaciju da imamo 17 članova koji odlučuju, a posla praktično ima za šest do sedam ljudi", ispričao je izvor "Nezavisnih" blizak Uredu za rješavanje žalbi.

Isti izvor tvrdi da je broj žalbi u padu s obzirom na to da je posljednjim izmjenama Zakona o javnim nabavkama uvedena obaveza plaćanja takse koja je nekada bila 100 KM, a danas je do 10.000 KM, u zavisnosti od vrijednosti nabavke.

"Službeno, broj žalbi je tu negdje, ali nekoliko stotina ih bude odbačeno odmah u startu, jer nisu plaćene takse, što ide u prilog tome da je bez ikakve potrebe bilo zapošljavanje dodatnog kadra", ispričao je isti izvor. U Agenciji za javne nabavke Bosne i Hercegovine, u okviru koje i djeluje Ured za razmatranje žalbi, kažu da je točno da je broj članova u ovom uredu mnogo veći nego što je to u regiji, ali da ne treba promatrati samo taj dio.

"U regiji je mnogo veći broj suradnika koji rade na pripremi predmeta za članove komisije i to se pokazalo kao veoma dobro, jer na taj način se više štedi s obzirom na to da su plaće tih suradnika daleko manje nego plate članova odbora", rekla je Đinita Fočo, direktorica Agencije za javne nabavke BiH.

Ipak i u Uredu za razmatranje žalbi, članovi ne rade sami, jer su u filijalama u Banja Luci i Mostaru već zaposleni referenti za prijem i otpremu pošte, a u tijeku je prijem po jednog državnog službenika na radnom mjestu stručni savjetnik za javne nabavke.

"Pored navedenog, Ured za razmatranje žalbi, podnio je zahtjev za dodatno zapošljavanje i po istom zahtjevu od Ministarstva financija i trezora nismo dobili suglasnost", navodi se u odgovoru Ureda za razmatranje žalbi na jedno od pitanja koje je postavljeno na nedavno završenoj sjednici Zastupničkog doma parlamenta BiH, prenose Nezavisne.

Kopirati
Drag cursor here to close