Zakon u prašini

Bez kontrole potrošene milijarde maraka u BiH

Peter Duffy, bivši direktor USAID-a u BiH, je u prosincu 2015. godine na blogu Veleposlanstva SAD upozorio je da se čak 75 posto javnih nabavki provede bez znanja javnosti, odnosno čak dvije milijarde maraka.
Vijesti / Flash | 04. 11. 2019. u 08:54 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Iako predstavnici Izaslanstva EU, Veleposlanstva  SAD i drugih institucija već godinama upozoravaju da se u BiH milijarde maraka troše bez ikakvog nadzora javnosti, već pet godina set amandmana na Zakon o javnim nabavkama sakuplja prašinu.

Naime, prema podacima USAID-a i drugih institucija, samo zbog tog lošeg zakona svake godine izgubi se do 300 milijuna maraka, zbog čega je USAID pomogao grupi nevladinih organizacija iz BiH da se parlamentu predstavi 18 amandmana koji bi spriječili ovu krađu javnog novca.

Peter Duffy, bivši direktor USAID-a u BiH, je u prosincu 2015. godine na blogu Veleposlanstva SAD upozorio je da se čak 75 posto javnih nabavki provede bez znanja javnosti, odnosno čak dvije milijarde maraka.

Bez znanja potrošeno 10

Ako bi ovi podaci bili točni, to znači da je u zadnjih pet godina ukradeno najmanje 1,5 milijardi maraka, a da je bez znanja javnosti potrošeno čak 10.

"Tek jedan primjer: Centar za predškolsko obrazovanje, dakle, jedna javna ustanova, platio je robu po 361 posto višoj cijeni od uobičajene, a nabavka za dječji vrtić uključivala je i 666 boca alkoholnog pića. Istovremeno su roditelji djece u ovoj školici morali sakupljati novac kako bi platili kupovinu novog tepiha ili toaletnog papira za Centar", napisao je Duffy na blogu američkog veleposlanstva.

Igor Vukajlović iz banjalučke nevladine organizacije "Tender", koja je jedan od inicijatora amandmana, kaže da je grupa nevladinih organizacija još 2016. završila svoj prijedlog amandmana, ali da se od tada, uprkos verbalnim obećanjima političkih stranaka da će amandmani biti razmotreni u bh. parlamentu, ništa nije dogodilo. Jedna od osnovnih zamjerki se, kako ističe, odnosi na to da su sankcije za ugovarače usluga deset puta manje od kazni za ponuđače usluga, bez obzira na to što su, kako objašnjava, ugovarači ključna strana koja postavlja uvjete tendera.

"Sva dosadašnja iskustva jasno pokazuju da su ugovorni organi ti koji upravljaju procesima i prilagođavaju tendere sebi da bi imali što manje žalbi i kad naštimaju neku nabavku, nemaju nikakve odgovornosti", kaže Vukajlović za "Nezavisne".

Jučer smo kontaktirali i USAID, ali nam do zaključenja ovog broja "Nezavisnih" nisu stigli odgovori.

Niz zamjerki

Čitav niz zamjerki na sustav javnih nabavki u BiH ima i Europska komisija, koja je u posljednjem analitičkom izvještaju istaknula da ne postoje adekvatni kontrolni kapaciteti u sistemu javnih nabavki, a i oni zagovaraju uvođenje elektronskog sistema javnih nabavki.

"Procedure javnih nabavki su kompleksne, podložne korupciji te i dalje preferiraju domaće dobavljače, što nije u skladu s europskom pravnom stečevinom", naglasili su oni.

Kao jedna od preporuka nevladinih organizacija navodi se potreba uvođenja sustava elektronskog ugovaranja javnih nabavki.

Predlagači ističu da bi usvajanjem ove odredbe svi postupci javnih nabavki bili potpuno transparentno objavljivani na portalu Agencije za javne nabavke, a javne nabavke bi mogle ići bez tendera samo u izuzetno rijetkim i specijalnim slučajevima, i to isključivo uz pismenu suglasnost Agencije, u koju bi javnost imala uvid.

Osim toga, svih 3.035 organa koji provode javne nabavke bili bi obavezni da svake godine napišu i objave precizan i detaljan plan javnih nabavki za tu godinu, a na kraju godine da podnesu javni izvještaj o njihovom izvršenju.

Ukinuta bi bila i sadašnja rješenja po kojima kršenje postupaka javnih nabavki sankcionira sud za prekršaje, koji je preopterećen predmetima poput neplaćanja računa pa predmeti često završe u zastari.

Kopirati
Drag cursor here to close