WTO

Ljubić: Narednih tjedana BiH će imati realiziran Legislativni plan za WTO

Vijesti / Flash | 19. 05. 2017. u 09:03 Bisera Džidić

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Vrlo je realno očekivati da bi Bosna i Hercegovina u narednih nekoliko tjedana konačno mogla imati realiziran Legislativni akcioni plan za pristupanje WTO, što bi bio presudan poticaj za intenziviranje aktivnosti u pravcu potpunog okončanja WTO pristupnih pregovora, izjavila je za Fenu veleposlanica Lucija Ljubić, stalna predstavnica predstavnica BiH u Ujedinjenim narodima u Ženevi, u razgovoru o rezultatima aktivnosti BiH u članstvu UN-a.

U djelokrugu Stalne misije BiH posebno ističe aktivnosti na jačanju ekonomske suradnje i ekonomskih potencijala u BiH, koristeći sve mogućnosti koje pruža gospodarski multilateralni hub u Ženevi.

''To je vid suradnje BiH s UN-om za koji smatram da je bio jako uspješan i do sada polučio pozitivne rezultate. U tom kontekstu, pristupanje BiH Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO) ostaje prioritet Misije BiH'', kaže veleposlanica Ljubić.

U kontekstu 25. godišnjice od prijema BiH u UN te sveprisutnih ocjena o potrebi reformiranja te međunarodne organizacije, ambasadorica Ljubić kaže da je 70 godina iskustva i postojanja UN-a i globalnih promjena sasvim logično rezultiralo potrebom reforme i same Organizacije.

Ističe da je Bosna i Hercegovina opredijeljena za nastavak pregovora o reformi Organizacije ujedinjenih nacija u skladu sa završnim dokumentom Svjetskog samita šefova država i vlada iz 2005. godine. Potrebno je, navodi, ojačati sustav Ujedinjenih naroda, a uspješnost i djelotvornost organizacije ovisi, između ostalog i od mogućnosti postizanja političkog konsenzusa njenih članica o nekim najvažnijim pitanjima, poput financiranja UN, financiranja mirovnih operacija i aktivnosti UN na očuvanju svjetskog mira i sigurnosti.

Naglašava da središnja uloga UN i njenih organa ostaje rješavanje ključnih pitanja od međunarodnog značaja.

''Činjenica je da se UN suočava s kritikama, ali i to da povećani obim birokracije i neučinkovitost sustava daju povoda takvim kritikama. Usprkos svemu, UN je ipak jedina univerzalna organizacija, koja nema alternativu. Osim toga, imati učinkovitu organizaciju, koja ujedinjuje cijeli svijet, bilo bi idealno, ali je (za sada) nerealno. To ne znači da UN treba ostaviti po strani, ali trebamo raditi na njegovoj reformi k Organizaciji koja će odgovoriti svojoj prvobitnoj viziji i ciljevima zbog kojih je i utemeljena'', kaže veleposlanica Ljubić.

Ističe da BiH pažljivo prati pitanje reforme UN i razmjenjuje mišljenja s predstavnicima zemalja članica UN.

U nastavku razgovora ambasadorica Ljubić pojašnjava kako je Ured OUN-a u Ženevi drugo najvažnije i najbrojnije multilateralno sjedište u svijetu poslije New Yorka, a aktivnosti Misije se odnose na suradnju s mnogobrojnim organizacijama iz sustava UN, specijaliziranih agencija, tijela, instituta i fondova što je čini izuzetno bitnom platformom za multilateralnu suradnju i promociju BiH na multilateralnom planu.

Među aktivnostima Misije BiH u Ženevi u posljednjih godinu dana su i uspješno predsjedavanje Istočnoeuropskom skupinom u okviru Vijeća za ljudska prava (EEG), što je rezultiralo intenzivnijim angažmanom Misije tijekom zasjedanja Vijeća za ljudska prava.

''Na temelju iskustva u proteklih pet mjeseci našeg predsjedavanja cijenim da je potrebno dostići veću djelotvornost i reformu u metodi rada Vijeća za ljudska prava. U navedenom smislu, podržavam rješavanje postojećeg problema preopterećenja Vijeća, konsenzusom i na inkluzivan način, i unutar parametara koje su postavljeni u paketu za izgradnju institucija, što će biti u fokusu našeg rada i u narednom razdoblju'', kaže veleposlanic Ljubić.

Bosna i Hercegovina je i ove godine jedan od koordinatora Konvencije o kasetnoj municiji (CCM). Naredne dvije godine je BiH, zajedno sa Švicarskom, koordinator za opći status i djelovanje Konvencije, dok je prethodne dvije godine BiH obnašala funkciju koordinatora za čišćenje i uništavanje ostataka kasetne municije i edukacije o smanjenju rizika, zajedno s Nizozemskom. Također je Bosna i Hercegovina na posljednjem sastanku izabrana za jednog od potpredsjednika 8. Pregledne konferencije Konvencije o biološkom oružju (BWC), konkretizira pitanje suradnje i angažmana Misije BiH u UN-u, veleposlanica Ljubić.

Na kraju razgovora, povodom 25. godišnjice prijema BiH u članstvo UN-a, sugovornica kaže da BiH institucije/eksperti sve aktivnije sudjeluju u sektorskim aktivnostima i radnim tijelima Gospodarske komisije za Europu UN-a(UNECE), prepoznajući potencijale i šansu da unaprijedimo standarde i postignuća u strateškim ekonomskim oblastima u BiH, što je važan aspekt suradnje BiH i UN koji ima veliku perspektivu koju treba dograđivati.

U okviru Komisije je sačinjen veliki broj normi, standarda i oko 60 multilateralnih ugovora čija primjena predstavlja osnovu vrlo dobre međunarodne regionalne suradnje koja zbog značaja sve više poprima dimenzije globalne suradnje. Odvija se u oblastima od značaja u svakodnevici svakog čovjeka, počevši od unapređenja sigurnosti transporta, zaštite okoliša, trgovine, standardizacije poljoprivrednih proizvoda, menadžmenta kemikalijama, održive energije.

''Obilježavajući postignuća u posljednjih sedam desetljeća rada, na Konferenciji održanoj krajem travnja, delegacije država članica UNECE, uključujući delegaciju BiH, su odlučile da formiraju Regionalni forum o održivom razvoju koji će tijekom 2018. i 2019. funkcionirati kao regionalni mehanizam za praćenje primjene 2030 Agende o održivom razvoju. Forum će tako služiti kao sprega ka jačanju kapaciteta za primjenu 2030 Agende u svim državama članicama, što će biti prioritetna aktivnost u osiguranju univerzalne potrebe razvoja za sve i konkretan doprinos kvaliteti života svakog čovjeka, uključujući naravno BiH i sve njezine građane - rekla je ambasadorica Lucija Ljubić,stalna predstavnica BiH u Ujedinjenim narodima u Ženevi.

Kopirati
Drag cursor here to close