Poslao pismo

Milivoj Petković prihvaća kaznu i osobnu odgovornost za počinjene zločine

Petković je pismo predsjedniku Mehanizma Carmelu Agiusu uputio iz belgijskog zatvora 30. kolovoza ove godine, osam godina nakon prvostupanjske presude i četiri godine nakon konačne presude u kojoj je osuđen na 20 godina zatvora
Vijesti / Flash | 07. 09. 2021. u 11:57 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Milivoj Petković, bivši čelnik Herceg-Bosne osuđen na 20 godina zatvora, uputio je pismo predsjedniku Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) u kojem je naveo da prihvaća presudu i osobnu odgovornost za djela ili propuste koji su doveli do počinjenja zločina iz presude, priopćeno je.

Petković je pismo predsjedniku Mehanizma Carmelu Agiusu uputio iz belgijskog zatvora 30. kolovoza ove godine, osam godina nakon prvostupanjske presude i četiri godine nakon konačne presude u kojoj je osuđen na 20 godina zatvora, prenosi Detektor.ba.

Iskreno kajanje i sućut

''Imam potrebu reći i Vama i svima drugima da ja prihvaćam presudu i osobnu odgovornost za svoja djela ili propuste koji su doveli do počinjenja zločina zbog kojih sam osuđen. Prihvatio sam i kaznu koju služim. Za počinjene zločine nema opravdanja ni izlike. Zbog toga osjećam iskreno kajanje i izražavam, i ovom prilikom, duboku sućut svim žrtvama, pripadnicima bošnjačkog naroda, njihovoj rodbini i prijateljima'', naveo je Petković u svom pismu.

U pismu MMKS-u Petković također navodi da je od ratnih događaja u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, u kojima je sudjelovao, prošlo skoro 30 godina i od tada, kako stoji u pismu, nije prošao niti jedan dan da mu se slike ratnih strahota ne vraćaju u sjećanja.

Njegova odvjetnica Vesna Alaburić za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) kaže da su u studenom prošle godine uputili zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu, čime je počeo postupak u kojem predsjednik Agius pribavlja sve informacije koje smatra relevantnim i sada su dobili očitovanje Tužiteljstva i druge dokumente.

''Ovo nije ništa novo, nego je ovo jedna od faza postupka odlučivanja o našem zahtjevu za prijevremeno puštanje na slobodu, i sada pretpostavljam da će predsjednik Suda pribavljati još neke dodatne podatke i za nekoliko mjeseci donijeti odluku'', kaže advokatica Alaburić.

Prijevremeno puštanje na slobodu

Obrana Milivoja Petkovića je krajem studenog 2020. zatražila od Međunarodnog mehanizma za kaznene sudove njegovo prijevremeno puštanje na slobodu, za koje će steći uvjete ove godine.

U podnesku Mehanizmu, advokati Vesna Alaburić i Davor Lazić su naveli kako je, prema informacijama Pritvorske jedinice Ujedinjenih nacija (UN), procijenjeno da će Petković u februaru 2021. godine steći uvjete da bude razmatran njegov zahtjev za puštanje na prijevremenu slobodu nakon odsluženja dvije trećine zatvorske kazne.

Obrana je istaknula kako je Petković prihvatio konačnu presudu u svom slučaju, kao i osobnu odgovornost za zločine za koje je osuđen, o čemu je BIRN BiH ranije pisao.

111 godina zatvora

Petković, Jadranko Prlić, Bruno Stojić, Slobodan Praljak, Valentin Ćorić i Berislav Pušić su 2017. pred Haškim tribunalom pravosnažno osuđeni na ukupno 111 godina zatvora.

Prlić, bivši predsjednik Vlade Herceg-Bosne, osuđen je na 25 godina zatvora, dok su po 20 godina dobili nekadašnji ministar obrane Stojić te bivši načelnici glavnog stožera Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Praljak i Petković. Bivši zapovjednik Vojne policije i ministar unutarnjih poslova Ćorić osuđen je na 16 godina, a predsjednik komisije za razmjenu zarobljenika Pušić na deset godina zatvora.

Nedugo nakon što mu je izrečena presuda, Praljak je popio tečnost, poslije čega je prebačen u bolnicu u Haagu, gdje je kasnije preminuo.

Posljednji iz ovog predmeta koji je također uputio pismo Mehanizmu jeste Stojić, nekadašnji ministar obrane takozvane Herceg-Bosne osuđen na 20 godina zatvora zbog zločina počinjenih u Bosni i Hercegovini.

BIRN BiH je ranije pisao kako je predsjednik MMKS-a Carmel Agius od svog imenovanja odbio nekoliko zahtjeva haških osuđenika za prijevremeni izlazak na slobodu jer smatra da nisu pokazali znakove rehabilitacije.

Kopirati
Drag cursor here to close