Ocjene

Ceste u BiH među najlošijima u svijetu

Svjetski ekonomski forum, u istraživanju za 2018. godinu, bh. puteve ocijenio je trojkom, te ih svrstao na nezavidnu 109. poziciju, od 137 zemalja u svijetu koje su bile predmet ove analize.
Vijesti / Flash | 21. 06. 2019. u 10:00 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Od svih država u okruženju, cestovna mreža najbolja je u Hrvatskoj, a najlošija u - BiH. Svjetski ekonomski forum, u istraživanju za 2018. godinu, bh. ceste ocijenio je trojkom, te ih svrstao na nezavidnu 109. poziciju, od 137 zemalja u svijetu koje su bile predmet ove analize.

S ocjenom 5,5, Hrvatska je zauzela 19. mjesto, a Slovenija je rangirana na 51. poziciji s ocjenom 4,4, Crna Gora je na 88. poziciji sa 3,5 poena, a Srbija je 100, s ocjenom 3,2.

To što su naše ceste u društvu najlošijih, ne iznenađuje taksista Hajrudina Beganovića, koji vozilom godišnje "pregazi" 60.000 do 70.000 kilometara. Putovao je i po Europi, a stanje poput ovog kod nas, priznaje za "Nezavisne", nije vidio.

Kome se žaliti?

"Glavne ulice mogu proći, a sve ostalo je - da vas bog sačuva. Havarija živa. To je nužno zlo po kojem se morate kretati i gotovo. Išao sam i po Europi, nema gdje nisam vozio i svugdje je drugačije. Ovdje vlada neki lopovluk", oštar je ovaj taksist iz Zenice. Po njegovim riječima, dovoljno je da državi samo plaćamo akcize na gorivo, a da poreze i ostale troškove ne spominjemo.

"A gdje je održavanje auta? Tri rupe pogodi, nemaš trap naprijed! Evo sada rade tunel u Vranduku, idete zaobilaznim putem i samo gledate staro ulje, odnosno ljudima je kartere porazbijalo. Nemate se kome žaliti. Ovo je mafija, organizovana mafija. Znate ono kad uhvate trojicu i kažu - organizirana mafija? Kod nas je vlast organizirana mafija", ogorčen je Beganović.

Da nam je putna mreža očajna, a loša ocjena za njih opravdana, smatra i inžinjer prometa Ševal Kovačević, koji ističe da smo u bivšoj Jugoslaviji imali 50 posto vozila manje u odnosu na današnji stupanj motorizacije. Ilustrira to podatkom da je u Sarajevu prije rata bilo oko 70.000 vozila, a sada ih je, kaže, više od 140.000!

Krpljenje rupa

"Šta smo uradili na infrastrukturi? Ona je gotovo ostala ista. Samo krpimo rupe. Istina, imamo nešto autoputeva, te nešto sitne modernizacije i rekonstrukcije regionalnih i magistralnih puteva. I to je sve! Promet u gradovima - katastrofa! Površine ostale iste, uduplan broj vozila i imamo - zarobljenost", kaže Kovačević za "Nezavisne".

Posljedice toga su višestruke, poput nervoze vozača, povećanog broja prometnih nezgoda i slično.

"Mi smo u situaciji da se godinama priča demagogija. A mala smo zemlja. Mogli smo uraditi savršenu saobraćajnu infrastrukturu. Na mnogo mjesta potrebna je rekonstrukcija i modernizacija magistralnih i regionalnih puteva", navodi Kovačević, koji je i ovlašteni sudski vještak za saobraćaj BiH.

Podsjetimo, kako nam je nedavno potvrđeno iz "Puteva Republike Srpske", više od 25 miliona maraka trebalo bi ove godine da bude utrošeno na 21 projekat, koji, između ostalog, podrazumijevaju sanaciju, izgradnju i modernizaciju niza putnih dionica u Srpskoj. Iz "Puteva" su naveli da će realizacija ovog plana zavisiti od postupka javnih nabavki i građevinske sezone.

Kopirati
Drag cursor here to close