Sjednica

Gorušanović-Butigan: Stanje u pravosuđu i VSTV-u nije zadovoljavajuće

Zabrinjavajuće stanje u pravosuđu rezultat je, kako je kazala, niskog postotka procesuiranja kaznenih djela iz oblasti visoke i korupcije srednje razine, gospodarskog kriminala i ratnih zločina, te dugo trajanje postupaka pred nadležnim sudovima.
Vijesti / Flash | 25. 01. 2021. u 17:09 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

  / Sanela Gorušanović Butigan

Na 23. sjednici Privremene istražne komisije Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine za utvđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH obavljeno je saslušanje predsjedateljice Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV) BiH i ovlaštene predstavnice ove institucije Sanele Gorušanović-Butigan.

U svom svjedočenju  Gorušanović-Butigan iznijela je ocjenu stanja u bh pravosudju i VSTV-u BiH, te, uz ogradu da nije dugo na ovoj funkciji, kazala da stanje nije zadovoljavajuće, ali da, kako je naglasila, očekuje da se ono u skorijoj budućnosti popravi.

Zabrinjavajuće stanje u pravosuđu rezultat je, kako je kazala, niskog postotka procesuiranja kaznenih djela iz oblasti visoke i korupcije srednje razine, gospodarskog kriminala i ratnih zločina, te dugo trajanje postupaka pred nadležnim sudovima.

Odgovarajući na pitanja članova Komisije o trenutnom stanju u VSTV-U BiH, predsjedateljica Vijeća Gorušanović-Butigan kazala je da je napravljen reformski program VSTV-a od 2021. do 2023. godine, čiji su prioriteti kvalitetniji i učinkovitiji rad Vijeća, borba protiv korupcije, jačanje međuinstitucionalne saradnje i suradnje sa vanjskim faktorom, te integritet pravosuđa i nositelja funkcija u bh. pravosuđu.

Gorušanović – Butigan se u svom svjedočenju osvrnula i na Zakon o VSTV-u, te naglasila kako očekuje hitne izmjene ovog Zakona, koje bi se, kako je istaknula, prije svega trebale odnositi na odgovornost i mogućnost razrješenja dužnosti članova Vijeća, kao i na sukob interesa članova VSTV-a.

Predsjedateljica Vijeća Gorušanović-Butigan je, također, kazala da smatra kako ne treba razdvajati sudsko i tužiteljsko vijeće, već da u okviru Vijeća, kao jedinstvene regulatorne institucije, treba formirati Podvijeće sudija i Podvijeće tužitelja.

Govoreći o usvajanju novih kriterija za ocjenjivanje nositelja pravosudnih dužnosti u BiH, Gorušanović – Butigan istaknula je kako se radi o značajnom koraku, koji omogućava da rad sudija i tužitelja u narednom razdoblju bude kvalitetnije ocjenjivan.

U svom svjedočenju Gorušanović-Butigan osvrnula se i na funkcioniranje Sustava za automatsko upravljanje predmetima u sudovima (CMS), naglašavajući da je to najbolji sistem, ali da su zloupotrebe i manipulacije tim Sistemom moguće, te da one predstavljaju kazneno djelo. Nekorištenje ovog sustava u Tužiteljstvu BiH ocijenila je zabrinjavajućim, te kazala kako će u svom budućem radu potencirati ovo pitanje.

Iako pozvan da svjedoči, na današnjoj sjednici Komisije nije se pojavio ministar pravde BiH Josip Grubeša, koji je Privremenu istražnu komisiju pismeno obavijestio da, radi neodložnih obaveza, danas nije u mogućnosti pristupiti svjedočenju. S tim u vezi, Komisija je usvojila zaključak kojim poziva ministra Grubešu da se, radi svjedočenja, pojavi pred članovima Komisije na 24. sjednici, koja je zakazana za 2. veljače 2021. godine u 12 sati.

Privremena istražna komisija usvojila je i zaključak kojim je ovlastila predsjedatelja Komisije Damira Arnauta da direktno stupi u kontakt sa predsjedateljem Vijeća ministara BiH Zoranom Tegeltijom, radi svjedočenja Tegeltije pred Privremenom istražnom komisijom.

Također, usvojen je zaključak kojim se pozivaju članovi VSTV-a Berina Alihodžić i Biljana Simeunović da, na nekoj od narednih sjednica, svjedoče pred Privremenom istražnom komisijom.

Kopirati
Drag cursor here to close