Crne brojke

Kobni dani na bh cestama: Šest poginulih i ozlijeđenih

Pooštrene kaznene odredbe Zakona o osnovama sigurnosti prometa na putevima u Bosni i Hercegovini nisu rezultirale pozitivnim trendovima
Vijesti / Crna Kronika | 09. 12. 2018. u 18:27 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Teška nesreća u Novom Travniku. Vozač udario pet osoba, poginule majka i kćerka. U sudaru automobila i cisterne kod Mostara jedna osoba poginula. U sudaru kamiona i dva putnička vozila kod Gradačca poginula jedna osoba, tri ozlijeđene. Dvije osobe poginule prilikom slijetanja vozila s kolovoza kod Doboja.

Ukupno šest osoba poginulo je samo u protekla četiri dana u prometnim nesrećama na cestama u Bosni i Hercegovini, a najteža se dogodila u petak oko 20.30 sati u Novom Travniku kada je Nermin Rustempašić, usmrtio dvije osobe, te tri teško ozlijedio. Vožnja u alkoholiziranom stanju, neprilagođena brzina, nepoštivanje prvenstva prolaza, najčešći su uzroci prometnih nesreća zbog kojih BiH ostaje i dalje na prvom mjestu u regiji po broju poginulih.

Pooštrene kaznene odredbe Zakona o osnovama sigurnosti prometa na putevima u Bosni i Hercegovini nisu rezultirale pozitivnim trendovima. Praksa je pokazala da represivne mjere donose kratkoročne efekte na smanjenje nesretnih događaja u prometu, međutim dugoročno gledano moraju postojati strategije i akcijski planovi koje BiH nema. S druge strane kaznena politika koja je preblaga i mora se mijenjati, upozoravaju stručnjaci.

Kazneni zakon Federacije Bosne i Hercegovine, za primjer, propisuje:

1. Tko drugog usmrti kaznit će se kaznom zatvora najmanje pet godina
2. Kaznom zatvora najmanje deset godina ili kaznom dugotrajnog zatvora kaznit će se: tko drugog usmrti na okrutan, bezobziran, nasilnički način;
3. Za ubojstvo iz nehaja od šest mjeseci do pet godina.


Javnost je ostala šokirana nakon što je Semir Rastoder, koji je usmrtio u sarajevskom naselju Nedžarići pješakinju Havu Dovadžiju, osuđen na pet i pol godina zatvora, iako je prije ubojstva bio čak 50 puta evidentiran zbog različitih prometnih prekršaja. Ono što je posebno uznemirilo javnost što Rastoder nakon nesreće nije otišao u pritvor.

Slično se dogodilo sa Kerimom Mudželetom kojeg je Kantonalni sud u Sarajevu u studenom osudio na sedam godina zatvora zbog prometne nesreće u kojoj je 2015. godine smrtno stradala državljanka Srbije Jelena Opričić. Mudželetu je pritvor ukinut jer je Vrhovni sud Federacije BiH zbog ozljede postupka naložilo ponovno suđenje.

U prometnoj nesreći u blizini naselja Reljeva život je izgubio Alen Šehović. Vozač Admir Čorbo, pripadnik Granične policije, u alkoholiziranom stanju pobjegao je s mjesta nesreće. Početkom ove godine osuđen je na godinu i četiri mjeseca zatvora.

Sanjin Sefić, koji je usmrtio studentice Selmu Agić i Editu Malkoč, zatim pobjegao u susjednu Srbiju, odakle je izručen, osuđen je na 14 i pol godina zatvora. Svi pomagači u njegovom bijegu i skrivanju su oslobođeni.

Nermin Rustempašić koji je u Novom Travniku automobilom usmrtio majku i kćerku, i teže ozlijedio troje djece, od ranije je poznat policiji. U trenutku nesreće imao je više od tri promila alkohola u krvi.

Kopirati
Drag cursor here to close